reklama

Jsme uši, co snesou vše. Nemocniční kaplan pomáhá lidem se strachem z koronaviru

Není tolik vidět jako lékaři či sestry. I on je v první linii během pandemie koronaviru. Jeho profese je však nezastupitelná. Roman Jonczy pracuje jako nemocniční kaplan v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

reklama

Nemocniční kaplan mluví s pacienty o jejich zdravotních obtížích, navštěvuje je a vede s nimi duchovní rozhovory nebo je i zbavuje strachu z koronavirové nákazy. Někdy jim čte z bible. „My jsme ty uši, které snesou všechno. Snesou pláč, snesou hněv, snesou radost. Ono ostatně v bibli je jeden verš, který říká: ‚Smějte se se smějícími a plačte s plačícími‘,“ vysvětluje Jonczy, který v ústecké nemocnici pracuje pátým rokem. Rozhovory mají většinou jasný scénář.

„Většinou se odehrávají tak, že my mlčíme, protože téma rozhovoru určí pacient sám. Je potřeba navázat důvěru a to někdy trvá dlouho. Takže první rozhovor se třeba točí kolem fotbalu, ale druhý rozhovor už je o závažnějších věcech. Například o tom, čeho se pacient bojí, jestli má jít na operaci,“ popisuje Jonczy.

Nemocniční kaplan mluví i s lékaři a zdravotníky

Jonczy sedá k pacientově lůžku. Kvůli nemoci COVID-19 i on on musí dodržovat přísné postupy. „Mám rukavice, mám roušku, snažím se sedět od pacientů kousek dál. Je pravdou, že předtím to bylo tak, že jsme vždy říkali, že kaplan by neměl mít bariéru mezi sebou a věřícím. Ale v době této krize je potřeba chránit především pacienty,“ doplňuje Jonczy, který vede desítky rozhovorů týdně, a to nejen s pacienty, ale také se zdravotními sestrami nebo s lékaři. V českých nemocnicích působí na 120 kaplanů.

Další hlavní zprávy

Fotbal

Hororový konec doposud snové sezony. Provod si přetrhl vazy v koleni, přijde o EURO

Hororový konec doposud snové sezony. Provod si přetrhl vazy v koleni, přijde o EURO

Hned jak záložník Slavie Praha Lukáš Provod v zápase v Olomouci spadl zcela nezaviněně na zem, bylo jasné, že je zle. Držel se za pravé koleno a po chvíli musel vystřídat. Trenér Jindřich Trpišovský po zápase pronesl, že to „nevypadá na nejhorší“. Bohužel se mýlil. Hvězda této sezony má přetržený zkřížený vaz v koleni a musí podstoupit operaci. To znamená, že přijde o nadcházející EURO.

Našly se ostatky zmizelého Krejčířova otce? Po 19 letech může být v případu jasno
Konec epidemie? V neděli přibylo nejméně nakažených koronavirem od srpna
Covid výrazně snížil počet rozvodů v Česku. Kvůli pandemii ale značně ubylo i svateb
reklama
reklama
Hrozí další vlna. Zachytili jsme 56 mutací z ciziny, varuje Arenberger

Partie

Domácí zpravodajství

Turboočkování funguje skvěle. V pondělí umožníme registraci lidí 45+, slibuje Babiš
Další články
reklama
reklama