Jurečka musí skončit. Jedinou otázkou je kdy. Lidovci hrají o svou budoucnost

Jan Bartošek, Marian Jurečka a Tomáš Zdechovský

Skončí Jurečka v čele lidovců?

Lidovce v pátek odpoledne čeká klíčová schůze celostátní konference, na které bude více než 100 členů rozhodovat o budoucnosti strany. Ačkoliv jde každý ze straníků na setkání s jinou představou a očekáváním, většinová shoda je na jednom: Marian Jurečka v čele strany musí skončit. Otázkou zůstává kdy.

Ke svolání celostátní konference došlo poté, co se z krajů začaly ozývat kritické hlasy ke způsobu vedení strany současným předsedou Marianem Jurečkou. Kauza jeho večírku v den střelby na Filozofické fakultě UK je příslovečnou poslední kapkou. Většina lidovců se bojí padajících preferencí, které je už několik měsíců nechávají před branami Sněmovny. Především však s blížícími se volbami do Evropského parlamentu a podzimním bojem o kraje a třetinu Senátu chtějí otevřeně debatovat o budoucnosti strany.

„Nastalo to, že soustavně padají preference v době, kdy jsme ve vládě a Marian Jurečka to neumí obhájit. Věnuje se sice resortu, ale trochu rezignoval na řízení strany a nemá vizi, kam ji vést dál. Stranu reálně řídí první místopředseda Jan Bartošek a jdou vlastně proti sobě,“ řekl CNN Prima NEWS zdroj ze Sněmovny a jeden z členů celostátní konference.

Talíř: Musíme vyčistit stůl

A podobně situaci vidí i další. „Musíme si společně vyčistit stůl. Kondice není dobrá, každý se to snaží zachraňovat sám. Pošramocená důvěra nás ale může ve volbách poškodit,“ řekl CNN Prima NEWS náměstek jihočeského hejtmana, jeden z kandidátů do evropských voleb a veřejný kritik současného stavu František Talíř. Zda Jurečka v pátek na pozici předsedy rezignuje, ale předjímat nechtěl.

„Čekám, co nám pan předseda poví. Klíč v ruce drží on a podle toho, co nám na úvod konference řekne, se zachováme. Nedokážu předjímat, co se tam stane. Názory se liší opravdu člen od člena. Kombinací je opravdu moc a je to trochu jako sudoku. Někdo říká, že když Marian rezignuje, měl by být sjezd na podzim, jiný, aby byl co nejdříve. Někomu by stačilo, aby slíbil, že už nebude na sjezdu kandidovat,“ doplnil Talíř.

Ostře se na Jurečkovu adresu vyjádřil bývalý šéf lidovců, nyní poslanec Pavel Bělobrádek. Radiožurnálu v souvislosti s večírkem v době střelby poznamenal: „Byla to poslední kapka, která souvisí s dlouhodobou situací ve straně, v prezentaci navenek a jaké máme dlouhodobé preference.“ Podle Bělobrádka „ryba smrdí od hlavy“.

Podle informací CNN Prima NEWS existuje hned několik scénářů. Tím prvním je, že sám Marian Jurečka oznámí rezignaci. V takovém případě by se vedením strany do řádného termínu sjezdu ujal první místopředseda Jan Bartošek. Ten by se společně s Talířem dal označit za Jurečkova vyzyvatele, jelikož je to právě Jihočeský kraj, který volá po co nejdřívějším svolání volebního sjezdu.

Konference předsedu odvolat nemůže

Sám Jurečka možnost rezignace ve středu večer ve vysílání CNN Prima NEWS nepopřel. „V politice nevíte dne ani hodiny. Veškeré věci budu probírat na jednání celostátní konference,“ uvedl.

Marian Jurečka v pořadu Co na to ministr:

První místopředseda Bartošek ve čtvrtek večer před konferencí nechtěl komentovat, zda je rezignace předsedy ve hře. Redakci pouze řekl, že kdyby bylo třeba, je připraven stranu do řádného sjezdu vést, ostatně přesně tak mu to ukládají stanovy.

„Jediný, kdo může odvolat předsedu, je sjezd. To znamená, že v současné době je to o tom, zda dá předseda funkci k dispozici či nikoliv. Ze stanov poté vyplývá, že do sjezdu vede stranu první místopředseda, což bych v tomto případě byl já,“ uvedl Bartošek.

Další z možností je hlasování o předsedovi. Celostátní konference v případě, že to někdo z jejích členů navrhne, mu může pouze vyjádřit důvěru či nedůvěru. Je ale na samotném předsedovi, zda v případě vyjádření nedůvěry na svém postu skončí.

Že by Marian Jurečka dobrovolně skončil, nečeká ani další z členů konference, který si nepřál být jmenován. „Nemyslím si, že poté, co ve středu vyhrál u Ústavního soudu, sám rezignuje. Myslím, že si vyslechne hodně kritiky, ale nemyslím si, že se něco dramaticky změní. Nemyslím si, že tam bude revoluce,“ uvedl jeden z členů celostátní konference. Zároveň podle svých slov nevěří, že by se v tajném hlasování našlo dost hlasů na to, aby byla Jurečkovi vyjádřena nedůvěra.

Revolucionáři nemají dost síly

A tak je na stole i třetí možnost, tedy že se nestane vůbec nic a strana to pod Jurečkou dotáhne do říjnového sjezdu. „Znám dynamiku té strany a v tuto chvíli podle mě tzv. revolucionáři jednoduše nemají dostatek hlasů. Marian Jurečka podle mě povede stranu až do říjnového sjezdu a je jen na něm, aby prošel sebereflexí a pokud se tak nestane, tak skončí potom,“ uvedl zdroj.

I přesto, že jihočeští, plzeňští i moravskoslezští lidovci požadují přesunutí sjezdu na jaro a chtějí stranu restartovat ještě před letošními volbami, zdá se, že velká síla pro změnu nebude. Trochu to vypadá, že většina lidovců v tom chce tak nějak nechat Jurečku a tým kolem něj vykoupat, nechat je nést odpovědnost za případné volební neúspěchy a nastoupit restart v říjnu s jediným cílem, získat více než 5 procent ve volbách v roce 2025 a nevypadnout ze Sněmovny.

Jurečka prý musí skončit

„Jurečka musí skončit, otázkou je jen kdy. Jediná jeho záchrana, jak zůstat stále v čele strany je, že se k tomu postaví jako chlap a řekne, že už nebude na 100 procent kandidovat na sjezdu, ať bude kdykoliv,“ doplnil další z oslovených členů celostátní konference.

Nikoli zanedbatelné jsou i hlasy, podle nichž předseda strany musí být členem vlády. A ještě dodejme, že o rezignaci na post ministra práce a sociálních věcí se řeč zřejmě nepovede vůbec, v této oblasti lidovci svého předsedu naopak velmi cení.

Jak se zdá, karty jsou zcela otevřené a na páteční celostání konferenci se skutečně může stát cokoliv. Směr všemu hned na začátku dá sám Marian Jurečka, na jehož prohlášení všichni čekají a podle kterého se více než stovka lidovců rozhodne, co dál.

Tagy:
Marian Jurečka volby KDU-ČSL konference Jan Bartošek vláda Pavel Bělobrádek lidovci talíř Poslanecká sněmovna ČR střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy František Talíř