Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci. Novinářům to po jednání s odboráři o změnách penzijního systému řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh novely s úpravou růstu penzí předloží do dvou týdnů. Pozmění se tak hlavně mimořádné přidávání kvůli inflaci. Zároveň ministr uvedl, že nepočítá se zvyšováním věku odchodu do důchodu. Nově by v Jurečkově poradním týmů k důchodové reformě měli mít svého zástupce i odboráři.
Důchody se zvyšují pravidelně vždy v lednu, a to o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd. Mimořádně rostou, když přírůstek cen od posledního přidání překročí pět procent.
„Padlo důležité ujištění, že u úpravy valorizačního mechanismu v budoucnu nemáme jako vládní koalice ambici, aby se tato valorizace nastavila pod inflací. Počítáme u růstu s tím, že valorizace budou plně odrážet inflaci,“ uvedl Jurečka. Návrh s úpravou valorizace a podmínek předčasných důchodů by chtěl předložit v příštích 14 dnech.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Snížená valorizace, přesto vyšší důchod. Podívejte se, kdo na změně paradoxně „vydělá“
Národní ekonomická rada vlády (NERV) loni kabinetu doporučila růst důchodů kvůli zadlužování zpomalit a přidávat o třetinu růstu reálných mezd místo o polovinu.
Protesty ve Francii OBRAZEM: Země se topí v odpadcích, vláda odmítá tlaku ulice ustoupit
Král Karel III. Paříž nenavštíví, jeho první zahraniční cesta byla odsunuta kvůli protestům proti důchodové reformě, které stále zmítají Francií. Britského panovníka o to požádal prezident Emmanuel Macron. Karel III. měl do Francie přijet na čtyřdenní návštěvu v neděli. Na úterý je ovšem plánovaná další generální stávka proti reformě. Vláda tlaku ulice nechce ustoupit.
Růst cen zohledňují valorizace už nyní. Pokud je podle nynějšího zákona navýšení cen výraznější pro domácnosti důchodců, započítá se. Když je prudší zdražování u všech domácností, tak se bere v potaz tento ukazatel. Zda by pro výpočet nemohly brát cenové přírůstky jen u určitých položek, není zatím jasné. K mimořádné valorizaci ministr už dřív řekl, že by se při ní neměly rozevírat nůžky mezi bohatšími a chudšími důchodci. Růst vyšších penzí by tak měl být při vysoké inflaci pomalejší než nyní a nižších důchodů naopak vyšší.
Jurečka vyhověl odborářům
Šéf resortu práce a sociálních věcí dále znovu uvedl, že nepočítá se zvyšováním důchodového věku v zákoně. Zůstat má na 65 letech. „Pracujeme s parametry, které by měly objektivně reagovat na dobu dožití nebo na dobu, kdy lidé byli aktivní na pracovním trhu a odváděli sociální pojištění,“ uvedl ministr. Roli bude hrát délka života a doba práce a placení odvodů.
Po jednání s odboráři Jurečka mimo jiné oznámil, že by v jeho poradním týmů k důchodové reformě měli mít svého zástupce také odboráři. Zastupovat by je měl místopředseda ČMKOS Vít Samek. Odboráři si dříve opakovaně stěžovali na to, že s nimi šéf resortu práce o reformě penzí nejedná a k přípravě je nepřizval.
Penzi od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) pobíralo na konci minulého roku přes 2,84 milionu lidí, z nich 2,37 milionu mělo důchod starobní. Průměrná starobní penze v lednu činila podle ministerstva 19 438 korun. Své důchodové systémy mají pak i resorty vnitra, obrany a spravedlnosti.