Ztráta práce je pro většinu lidí nad padesát let noční můrou. Hledat novou se totiž pro mnohé rovná nemožné misi. Ačkoli mají praxi a zkušenosti k nezaplacení, často od potenciálních zaměstnavatelů slyší: „Hledáme někoho mladšího, děkujeme za zájem“. Jedno odmítnutí za druhým pak dokáže srazit sebevědomí do té doby činného člověka natolik, že snahu vzdá. V lepším případě se spokojí s prací hluboko pod svou kvalifikací, v tom horším se smíří s tím, že do důchodu zůstane bez práce.
Miloslavovi z Děčína letos na podzim bude dvaašedesát. V dubnu skončil v zaměstnání ve fabrice na výrobu kovových boxů. Od té doby je bez práce. „Nebyl jsem nadšený, když mi ve firmě řekli, že se moje místo ruší, ale po měsíci doma už si začínám vysloveně zoufat. Každý den procházím na internetu nabídky na práci. Tam, kde splňuju podmínky k přijetí, mě ale nechtějí. Většinou napíšou, že nevyhovuju, i když vím, že bych práci uměl dobře, nebo se vůbec neozvou,“ popisuje svoji situaci s tím, že i když se pár týdnů nezdá jako příliš dlouhá doba, pomalu už začíná ztrácet naději. A začíná se obávat o svoji nezávislost.
To je bohužel smutná realita padesátníků a mnohých starších v Česku. Přesto existují cesty, které je s trochou štěstí dovedou k nové práci a tím i k vlastní soběstačnosti.
Vsaďte na známé
Firmy obvykle starší uchazeče o zaměstnání odmítají, ačkoli na to ze zákona nemají nárok. Pomoci vám ale může, když se za vás zaručí někdo, kdo už ve firmě, kam byste rádi nastoupili, pracuje. To platí samozřejmě za podmínek, že jsou s ním nadřízení spokojení. Web Orangeacademy.cz doporučuje: „Pokud jste pracovali celý život v jedné firmě a nevíte, kde hledat, zkuste se v první řadě poptat známých, zda neví o volném místě, které by odpovídalo vašemu vzdělání a zkušenostem. Zaměstnavatelé často preferují doporučené uchazeče od svých zaměstnanců.“
Zvyšte svoji kvalifikaci
Pokud jste stejně jako pan Miloslav v evidenci nezaměstnaných, zkuste zasondovat na úřadu práce, jestli by se nenašel rekvalifikační kurz, který by mezi případnými zaměstnavateli mohl vzbudit zájem. „Neváhejte a přihlaste se na odborná školení nebo kurzy, a rozšiřte si tak své znalosti a dovednosti, které jsou na pracovním trhu momentálně žádané. Každá nová zkušenost a vědomost může rozhodnout o vašem dalším profesním životě. Další možností jak zlepšit své šance na pracovním trhu je rekvalifikace. Pokud se o vaši pozici uchází příliš mnoho uchazečů, změna vašeho profesního zaměření vám může přinést nové místo,“ píšou stránky Grafton.cz. Navíc doba strávená vzděláváním vám negativně neovlivní výměr penze.
Upravte si životopis
Určitě vás nehodláme nabádat, abyste lhali a vymýšleli si. Ale zkuste se na svoje CV zaměřit. Nikde není psáno, že při přihlašování na pohovor musíte přiznávat věk. Jistě, personalisté si při pohledu na výčet vašich zkušeností lecos domyslí, ale za pokus to stojí. Kolonku s datem narození prostě vymažte. A seznam minulých zaměstnání upravte tak, aby v něm zůstala taková, která vám mohou u firmy, ke které se právě hlásíte, pomoci. Třeba to zvýší vaše šance na osobní pohovor. „Ze zákona nemusíte uvádět věk v životopise a na osobním pohovoru se odbourává nedůvěra a zbytečně stereotypy snáze než přes email,“ uvádějí stránky Inwork.cz
Proměňte nevýhody v přednosti
Staří, méně výkonní s vysokými nároky? Tak vás potenciální zaměstnavatelé vnímat nemusí. V motivačním dopise nebo na pohovoru přimějte protistranu, aby vás brali jako zkušené, stabilně výkonné a přitom skromné a loajální, kteří každodenní povinnosti umí řešit samostatně a s nadhledem.
Když si nemůžete vybírat
Všechny pokusy sehnat práci, která by vám vyhovovala, selhaly? Vezměte zatím, co je, pokud vám okolnosti neumožňují čekat na tu správnou chvíli doma. Pokud se časem dostanete na pohovor, bude se vám s personalisty jednat lépe, než když budete bez práce a bez sebevědomí. Velkým plusem je fakt, že potencionální zaměstnavatel uvidí, že jste aktivní a pracovití.
Situace na trhu práce pro padesátníky a starší není příliš příznivá. Komu to situace umožňuje, může zvolit i předčasný důchod. I v něm si lze přivydělávat brigádami.