reklama

Jména se točí jako na orloji. Kdo odpadl a kdo nakonec může sedět v nové vládě?

Téměř nikdo ze vznikající vlády Petra Fialy (ODS) zatím nechce komentovat personální složení kabinetu. Někteří politici už mají křeslo ministra téměř jisté, u některých resortů ovšem stále není definitivně rozhodnuto. Řada adeptů funkci odmítla. Kdo nakonec může sedět v nové vládě?

reklama

Některá jména nových ministrů už jsou téměř jistá. Personálně rozdělené resorty má ODS. Na ministerstvo financí by měl zamířit Zbyněk Stanjura. Novou šéfkou obrany má být Jana Černochová. Resort dopravy povede Martin Kupka, ministerstvo spravedlnosti Pavel Blažek a na kulturu zamíří Martin Baxa.

Jasno má i TOP 09 a hnutí STAN.  Ministerstvo zdravotnictví by měl vést Vlastimil Válek (TOP 09) a nové ministerstvo pro vědu a výzkum připadne Heleně Langšádlové z téže strany.

Na resort vnitra míří šéf STAN Vít Rakušan. Ministrem průmyslu a obchodu by se měl stát Věslav Michalik, ministrem školství Petr Gazdík a novým ministrem pro evropské záležitosti Radim Sršeň.

Některé strany ale zatím verdikt nemají. Jména se mění zejména u lidovců a Pirátů. Po Radimu Hladíkovi (KDU-ČSL), o kterém se mluvilo jako o možném šéfovi životního prostředí, odmítla vedení ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) lidovecká senátorka Šárka Jelínková.

Spekuluje se o tom, že vedení MPSV by se mohl ujmout sám předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Redakci CNN Prima NEWS tuto informaci potvrdilo několik zdrojů. Ze začátku to však vypadalo, že se Jurečka vrátí na ministerstvo zemědělství, kde už působil za vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Nová tvář pro Fialovu vládu

Podle informací webu Echo24 by se ministrem zemědělství v budoucí vládě mohl stát starosta Těšetic na Znojemsku Zdeněk Nekula. Za dřívějšího Jurečkova působení na resortu zemědělství vedl Nekula Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, který má na starosti dotace v oboru.

Místo Hladíka by na ministerstvo pro životní prostředí mohla zamířit senátorka Anna Hubáčková. „Nebudu kličkovat, nabídl mi to,“ řekla webu iDnes na dotaz, zda dostala od Jurečky nabídku. Přes víkend si chce prostudovat koaliční smlouvu. „Beru to jako velkou zodpovědnost,“ uvedla. Doufá, že proti nominaci nebude mít výhrady kandidát na premiéra Petr Fiala.

Změny probíhají i u Pirátů. Na ministerstvo pro místní rozvoj a digitalizaci míří šéf strany Ivan Bartoš. Diplomacii by mohl šéfovat Jan Lipavský, s ním by však mohl mít problém prezident Miloš Zeman kvůli rozdílným názorům na Čínu a Rusko.

Ministrem pro legislativu měl být Jakub Michálek, ten se však nominace vzdal kvůli kumulaci funkcí. Chce se naplno věnovat práci ve Sněmovně. Piráti dlouhodobě prosazují klouzavý mandát – to znamená, že poslanec, který se stane členem vlády, se vzdá svého postu ve Sněmovně. Piráti tak adepta na ministra hledají. Podle dřívějších informací CNN Prima NEWS by se jím mohl stát senátor Lukáš Wagenknecht.

Otázkou však zůstává, jestli Piráti nakonec do Fialovy vlády vůbec půjdou. Do pondělí vládní angažmá schvalují v tajném hlasování. Místopředseda strany Vojtěch Pikal v pátek pro CNN Prima NEWS uvedl, že hlasování může dopadnout jakkoliv.

Složení vlády Petra Fialy podle CNN Prima NEWS

ODS

 • Premiér – Petr Fiala
 • Ministerstvo financí – Zbyněk Stanjura
 • Ministerstvo obrany – Jana Černochová
 • Ministerstvo dopravy – Martin Kupka
 • Ministerstvo spravedlnosti – Pavel Blažek
 • Ministerstvo kultury –  Martin Baxa

Lidovci

 • Ministerstvo zemědělství – Zdeněk Nekula
 • Ministerstvo životního prostředí – Anna Hubáčková
 • Ministerstvo práce a sociálních věcí – Marian Jurečka

TOP 09

 • Ministerstvo zdravotnictví – Vlastimil Válek
 • Ministr pro vědu a výzkum – Helena Langšádlová

STAN

 • Ministerstvo vnitra – Vít Rakušan
 • Ministerstvo průmyslu a obchodu – Věslav Michalik
 • Ministerstvo školství – Petr Gazdík
 • Ministr pro evropské záležitosti – Radim Sršeň

Piráti

 • Ministerstvo pro místní rozvoj a digitalizaci – Ivan Bartoš
 • Ministerstvo zahraničí – Jan Lipavský
 • Ministr pro legislativu (předseda legislativní rady vlády) – Lukáš Wagenknecht
Tagy:
STAN ODS Petr Fiala Piráti Jakub Michálek vláda volby 2021 koalice Spolu ministerstva Anna Hubáčková Zdeněk Nekula

Hlavní zprávy

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?
Fotbal

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovými vlastníky. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat konec v jeho funkci.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě před tím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

Záhadná smrt šampiona. Hřebec zkolaboval na tréninku, komise řeší dopingový nález

Tříletý hřebec Medina Spirit zkolaboval a uhynul po pondělním tréninku na dostihovém závodišti v americké Santa Anitě. Přesnou příčinu smrti vítěze letošního Kentucky Derby určí až pitva. Svěřenec trenéra Boba Bafferta měl ovšem po květnovém triumfu v prvním dostihu americké Trojkoruny pozitivní dopingový test a vyšetřování případu stále nebylo uzavřeno.

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

reklama

Domácí zpravodajství

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama