„Jsme stejně jako nemocnice zahlceni pacienty s koronavirem. Často vyjíždíme k případům, kde by stačila domácí léčba a pacienta transportujeme do nemocnice zcela zbytečně,“ píší na svých webových stránkách členové Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje. Ve svém vzkazu prosí lidi, aby je k případům s lehkými chřipkovými příznaky nevolali.
Plzeňští záchranáři informují, že ve většině případů, kdy jsou zavoláni k pacientům s chřipkovými příznaky, je sice odvezou do nemocnic, ale tam jim lékaři pouze doporučí léky na snížení teplot a pošlou je zpět domů. „Volat by měli pouze ti, kteří mají výrazné dechové obtíže nebo kolapsové stavy. Základem je snažit se léčbu zvládnou nejprve doma,“ dodávají záchranáři.
Remdesivir nemá na pacienty s COVID-19 žádný vliv, tvrdí WHO. ČR koupila tisíce dávek
Klinické testy v rámci programů Světové zdravotnické organizace (WHO) tvrdí, že podávání látky remdesivir nemá žádný či jen malý vliv na délku hospitalizace a na šanci na přežití pacientů s nemocí COVID-19. K obdobným závěrům studie WHO došla i u látek hydroxychlorochin, lopinavir a interferon beta. Na studii upozornil deník Financial Times. Podle výrobce remdesiviru, americké společnosti Gilead, nejsou data z klinických testů WHO v souladu s předchozími údaji.
Za zbytečné považují i volání na tísňovou linku ještě před testováním na koronavirus. Ve vzkazu zdravotníci upozorňují, že i přes pandemii koronaviru mezi populací kolují i klasické podzimní virózy.
Dekontaminace každé sanitky, která převážela pacienta s potvrzeným či podezřelým na koronavirus, podle zdravotníků trvá asi 80 minut. Tím pádem stíhají méně výjezdů, než tomu bylo za běžného provozu. Záchranáři také uvádí, že až 70 procent případů, ke kterým vyjíždějí, jsou lidé, kteří dokáží do sanitky dojít. To podle nich naznačuje, že by se případně do nemocnice mohli dostat i vlastními silami.
Chovejme se zodpovědně, prosí záchranáři
„Chápeme, že každodenní nárůsty počtu COVID-19 pozitivních v mnoha lidech vyvolávají strach a následnou stresovou reakci, ale nechceme-li, aby byl zdravotnický systém zcela zahlcen pouze covidovými pacienty, musíme se chovat zodpovědně,“ dodává ve své zprávě ZZS Plzeňského kraje. Vyzývá také lidi k dodržování hygienických opatření, karantény, stejně jako ke kontaktování praktického lékaře a hygienické stanice ve chvíli, když začnou mít první obtíže.
„V žádném případě nechceme, aby závažně stonající podceňovali své potíže, ale zároveň je třeba si uvědomit, že kapacity zdravotnické záchranné služby nejsou neomezené. Pokud většina výjezdových skupin řeší běžné chřipkové diagnózy, může se pak stát naše péče hůře dostupná v případě dopravních nehod, infarktů, úrazů a dalších neodkladných stavů,“ zakončují záchranáři.