Pašování cigaret JAR
Prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa prosadil začátkem dubna zákaz prodeje tabákových výrobků a alkoholu kvůli šíření koronaviru v zemi. Rozhodnutí hájí doporučením zdravotnických expertů i Světové zdravotnické organizace (WHO).
Výsledkem zákazu je bující obchodování na černém trhu, pašování zboží ze sousední Zimbabwe a naštvaní kuřáci. Cena krabičky cigaret vystoupala až na čtyřnásobek ceny před pandemií koronaviru.
Ano, v JAR se kouřit nepřestalo. Stát zakázal pouze prodej tabákových výrobků, nikoliv jejich užívání. „Když někdo kouří, nemůžete ho jen tak zastavit. To je jako když někomu chcete zakázat, aby přestal jíst,“ říká pro americkou televizi CNN tamní pašerák, který s rozhovorem souhlasil pouze za podmínky, že zůstane v anonymitě.
Podle něj růst černého trhu nezastaví ani armáda, ani dlouhý hraniční plot mezi oběma zeměmi. „Daří se nám mnohem lépe než před nákazou,“ popisuje pašerák. Přiznává však, že se cítí provinile: „Vím, že to, co dělám, není správné, ale vydělávám tak peníze, které potřebuji pro děti.“
Cena jedné krabičky cigaret je nyní až čtyřnásobná. „Státu z prodeje nejde jediný cent. Vláda si za svým rozhodnutím stojí, podle ní jde o zdraví občanu,“ tvrdí pašerák. Vedlejším účinkem prohibičních opatření je záměrné porušování zákonů tamními obyvateli.
Zákaz se netýká jen tabákových výrobků, ale i prodeje, vývozu a dovozu alkoholu. Jihoafrická republika přitom patří k desítce největších světových producentů vína. Tamní vláda zmírnila opatření a prodej alkoholu povolila od 1. června, i když jen na několik hodin denně. Tabakových výrobků se však změny nijak netýkají.
Jihoafričtí ministři chtěli zákazem a omezením prodeje alkoholu předejít častým nehodám, úrazům a tedy následnému léčení. Měly se tak uvolnit kapacity ve zdravotnických zařízeních pro pacienty s koronavirem. U tabákových výrobků se úřady přiklonily k zákazům kvůli doporučením WHO, podle které bývá průběh nemoci COVID-19 u kuřáků horší kvůli oslabeným plícím.