Radek Vondráček (ANO) by měl rezignovat na post předsedy Sněmovny, prohlásil na tiskové konferenci předseda lidovců Marian Jurečka. Vondráčkovi stejně končí mandát předsedy 21. října, podle Jurečky by ale rezignace byla jakýmsi symbolem. Lidovci se zároveň vyslovili proti tomu, aby byl Vondráček ve vedení nové Sněmovny. Ustavující schůze Sněmovny se má konat 8. listopadu. Právě na ní by si měli poslanci volit své vedení, tedy předsedu i místopředsedy.
Lidovcům vadí poslední události kolem Vondráčka a prezidenta Miloše Zemana. „Naše mandáty končí za pár dnů. Jako třetí nejvyšší ústavní činitel jde na setkání s kancléřem, což vyznačuje nerovnovážný vztah. První dáma dala vyjádření, že si přeje, aby pan prezident měl klid. Pan Vondráček i přesto jde do nemocnice, i když věděl, že Sněmovna se 8. listopadu stejně sejde. Měl říct, že ta návštěva není nutná,“ vyjmenoval Jurečka, co na chování Vondráčka nepovažuje za správné.
K Zemanovi na návštěvu mne doprovázela policie, tvrdí Vondráček. Ta to vylučuje
Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) uvedl, že prezidenta Miloše Zemana navštívil v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) na jeho žádost zprostředkovanou hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. V pátečním prohlášení Vondráček také sdělil, že byl přesvědčený o tom, že návštěva byla konzultovaná s nemocnicí i s ošetřujícím lékařem. Navíc zdůraznil, že byl doprovázen policejní ochrannou službou. Policie ale něco takového popírá.
Vondráček podle Jurečky vytvořil další množství spekulací ohledně stavu prezidenta. „Řešíme, jestli byl podpis podpisem Miloše Zemana a tak dále. Měl to domyslet a předjímat. Měl si uvědomit, v jak křehké situaci dnes jsme,“ kritizoval Jurečka.
Vondráček by podle lidovců neměl sedět ve vedení nové Sněmovny. Hnutí ANO přitom počítalo s tím, že ho navrhne na post místopředsedy dolní komory. „Budu mít problém hlasovat pro Radka Vondráčka i vzhledem k minulému volebnímu období,“ komentoval Jurečka.
Šéf sněmovny navštívil Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) ve čtvrtek. K prezidentovi ho měl přivést kancléř Vratislav Mynář. Vondráček po schůzce uvedl, že Zeman normálně komunikoval, a dokonce vtipkoval.
Nemocnice se proti návštěvě ohradila
Ústřední vojenská nemocnice se proti návštěvě ohradila, protože proběhla bez vědomí ošetřujícího lékaře na JIP. „Tento neoprávněný vstup eviduje ÚVN jako tzv. nežádoucí událost, která bude prověřena v rámci interního šetření nemocnice,“ uvedla nemocnice.
Podle vyjádření nemocnice Zemana navštěvuje pouze úzký okruh jeho blízkých, mezi které Vondráček nepatřil. „ÚVN rovněž nemůže potvrdit v médiích prezentovaný průběh a obsah setkání, neboť mu nebyl přítomen nikdo ze zdravotnického personálu ÚVN. ÚVN se rovněž distancuje od výroků pana předsedy Radka Vondráčka, týkajících se zdravotního stavu pana prezidenta, informace o zdravotním stavu pana prezidenta byly poskytnuty výhradně jeho nejbližším,“ napsala nemocnice ve svém prohlášení.
Po Vondráčkově návštěvě zasáhla policie. „Ochránci neumožní přímý kontakt prezidenta Miloše Zemana s osobami, které předem neobdrží souhlas ošetřujícího lékaře s návštěvou,“ oznámili policisté na Twitteru. Nemocnice policistům poděkovala za vstřícnost.
Do Vondráčka se pustil lídr hnutí ANO a premiér Andrej Babiš. „Nevnímám to vůbec dobře, je to velká chyba kolegy Vondráčka, který mě o návštěvě neinformoval,“ řekl. Vondráček se omluvil a řekl, že nevěděl, že schůzku lékaři neschválili.