reklama

Jsme uši, co snesou vše. Nemocniční kaplan pomáhá lidem se strachem z koronaviru

Není tolik vidět jako lékaři či sestry. I on je v první linii během pandemie koronaviru. Jeho profese je však nezastupitelná. Roman Jonczy pracuje jako nemocniční kaplan v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

reklama

Nemocniční kaplan mluví s pacienty o jejich zdravotních obtížích, navštěvuje je a vede s nimi duchovní rozhovory nebo je i zbavuje strachu z koronavirové nákazy. Někdy jim čte z bible. „My jsme ty uši, které snesou všechno. Snesou pláč, snesou hněv, snesou radost. Ono ostatně v bibli je jeden verš, který říká: ‚Smějte se se smějícími a plačte s plačícími‘,“ vysvětluje Jonczy, který v ústecké nemocnici pracuje pátým rokem. Rozhovory mají většinou jasný scénář.

„Většinou se odehrávají tak, že my mlčíme, protože téma rozhovoru určí pacient sám. Je potřeba navázat důvěru a to někdy trvá dlouho. Takže první rozhovor se třeba točí kolem fotbalu, ale druhý rozhovor už je o závažnějších věcech. Například o tom, čeho se pacient bojí, jestli má jít na operaci,“ popisuje Jonczy.

Nemocniční kaplan mluví i s lékaři a zdravotníky

Jonczy sedá k pacientově lůžku. Kvůli nemoci COVID-19 i on on musí dodržovat přísné postupy. „Mám rukavice, mám roušku, snažím se sedět od pacientů kousek dál. Je pravdou, že předtím to bylo tak, že jsme vždy říkali, že kaplan by neměl mít bariéru mezi sebou a věřícím. Ale v době této krize je potřeba chránit především pacienty,“ doplňuje Jonczy, který vede desítky rozhovorů týdně, a to nejen s pacienty, ale také se zdravotními sestrami nebo s lékaři. V českých nemocnicích působí na 120 kaplanů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové hodně blafují. Rozhodli se Ukrajince šikanovat, tvrdí Šedivý
360°

Rusové hodně blafují. Rozhodli se Ukrajince šikanovat, tvrdí Šedivý

K masivnímu útoku na Ukrajině ze strany Ruska nedojde. Moskva totiž hodně blafuje a rozhodla se Ukrajince šikanovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl armádní generál v záloze, vedoucí Katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. Nevyloučil ale, že by mohlo dojít pravděpodobně k „bojůvkám“ na hranicích.

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

reklama