Lidé nakažení virem HIV mají větší naději na úplné vyléčení. Vědci zjistili druhý případ, kdy se pacient zbavil přirozenou cestou viru, který způsobuje nemoc AIDS. Pacientce z Argentiny byla HIV pozitivita diagnostikována v roce 2013, dnes je však naprosto zdravá.
O přelomový objev se skupina vědců z Harvardu podělila ve středu 10. března na mezinárodním setkání odborníků na HIV. U třicátnice, která žije v argentinském městě Esperanza a jejíž bývalý přítel na nemoc AIDS zemřel, zjistili, že osm let po diagnóze nemá v těle žádný virus. Stala se tak druhou ženou, která se z infekce samovolně vyléčila, píše web Daily Mail.
První byla 67letá Loreen Willenbergová z amerického San Franciska, kterou vědci objevili v srpnu minulého roku. „Pacientka z Esperanza“, jak ji vědci označují, tak přináší naději pro nalezení šetrného léku, který by mohl pomoci 38 milionům lidí, kteří s touto infekcí žijí.
„Najít jednoho pacienta s přirozenou schopností léčby, kdy nemá v těle žádný virus, který by se mohl dále vytvářet, je dobré, ale najít dva znamená mnohem více,“ uvedla pro web The Times doktorka Natalia Lauferová, lékařka a výzkumnice HIV z Buenos Aires.
Podle ní objevení pacientky z Argentiny dokazuje, že na světě musí být více lidí, kteří se z infekce dokázali přirozené vyléčit. „Jedná se o významný skok ve světě výzkumu léčby HIV. Po diagnóze nás výsledky jejích testů všechny překvapily,“ dodala Lauferová.
Doktorka doplnila, že ženin současný přítel i novorozené dítě jsou na infekci HIV negativní. „Je to zdravá, krásná žena s atletickou postavou,“ podotkla Lauferová. Obě vyléčené pacientky se řadí mezi takzvané „elitní kontrolory“, kteří v boji proti viru nepodstoupili nákladnou antiretrovirovou terapii, přesto nevykazují žádné známky infekce v krvi.
Současná léčba je nákladná a riskantní
U nakaženého člověka obvykle virus napadne imunitní buňky v DNA a šíří se dále do těla. U těchto elitních kontrolorů, kam patří přibližně jeden člověk z 200, se však většina viru usadí v neaktivních částech genomu známých jako genové pouště a nezpůsobuje žádnou újmu. Zbývající virus imunitní systém těla vyloučí.
Současné antivirové léky se snaží zajistit snížení rizika rozšíření onemocnění. Tato léčba je však velmi nákladná. Profesorka Xy Yu, výzkumnice z Ragonského institutu dodala, že předchozí případy, kdy byl pacient zcela vyléčen, zahrnovaly velmi rizikové transplantace kmenových buněk.
Dosud byli tímto způsobem vyléčeni pouze dva lidé. Historicky prvním byl Američan Timothy Ray Brown, známý jako „Berlínský pacient“. V roce 2008 mu lékaři kvůli leukémii transplantovali kostní dřeň od dárce, který měl genetickou mutaci, díky níž byl Brown vůči HIV imunní. Loni však rakovině, jež se mu vrátila, podlehl.
Nynější objev tak může vědce přiblížit k ukončení celosvětového výskytu nemoci AIDS, které na celém světě podlehlo již 39 milionů lidí.