reklama

Manželství je tu kvůli dětem, tvrdí Jochová. Máte nás za devianty, stěžuje si Cibulka

Ostrá hádka se strhla mezi Janou a Romanem Jochovými na jedné straně a registrovanými partnery, moderátorem Alešem Cibulkou a dabérem Michalem Jagelkou, na druhé, v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Důvodem byl spor, zda má být manželství pouze záležitostí mezi mužem a ženou, či nikoliv. Zatímco Jochovi tvrdí, že ano, Cibulka s Jagelkou se naopak ptají, čím jakožto gayové ohrožují „tradiční rodiny“.

reklama

Podle moderátora Aleše Cibulky a jeho partnera Michala Jagelky je přirozená rodina, tedy mezi mužem a ženou, velmi důležitá. „Určitě ano, pocházíme z ní,“ řekl Jagelka s tím, že pojetí tradiční rodiny se v průběhu let měnilo. Aktuálně je to představa o tatínkovi, ženě a dětech, ale dřív byla rodina vnímána mnohem šířeji, patřily tam i prarodiče, sourozenci atd.

Jagelka se manželů Jochových zeptal, v čem by případné manželství mezi ním a jeho partnerem bylo jiné. Podle Jany Jochové, která je zároveň předsedkyní Aliance pro rodinu, je hlavním problémem, že „dynamika mužsko-ženských vztahů je jiná“. Jako hlavní argument uvádí, že lidé v manželství se mají primárně starat o plození dětí. „I náš občanský zákoník hovoří o tom, že manželé spolu mají založit rodinu,“ řekla Jochová v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

S tím však nesouhlasí Cibulka s Jagelkou, kteří jsou spolu už přes dvacet let a tudíž nechápou, proč nemůžou být manželi. Jochovi vyčetli jeho několik let starý článek, ve kterém psal, že pokud je homosexualita normální, tak je normální i pedofilie, nekrofilie či zoofilie. „Vy jste nás přirovnal k pedofilům a zoofilům. Tady máte nás, devianty,“ řekl Cibulka.

Joch svůj text hájil tím, že šlo o „filozofický text“. Napsal v něm například: „Homosexuálové jsou zajisté sexuálně přitahováni k osobám stejného pohlaví. To je ale ještě normálními nedělá. Kdyby tomu tak bylo, pak i pedofilové by byli normální. I zoofilové. I nekrofilové. Prostě člověk může být sexuálně přitahován k různým objektům, živým i neživým, lidským i nelidským. Ale to neznamená, že to všechno je normální.“

Jagelka: Šíříte zlo a nenávist

Jagelka manželům Jochovým rovněž vyčetl, že svými výroky šíří zlo a nenávist. „Kdybychom se stali manželi, tak my vás neohrožujeme. Ale vám vadí jinakost, tak vedete svatou válku proti nám,“ řekl Jagelka v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Ředitel Občanského institutu reagoval, že jeho rodina je přirozená v naší civilizaci, ale nemá nic proti soužití stejnopohlavních párů. „Vy nás nijak neohrožujete, ale ani my vás,“ uvedl.

Na argument Jany Jochové, že manželé mají primárně mít děti, reagoval Jagelka slovy, že je to nesmysl. „Ne každý má tu potřebu množit se a mít děti. Narodil jsem se jako gay, ani výchovou jsem to nezískal. Nemám problém jako jiní gayové a lesbičky, nechci děti,“ řekl Jagelka s tím, že dochází i k uzavření manželství mezi mužem a ženou v pokročilém věku, kdy už také nemůžou mít děti. Podle manželů Jochových děti, které vyrůstají s párem gayů či lesbiček, můžou být deprimované, že v soužití chybí jeden či druhý vzor. Ať už mateřský či otcovský.

V Poslanecké sněmovně aktuálně leží návrh zákona, který by mohl vztahy u stejnopohlavních párů řešit. Ten se ale podle Jocha aktuálně příliš neřeší kvůli pandemii koronaviru. Dodává, že gayové a lesby spolu mají právo žít, ale nepovažuje za dobré, aby se jejich soužití dalo říkat manželství. „Napište si cokoliv, co požadujete, jen na začátek nedávejte manželství. Jeho obsah je historicky definovaný,“ řekl Jagelkovi s Cibulkou.

Tagy:
Cestování v době covidové: Vyplníte lejstra, jdete na test, ale nikoho to moc nezajímá
Očima reportéra

Cestování v době covidové: Vyplníte lejstra, jdete na test, ale nikoho to moc nezajímá

Poletíme? Nebo nepoletíme? A co všechno musíme splnit? Letošní dovolená byla pro všechny jiná než obvykle. Někdo raději kvůli covidu zůstal doma. Kdo se rozhodl vyrazit do ciziny, musel si ohlídat, aby splnil všechna nařízení. Pohlídat si, jak moc riziková je vybraná země, vyplnit lejstra, podstoupit test, stáhnout si aplikaci, stáhnout si QR kód. Jenže zajímá to vůbec někoho?

Krpálkův tchán Kaderka: Že se Lukáš pral s Bartošem? Tomu jsme se hodně zasmáli
OH 2021

Krpálkův tchán Kaderka: Že se Lukáš pral s Bartošem? Tomu jsme se hodně zasmáli

Z pozice nejvyšší s radostí i trochou nervů sledoval, jak na olympiádě v Tokiu válí české hráčky, které do domoviny vezou jednu zlatou a stříbrnou medaili. A z pozice tchána prezident českého tenisového svazu Ivo Kaderka pořádně trpěl a pak se ohromně radoval z toho, co předvedl na tatami v chrámu Budókan Lukáš Krpálek. „Přepsal dějiny světového juda,“ říká pro CNN Prima NEWS Kaderka.

Živě
ON-LINE jedenáctý den olympiády: Dostál nejlepší z kanoistů, Fuksové jsou v semifinále

Osm medailí má Česká republika z olympijských her v kapse. O to, aby se sbírka ještě rozšířila, se může postarat kajakář Josef Dostál. Hvězda rychlostní kanoistiky si zatím dokázal s přehledem zajistit postup do semifinále, když ze všech závodníků dojel s nejlepším časem. O účast v další fázi her nakonec úspěšně zabojovali bratři Martin a Petr Fuksovi na deblkánoi. Rozběhy se povedly mílařkám Kristiině Mäki a Dianě Mezuliánkové, které rovněž postupují.

Policie řeší záhadná zranění na západočeských nádražích. Napadení trpí ztrátou paměti

Policisté vyšetřují hned dvě záhadná zranění na západočeských nádražích. V Rokycanech objevili zaměstnanci soukromé bezpečností agentury zraněného Ukrajince. Měl silně poraněný konečník a bez pomoci by pravděpodobně vykrvácel. Jak ke zranění přišel, si ale nevybavuje. V Plzni zase kolemjdoucí našli bezvládnou důchodkyni s rozbitou hlavou. Na to, co se jí stalo, si ale také přesně nevzpomíná.

Tálibán obsadil velká města. Západnímu Afghánistánu hrozí dobytí radikály

Situace v Afghánistánu se po stažení drtivé většiny aliančních vojsk stále zhoršuje. Radikální islamisté z hnutí Tálibán se už neomezují na obsazování venkova a útočí i na velká města, kam se skryly desítky tisíc uprchlíků. Většina z nich se proto nyní snaží utéct do sousedních států, celou řadu hraničních přechodů už ale ovládá Tálibán. V zemi tak hrozí vážná humanitární krize.

reklama

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou

Téměř každý, kdo sloužil v komunistické Československé lidové armádě, se nějakým způsobem dotkl smrti. Před listopadem 1989 umíralo 150 až 200 vojáků základní vojenské služby ročně, v šedesátých letech ještě více. Historikové tuhle temnou kapitolu armády teprve odkrývají. „Kamarád na letišti v Čáslavi si vzal život, protože ho nepustili za snoubenkou,“ vypráví Štefan Rejda, v armádě sloužil v letech 1976 a 1978. Další pamětníci vzpomínají na vojáky utopené v tancích nebo omylem zastřelené.

reklama