Jihočeští policisté ve čtvrtek řešili hned několik smutných případů. Vlak na Táborsku se střetl s koněm, který na místě zahynul. Auta v kraji pak postupně srazila čtyři srny. Policie apeluje na řidiče, aby byli při jízdě opatrní. Pokud vám zvíře do silnice vběhne, je důležité nezpanikařit.
K neštěstí na železnici vyráželi policisté kolem páté hodiny ranní. „Osobní vlak, který jel ve směru z Tábora na Benešov, srazil nedaleko železniční stanice Chotoviny koně. Strojvedoucí sice použil rychlobrzdu, ale střetu už nedokázal zabránit. Kůň srážku nepřežil. Při nehodě nebyl nikdo z vlaku zraněn,“ uvedla policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová s tím, že strojvedoucí měl test na alkohol negativní. Škoda byla odhadnuta na 50 tisíc korun.
Chtěl se zbavit štěněte, vyhodil ho z auta, ale před kamerami. Co mu hrozí?
Muž v Turnově na Liberecku se chtěl zbavit štěněte, a tak ho velmi surovým způsobem vyhodil z auta a odjel. Netušil ale, že ho zabírají kamery městské policie. Jeho chování už řeší úřady, muži hrozí pokuta až 100 tisíc korun.
Mezi šestou a osmou hodinou ráno pak přijali policisté oznámení o čtyřech sražených srnách. V prvním případě šlo o sraženého srnce na silnici mezi obcemi Stará Hlína a Mláka na Jindřichohradecku.
Ke druhé nehodě došlo nedaleko Týna nad Vltavou, kde se střetlo auto značky BMW se srnkou, která poté utekla. „Policisté z českobudějovického dopravního inspektorátu se nyní nehodou zabývají. Na vozidle vznikla škoda ve výši pět tisíc korun,“ sdělila mluvčí.
Podobná nehoda se pak stala u Jarošova nad Nežárkou, škodu na autě odhadli policisté na 10 tisíc korun. „Čtvrtá nehoda se stala na Strakonicku před odbočkou na Pacelice. Řidič vozidla značky Mercedes se střetl se srnou, která po srážce uhynula. Škoda na vozidle byla odhadnuta na 30 tisíc korun. Při těchto nehodách nebyly zraněny žádné osoby,“ dodala Schwarzová.
Hlavní je nezpanikařit
Podle policie je zvýšená opatrnost v zimním období, zvláště na odlehlejších silnicích vedoucích lesem, na místě. Ke srážce může sice dojít v jakoukoliv denní dobu, lesní zvěř má ale tendenci se pohybovat za svítání a soumraku.
„Prevencí střetu je tak snížená rychlost, zraková kontrola obou stran silnice a soustředění se na možnost náhlého objevení se zvířete. Jakmile zjistíme jeho pohyb, měli bychom zpomalit a vypnout dálková světla. Zvěř se často pohybuje ve skupinách, tak je předpoklad, že budou následovat další,“ sdělila mluvčí.
Pokud vám zvíře do silnice vběhne, je důležité nezpanikařit. „Je doporučováno snažit se vozidlo udržet v přímém směru, nestrhávat řízení a intenzivně brzdit. Je totiž mnohem bezpečnější přímý střet se zvířetem, než se mu snažit vyhnout, neboť při snaze o vyhnutí může dojít ke smyku a nárazu do stromu nebo do jiného vozidla, což může mít horší následky než přímý střet se zvěří,“ dodala Schwarzová.
Pokud ke srážce se zvířetem dojde, určitě k nehodě policii zavolejte. Ta následně kontaktuje příslušné myslivecké sdružení.