Českem aktuálně rezonuje další kauza Vratislava Mynáře, kancléře prezidenta Zemana. Jeho cestu do Kataru, během níž měl do Česka oficiálně pozvat tamního emíra Tamíma bin Hamada Ál Tháního, vyvolala pozdvižení a kritiku. Šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák však Mynáře hájí. Zeman ho měl pověřit coby nejvyššího úředníka v kanceláři a cesta prý byla zkonzultována s ministerstvem zahraničí. Resort podle Jindráka možná jen nevěděl o konkrétním datu.
„My konzultujeme s ministerstvem zahraničí samozřejmě všechny aktivity. Pozvání katarského emíra do České republiky je dlouhodobá priorita pro českou vládu,“ řekl CNN Prima NEWS Jindrák. Podle něj patří mezi dlouhodobé snahy tuzemské diplomacie otevřít zastupitelský úřad Kataru v České republice. Cesta kancléře Mynáře tak podle něj zapadá do českého zahraničněpolitického kontextu.
Jindrák ale připouští, že v resortu zahraničí nemuseli přesně vědět, kdy Mynář letí. „Myslím, že dlouhodobě jsme s nimi jednali, ale nevím, jestli věděli o konkrétním datu,“ řekl šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře. Jindrák dodal, že vláda o cestě „nemusí být informována“.
Návštěva Mynáře v Kataru však vyvolala mimořádné pozdvižení u politiků vládní koalice, částečně i opozice, ale také u expertů na ústavní právo a u části české veřejnosti. Kritici se podivují, že nejvyššího představitele státu zve do Česka na oficiální návštěvu kontroverzní postava, jakou je právě Mynář. Navíc ne z politického nebo diplomatického titulu.
Podle Jindráka je však daný postup v pořádku, protože emír byl dle jeho slov přímo pozván prezidentem Milošem Zemanem. „Hlavy státu nemůže na návštěvu pozvat nikdo jiný, než je prezident republiky. Pan kancléř tam byl předat osobní pozvání prezidenta emírovi státu Katar,“ uvedl Jindrák pro CNN Prima NEWS. Mynář byl podle něj Zemanem pověřen jako „nejvyšší úředník v kanceláři“.
Fischer: Skandál a vážné porušení ústavních povinností
Mynář odletěl do Dauhá letadlem katarských státních aerolinek ve středu 23. března odpoledne. Na dotazy Radiožurnálu, který informací přinesl, nereagoval. Mluvčí vlády Václav Smolka i ministerstva zahraničí Lenka Do odmítli Mynářovu cestu komentovat.
Postup hradních představitelů kritizuje senátor a šéf zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer (nezávislý). Ten cestu Mynáře považuje za skandál a vážné porušení ústavních povinností. Pražský hrad podle něj nemá mít vlastní zahraniční politiku a musí spolupracovat s vládou a ministrem zahraničí.
Prezident a lidé kolem něj aktuálně čelí také kritice kvůli milosti, kterou se prezident rozhodl udělit odsouzenému šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Ten měl pykat za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Balák, který je přímým podřízeným Mynáře, byl odsouzen na tři roky vězení a měl zaplatit pokutu téměř dva miliony korun.