Americký prezident Joe Biden v pátek řekl saúdskoarabském korunnímu princi Muhammadovi bin Salmánovi, že ho považuje za osobně zodpovědného za vraždu novináře a kritika saúdskoarabského režimu Džamála Chášukdžího. Biden to řekl na tiskové konferenci po setkání s princem. Člen saúdské dynastie podle prezidenta ale osobní zodpovědnost popřel. Biden jednal také o navýšení těžby ropy, o válce v Jemenu či vztazích s dalšími zeměmi v regionu, napsala agentura Reuters.
Podle Bidena Muhammad bin Salmán během jednání řekl, že není osobně zodpovědný za Chášukdžího smrt. „Řekl jsem, že si myslím, že je, uvedl šéf Bílého domu. Dodal, že Rijád může očekávat americkou odezvu v případě dalších útoků na kritiky a disidenty. Již dříve americké rozvědky vydaly zprávu, podle které korunní princ vraždu novináře pravděpodobně odsouhlasil.
Další průšvih Bidenova syna. Na videu váží drogy, do mobilu se mu nabourali hackeři
Syn amerického prezidenta Joea Bidena Hunter prý představuje vážné bezpečnostní riziko pro Spojené státy americké. K jeho životu totiž pravidelně patří prostitutky, omamné látky nebo divoké večírky. Na sociálních sítích navíc kolují záběry, na kterých si převažuje drogu.
Před setkáním nebylo jasné, zda Biden bude o vraždě novináře z roku 2018 se saúdskoarabskými představiteli jednat. Nakonec jim ale řekl, že lidská práva jsou klíčovým prvkem americké zahraniční politiky společně s bezpečností a ekonomikou.
Biden s představiteli Saúdské Arábie jednal také o válce v Jemenu, kde si přeje prodloužení a prohloubení příměří. Rijád v občanské válce, která způsobila jednu z nejzávažnějších současných humanitárních krizí na světě, podporuje vládu, která bojuje proti povstalcům podporovaným Íránem.
Dohoda o strategických ostrovech
S Rijádem dojednal rovněž dohodu o strategických ostrovech v Rudém moři. „Mezinárodní mírové síly, a to včetně amerických jednotek, opustí ostrov Tiran, řekl Biden. Stát se tak má do konce roku. Ostrov leží u egyptských, saúdskoarabských a izraelských břehů. Odchod mezinárodních sil lze považovat za výsledek zlepšení vztahů mezi těmito třemi zeměmi. Washington také přivítal rozhodnuti Rijádu otevřít svůj letecký prostor všem dopravcům, včetně těch z Izraele, kteří ho dříve až na výjimky nemohly využívat.
Hispánci jsou jako snídaňové tacos. Bidenova manželka se omluvila za stereotypní výroky
Manželka amerického prezidenta Jill Bidenová se omluvila za stereotypní výroky, které v pondělí pronesla na adresu Hispánců. Jejich komunitu přirovnala k snídaňovým tacos, které se podávají v texaském městě San Antonio, či k obchodům spojovaným se španělsky mluvícími komunitami v newyorské čtvrti Bronx, takzvaným bodegas. Podle kritiků Bidenová ukázala, že má omezené kulturní obzory, napsala agentura AP.
Washington by si také přál, aby v příštích měsících Saúdská Arábie navýšila těžbu ropy. Slibuje si od toho zklidnění cen pohonných hmot. Bílý dům uvedl, že v příštích týdnech očekává kroky, které povedou k výrazné stabilizaci cen na trhu.
Se saúdskoarabskými představiteli jednal Biden v královském paláci zhruba tři hodiny. Pro Bidena se jednalo o první přímé setkání s korunním princem Muhammadem bin Salmánem, který se snaží vylepšit svou mezinárodní pověst. Biden místo toho čelil jednání s mužem, který je považován za faktického vládce v zemi, kritice. Například Chášukdžího snoubenka Hatice Cengizová, která požaduje vyšetření vraždy svého partnera, uvedla, že na Bidenových rukou ulpí krev dalších obětí saúdskoarabského režimu.
Energetické a bezpečnostní vazby a také obavy z posilování čínského a ruského vlivu v oblasti nakonec Washington přiměly, aby USA Rijád na mezinárodní scéně neizolovaly, napsala agentura Reuters.