reklama

Jihoafrická republika stále neprodává tabákové výrobky. Černý trh tak vzkvétá

Prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa prosadil začátkem dubna zákaz prodeje tabákových výrobků a alkoholu kvůli šíření koronaviru v zemi. Rozhodnutí hájí doporučením zdravotnických expertů i Světové zdravotnické organizace (WHO).

reklama

Výsledkem zákazu je bující obchodování na černém trhu, pašování zboží ze sousední Zimbabwe a naštvaní kuřáci. Cena krabičky cigaret vystoupala až na čtyřnásobek ceny před pandemií koronaviru.

Ano, v JAR se kouřit nepřestalo. Stát zakázal pouze prodej tabákových výrobků, nikoliv jejich užívání. „Když někdo kouří, nemůžete ho jen tak zastavit. To je jako když někomu chcete zakázat, aby přestal jíst,“ říká pro americkou televizi CNN tamní pašerák, který s rozhovorem souhlasil pouze za podmínky, že zůstane v anonymitě.

Podle něj růst černého trhu nezastaví ani armáda, ani dlouhý hraniční plot mezi oběma zeměmi. „Daří se nám mnohem lépe než před nákazou,“ popisuje pašerák. Přiznává však, že se cítí provinile: „Vím, že to, co dělám, není správné, ale vydělávám tak peníze, které potřebuji pro děti.“

Cena jedné krabičky cigaret je nyní až čtyřnásobná. „Státu z prodeje nejde jediný cent. Vláda si za svým rozhodnutím stojí, podle ní jde o zdraví občanu,“ tvrdí pašerák. Vedlejším účinkem prohibičních opatření je záměrné porušování zákonů tamními obyvateli.

Zákaz se netýká jen tabákových výrobků, ale i prodeje, vývozu a dovozu alkoholu. Jihoafrická republika přitom patří k desítce největších světových producentů vína. Tamní vláda zmírnila opatření a prodej alkoholu povolila od 1. června, i když jen na několik hodin denně. Tabakových výrobků se však změny nijak netýkají.

Jihoafričtí ministři chtěli zákazem a omezením prodeje alkoholu předejít častým nehodám, úrazům a tedy následnému léčení. Měly se tak uvolnit kapacity ve zdravotnických zařízeních pro pacienty s koronavirem. U tabákových výrobků se úřady přiklonily k zákazům kvůli doporučením WHO, podle které bývá průběh nemoci COVID-19 u kuřáků horší kvůli oslabeným plícím.

Tagy:

Hlavní zprávy

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Aktualizováno

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

reklama