Předsedové ODS Petr Fiala a KDU-ČSL Marian Jurečka a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se vicepremiérovi a ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) neomluví. Lídři stran sdružených v koalici Spolu jej ve středečním tiskovém prohlášení vyzvali, aby objasnil okolnosti plánované cesty do Moskvy.
Web Seznam Zprávy v úterý s odkazem na své zdroje uvedl, že Hamáček chtěl do Moskvy vyrazit s plánem „vyměnit mezinárodní skandál“ kolem Vrbětic za dodávky Sputniku V a možnost, že by se v Praze uskutečnil summit amerického a ruského prezidenta.
Hamáčkovi věřím. Výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, zdůrazňuje Babiš
Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za nesmysl, že by vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) mohl chtít v Rusku měnit informace o kauze Vrbětice za vakcínu proti nemoci COVID-19 Sputnik V. Předseda vlády sdělil ve středu ČT, že Hamáčkovi věří. Podobně hovořili na úterní tiskové konferenci také představitelé ČSSD či ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve vysílání CNN Prima NEWS.
Hamáček to odmítl, na autory článku Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou podá trestní oznámení, v civilním řízení navíc bude po vydavateli požadovat deset milionů korun, které v případě úspěchu věnuje nadaci policistů a hasičů. Web Seznam Zprávy je podle šéfredaktora Jiřího Kubíka připraven pravdivost svých zjištění u soudu prokázat.
Od předsedů tří opozičních stran žádá Hamáček omluvu. „Velmi nevybíravě se vyjadřovali o mé osobě a já od všech, kdo mě označovali jako vlastizrádce, a nevím, co vše dalšího, budu požadovat, aby se mi omluvili,“ řekl.
S tím však koalice nesouhlasí. „Vicepremiér Hamáček je už několik týdnů podezřelý, že kupčil se suverenitou naší země. Tato podezření vzbuzují nejen publikovaná zjištění médií, ale od samého počátku kauzy Vrbětice zejména jeho vlastní vyjádření. Dokud detailně nevysvětlí všechny okolnosti plánované cesty do Moskvy, těchto podezření se nezbaví. A žádné omluvy se nedočká!“ uvedla koalice.
„Nevidím důvod, proč bych se omlouval,“ reagoval Jurečka. Řekl, že slova o vlastizradě použil v kontextu toho, že pokud by se informace ukázaly jako pravdivé, neslo by to prvky vlastizrady. „A za tím si stále stojím,“ uvedl Jurečka.
Hamáčkova verze má trhliny
Na úterní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny Jurečka mimo jiné řekl: „Toto je opravdu velmi vážná situace. Je to krok, který jasně nese prvky a charakter vlastizrady. Takto se žádný ministr, který sliboval svým podpisem při jmenování členem vlády, nemůže ve vedení státu chovat.“
Hamáček: Podám trestní oznámení na Kroupu a chci odškodnění 10 milionů korun
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) je připraven podat trestní oznámení na autory článku Seznam Zpráv Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou kvůli kauze Vrbětice. Zároveň chce podat žalobu na vydavatele, požaduje odškodnění 10 milionů korun. Uvedl to na středeční tiskové konferenci.
„Nemám se za co omlouvat. Pan Hamáček jedná podle taktiky ,nejlepší obrana je útok‘, ale vůbec není schopný vysvětlit svoji cestu do Moskvy, celou řadu jejích okolností a podrobností. Jeho verze, že se jednalo o kamufláž, je tak nevěrohodná a má tolik trhlin, že zkrátka neobstojí,“ řekla novinářům Pekarová Adamová.
„Domnívám se, že ve chvíli, kdy jedete jednat do státu, který na našem území spáchal teroristický čin, při kterém zemřeli dva lidé, ohroženy byly další stovky, tisíce lidí a škody šly do miliardy, je to skutečně vlastizrádné jednání,“ dodala.
Hamáček podle politiků stále okolnosti plánované cesty do Moskvy nevysvětlil. Jurečka zároveň nechápe, proč Česko nekontaktovalo velvyslance v Rusku Vítězslava Pivoňku prostřednictvím ministerstva zahraničí.
Jak dlouho věděl o Vrběticích?
Koalice Spolu chce od Hamáčka znát informace například o tom, jak dlouho věděl o ruském pozadí kauzy Vrbětice, proč plánoval cestu do Moskvy a co bylo jejím účelem, jakou roli měl při cestě sehrát slovenský politik Andrej Danko nebo co přesně se stalo na schůzce zmíněné webem Seznam Zprávy.
Sněmovna záležitost projednávala v úterý za zavřenými dveřmi asi hodinu a půl bez výsledku. Někteří poslanci poté hovořili o tom, že debata přerostla ve vzájemné osočování, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman prohlásil, že se za ni styděl. Místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce Jana Maláčová ve středu kritizovala hlavně představitele TOP 09 a ODS, nepadaly podle ní žádné argumenty. „Byla to blamáž pro ty, kdo tu schůzi svolali,“ řekla. Hovořila také o šarádě a cirkusu.
K debatě by se dolní komora měla vrátit ve středu po schvalování stavebního zákona nebo po odpolední mimořádné schůzi k některým ekonomickým předlohám. Jurečka bude jakožto zpravodaj navrhovat, aby zprvu vystoupili premiér Andrej Babiš (ANO) a pět pozvaných hostů – ředitelé všech tří tajných služeb Jan Beroun, Marek Šimandl a Michal Koudelka, šéf žalobců Pavel Zeman a policejní prezident Jan Švejdar. Až poté by podle Jurečky měla být diskuse. Série faktických poznámek v úterý zbořila konstruktivní debatu, řekl.