reklama

Jsme uši, co snesou vše. Nemocniční kaplan pomáhá lidem se strachem z koronaviru

Není tolik vidět jako lékaři či sestry. I on je v první linii během pandemie koronaviru. Jeho profese je však nezastupitelná. Roman Jonczy pracuje jako nemocniční kaplan v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

reklama

Nemocniční kaplan mluví s pacienty o jejich zdravotních obtížích, navštěvuje je a vede s nimi duchovní rozhovory nebo je i zbavuje strachu z koronavirové nákazy. Někdy jim čte z bible. „My jsme ty uši, které snesou všechno. Snesou pláč, snesou hněv, snesou radost. Ono ostatně v bibli je jeden verš, který říká: ‚Smějte se se smějícími a plačte s plačícími‘,“ vysvětluje Jonczy, který v ústecké nemocnici pracuje pátým rokem. Rozhovory mají většinou jasný scénář.

„Většinou se odehrávají tak, že my mlčíme, protože téma rozhovoru určí pacient sám. Je potřeba navázat důvěru a to někdy trvá dlouho. Takže první rozhovor se třeba točí kolem fotbalu, ale druhý rozhovor už je o závažnějších věcech. Například o tom, čeho se pacient bojí, jestli má jít na operaci,“ popisuje Jonczy.

Nemocniční kaplan mluví i s lékaři a zdravotníky

Jonczy sedá k pacientově lůžku. Kvůli nemoci COVID-19 i on on musí dodržovat přísné postupy. „Mám rukavice, mám roušku, snažím se sedět od pacientů kousek dál. Je pravdou, že předtím to bylo tak, že jsme vždy říkali, že kaplan by neměl mít bariéru mezi sebou a věřícím. Ale v době této krize je potřeba chránit především pacienty,“ doplňuje Jonczy, který vede desítky rozhovorů týdně, a to nejen s pacienty, ale také se zdravotními sestrami nebo s lékaři. V českých nemocnicích působí na 120 kaplanů.

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Sněmovna předává své pravomoci vládě a vzdává se kontroly, hodnotí pandemický zákon bývalá ministryně spravedlnosti a současná prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová. Varuje také, že norma obsahuje řadu problematických ustanovení, například likvidační sankce. Jsou lidé, kteří poruší vládní nařízení, trestáni protiústavně? Může být jednou očkování povinné pro všechny občany? Také o tom promluvila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Praha

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Obyvatelé Prahy, kteří v hlavním městě nemají trvalé bydliště, si musí již několik dní lámat hlavu nad tím, jakým způsobem by případné policejní hlídce prokázali, že v něm skutečně žijí. Často proto improvizují a po Praze s sebou vozí různá čestná prohlášení. Ministerstvo vnitra však radí, aby se lidé prokazovali pomocí smluv či vyúčtování. Problém se týká přibližně 240 tisíc osob, které žijí v Praze bez trvalého bydliště.

Vondra: Schvalování vakcín v EU strašně trvá. Ve válce s virem musíme jít do rizika
reklama
reklama
Zvířata v ZOO Plasy mrzla, některá uhynula. Odstřihli ji od plynu, majitelé nezaplatili

Plzeňský kraj

Domácí zpravodajství

Studenti do boje proti covidu. Vláda schválila pracovní povinnost zdravotnických škol
Letadlo rozprašuje koronavirus nad Brnem, sdílel poslanec Volný dezinformaci
Lék na covid ivermektin je bezpečný. S ním přežilo dvakrát více pacientů, tvrdí primář
Další články
reklama
reklama