Od 1. července se v Česku zvýší životní i existenční minimum o 8,8 procenta. Ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj to pomůže až 400 tisícům lidí. Životní minimum vzroste z 4 250 na 4 620 korun, stejně se upraví minimální částky pro dospělé a děti v domácnosti, které jsou nižší. Existenční minimum se zvýší z 2 740 na 2 980 korun.
Podle Jurečky se rozšíří okruh osob, které mohou čerpat podpory navázané na minima. Dosud na ně dosáhlo kolem 360 tisíc lidí. „Předpokládáme, že teď bude kolem 400 tisíc osob moci čerpat příspěvky, jako jsou příspěvky na pěstounskou péči, dávky na živobytí, příspěvek na zvláštní pomůcku a podobně,“ podotkl ministr.
Poledním menu za stovku odzvonilo. Za oběd dáme brzy dvojnásobek, předpovídá ekonom
Zdražování energií a potravin má logicky za následek i vyšší ceny v restauracích. Ekonom Lukáš Kovanda předpověděl, že „polední meníčko“ bude brzy stát průměrně 200 korun. Podle něj se tak pro mnoho lidí stane oběd v restauraci nedostupným a raději si uvaří doma.
Minimum totiž slouží pro stanovení nároku na dávky i pro výpočet některých podpor. Po zvýšení například víc rodin než dosud dosáhne na přídavky na děti či na porodné. Zvýší se i příspěvky pro pěstouny z řad příbuzných. Roli minimum hraje pro přiznání zvýšení příspěvku na péči či pro stanovení výše dávek mimořádné okamžité pomoci. Vyšší by měla být také částka nezabavitelného minima u dlužníků. Od minima se případně odvozují i alimenty.
Životní minimum pro dospělého, který žije sám, by se mělo navýšit z 4 250 na 4 620 korun. V rodině je částka pro dospělé i děti nižší. Nově by podle návrhu mělo na prvního dospělého připadnout 4 250 korun, na druhého 3 840 korun, na dítě do šesti let 2 360 korun, od šesti do 15 let 2 900 korun a od 15 do 26 let 3 320 korun. Existenční minimum by se mělo upravit z 2 740 na 2 980 korun.
Na přídavky na děti mají nárok rodiny s příjmem do 3,4násobku životního minima. Na dávku dosáhnou samoživitelé s pětiletým potomkem s měsíční částkou do 20 672 korun čistého. Od července by to bylo 22 74 korun. U rodičovského páru s osmiletým a šestnáctiletým potomkem by se příjmová hranice posunula ze 44 744 korun čistého na 48 654 korun.
Prarodič, který má vnouče v pěstounské péči, pobírá příspěvek 1,8násobek minima. Nově by tak měl 8 316 korun místo dosavadních 7 650 korun měsíčně. Tety, strýcové či sourozenci a známí dostávají jako pěstouni jednoho dítěte 2,3násobek minima, nově by to bylo 10 626 korun místo nynějších 9 775 korun.
Naposledy kabinet zvýšil minima od dubna, a to o deset procent. Šéf resortu práce zároveň nevyloučil, že by se minima mohla znovu zvedat ještě letos. „Jsme připravení opět přistoupit ke zvýšení životního a existenčního minima. Spotřebitelské ceny ale musí růst o více než pět procent,“ upozornil s tím, že ministerstvo práce v příštím roce připraví návrh automatické valorizace životního minima.