Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se dostal do sporu s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS). Šéf lidovců chtěl pro pracující důchodce úlevu ve formě zmírnění plateb sociálního pojištění. Stanjura ale tvrdí, že si to rozpočet nemůže dovolit.
Jurečka chtěl místo navyšování penzí snížit pracujícím seniorům sociální odvody a motivovat je tak k práci i v důchodovém věku. Na vládě však s plánem neuspěl. „Ministerstvo práce navrhovalo slevy na pojistném důchodového pojištění pro pracující důchodce (6,5 procenta z vyměřovacího základu) a u OSVČ snížení pojistné sazby (o 6,5 procenta),“ uvedl Jakub Augusta z tiskového oddělení resortu. Jednání však stále probíhají a není tedy vyloučeno, že stejný návrh bude v budoucnu znovu uplatněn.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Penze se stane pouhým snem. Lidé budou muset pracovat i v důchodovém věku, varují ekonomové
Naproti tomu ministerstvo financí se proti návrhu jasně vymezilo. „Snížení pojištění části ekonomicky aktivní populace by znamenalo prohloubení deficitu důchodového účtu, a to řádově o několik miliard korun ročně,“ vysvětlil Petr Habáň z oddělení komunikace s médii.
Stát by přišel o zhruba čtyři miliardy
PŘEHLEDNĚ: Nižší valorizace, přísnější odchod do penze. Důchody čekají obří změny
Po několika dnech táhlých opozičních obstrukcí se vládní pětikoalici podařilo prosadit změny v důchodech. Dojde především na přísnější pravidla u předčasných odchodů do penzí a nižší valorizace. Naprostá většina změn by měla být účinná podle představ kabinetu už od letošního září. Podívejte se, jaké další úpravy čekají penzijní systém.
Návrh počítal s tím, že seniorům s hrubou mzdou 25 tisíc korun by zůstalo asi 1 600 korun měsíčně navíc. U mzdy 30 tisíc by si přilepšili o 1 900 korun. Podle ministerstva financí by ale zrušením odvodů u pracujících důchodců stát ročně přišel o 4 až 4,5 miliardy korun. „V celém kontextu to není tak obrovská částka,“ zhodnotil ekonom Milan Bednář z Národohospodářské fakulty VŠE. „Podpořil bych to, kdyby vláda přišla s další změnou, která by výpadek příjmů vykryla,“ doplnil Pavel Peterka, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen.
K daňovému zvýhodnění nebo snížení odvodů bude podle některých ekonomů Fialův kabinet muset časem stejně přistoupit, pokud chce udržet důchodce v práci. „Jednu z těchto variant bude muset vláda zvolit a bude muset být součástí změn, které se budou předkládat,“ uvedla pro CNN Prima NEWS ekonomka Danuše Nerudová.
Podle aktuálních dat statistického úřadu v Česku stále pracuje více než 270 tisíc seniorů starších 65 let, a to nejčastěji v kultuře a administrativě.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Senior čeká na důchod téměř rok. Zákonné lhůty 90 dnů se dodržují, tvrdí Jurečka