Jména se točí jako na orloji. Kdo odpadl a kdo nakonec může sedět v nové vládě?

Lídři pěti stran při podpisu koaliční smlouvy

Jak dopadne hlasování Pirátů?

Téměř nikdo ze vznikající vlády Petra Fialy (ODS) zatím nechce komentovat personální složení kabinetu. Někteří politici už mají křeslo ministra téměř jisté, u některých resortů ovšem stále není definitivně rozhodnuto. Řada adeptů funkci odmítla. Kdo nakonec může sedět v nové vládě?

Některá jména nových ministrů už jsou téměř jistá. Personálně rozdělené resorty má ODS. Na ministerstvo financí by měl zamířit Zbyněk Stanjura. Novou šéfkou obrany má být Jana Černochová. Resort dopravy povede Martin Kupka, ministerstvo spravedlnosti Pavel Blažek a na kulturu zamíří Martin Baxa.

Michálek vzdal účast ve vládě kvůli kumulaci funkcí. Jak to bude s Bartošem?

Poslanec Jakub Michálek (Piráti) se nakonec nestane ministrem pro legislativu. Podle informací Deníku N a Respektu se hodlá plně věnovat vykonávání poslaneckého mandátu. Otazník stále visí nad šéfem Pirátů Ivanem Bartošem, který by se v novém kabinetu Petra Fialy (ODS) měl stát ministrem pro místní rozvoj a digitalizaci. V médiích se objevují spekulace, zda by se pak vzdal poslaneckého křesla. Piráti totiž dlouhodobě ostře vystupují proti kumulaci politických funkcí.

Jasno má i TOP 09 a hnutí STAN.  Ministerstvo zdravotnictví by měl vést Vlastimil Válek (TOP 09) a nové ministerstvo pro vědu a výzkum připadne Heleně Langšádlové z téže strany.

Na resort vnitra míří šéf STAN Vít Rakušan. Ministrem průmyslu a obchodu by se měl stát Věslav Michalik, ministrem školství Petr Gazdík a novým ministrem pro evropské záležitosti Radim Sršeň.

Některé strany ale zatím verdikt nemají. Jména se mění zejména u lidovců a Pirátů. Po Radimu Hladíkovi (KDU-ČSL), o kterém se mluvilo jako o možném šéfovi životního prostředí, odmítla vedení ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) lidovecká senátorka Šárka Jelínková.

Spekuluje se o tom, že vedení MPSV by se mohl ujmout sám předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Redakci CNN Prima NEWS tuto informaci potvrdilo několik zdrojů. Ze začátku to však vypadalo, že se Jurečka vrátí na ministerstvo zemědělství, kde už působil za vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Nová tvář pro Fialovu vládu

Podle informací webu Echo24 by se ministrem zemědělství v budoucí vládě mohl stát starosta Těšetic na Znojemsku Zdeněk Nekula. Za dřívějšího Jurečkova působení na resortu zemědělství vedl Nekula Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, který má na starosti dotace v oboru.

Místo Hladíka by na ministerstvo pro životní prostředí mohla zamířit senátorka Anna Hubáčková. „Nebudu kličkovat, nabídl mi to,“ řekla webu iDnes na dotaz, zda dostala od Jurečky nabídku. Přes víkend si chce prostudovat koaliční smlouvu. „Beru to jako velkou zodpovědnost,“ uvedla. Doufá, že proti nominaci nebude mít výhrady kandidát na premiéra Petr Fiala.

Změny probíhají i u Pirátů. Na ministerstvo pro místní rozvoj a digitalizaci míří šéf strany Ivan Bartoš. Diplomacii by mohl šéfovat Jan Lipavský, s ním by však mohl mít problém prezident Miloš Zeman kvůli rozdílným názorům na Čínu a Rusko.

Ministrem pro legislativu měl být Jakub Michálek, ten se však nominace vzdal kvůli kumulaci funkcí. Chce se naplno věnovat práci ve Sněmovně. Piráti dlouhodobě prosazují klouzavý mandát – to znamená, že poslanec, který se stane členem vlády, se vzdá svého postu ve Sněmovně. Piráti tak adepta na ministra hledají. Podle dřívějších informací CNN Prima NEWS by se jím mohl stát senátor Lukáš Wagenknecht.

Otázkou však zůstává, jestli Piráti nakonec do Fialovy vlády vůbec půjdou. Do pondělí vládní angažmá schvalují v tajném hlasování. Místopředseda strany Vojtěch Pikal v pátek pro CNN Prima NEWS uvedl, že hlasování může dopadnout jakkoliv.

Složení vlády Petra Fialy podle CNN Prima NEWS

ODS

  • Premiér – Petr Fiala
  • Ministerstvo financí – Zbyněk Stanjura
  • Ministerstvo obrany – Jana Černochová
  • Ministerstvo dopravy – Martin Kupka
  • Ministerstvo spravedlnosti – Pavel Blažek
  • Ministerstvo kultury –  Martin Baxa

Lidovci

  • Ministerstvo zemědělství – Zdeněk Nekula
  • Ministerstvo životního prostředí – Anna Hubáčková
  • Ministerstvo práce a sociálních věcí – Marian Jurečka

TOP 09

  • Ministerstvo zdravotnictví – Vlastimil Válek
  • Ministr pro vědu a výzkum – Helena Langšádlová

STAN

  • Ministerstvo vnitra – Vít Rakušan
  • Ministerstvo průmyslu a obchodu – Věslav Michalik
  • Ministerstvo školství – Petr Gazdík
  • Ministr pro evropské záležitosti – Radim Sršeň

Piráti

  • Ministerstvo pro místní rozvoj a digitalizaci – Ivan Bartoš
  • Ministerstvo zahraničí – Jan Lipavský
  • Ministr pro legislativu (předseda legislativní rady vlády) – Lukáš Wagenknecht
Tagy: