Slova Jevgenije Prigožina, zakladatele žoldnéřské Vagnerovy skupiny, že se z Bachmutu stáhnou k 10. květnu, by se neměla zveličovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl Jiří Just, spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě. Prohlášení Just chápe spíše jako politický nátlak.
Prigožin má svůj styl, jímž komunikuje se svými „politickými partnery“, například s ministrem obrany Šojguem či náčelníkem generálního štábu Ruské federace Valerijem Gerasimovem, tvrdí Just. Je přesvědčen, že v případě Prigožinova prohlášení jde spíše o politický nátlak než zdůraznění pozice v rámci bojů o Bachmut.
ČTĚTE TAKÉ: Že Pavel letěl do Londýna běžnou linkou? Je to jednodušší, odhalil Svoboda
„Už dříve se spekulovalo o tom, že vagnerovci údajně nemají dostatek munice. To je jeho tradiční argument, proč jsou boje tak neúspěšné a proč se nedaří ruské armádě a vůbec ruským silám, včetně vagnerovců v Bachmutu,“ řekl Just. „Já bych nezveličoval jeho prohlášení, že se desátého května stáhne z Bachmutu. Pro ruskou armádu by to byl zásadní problém a nemyslím si, že by si to dovolil,“ prohlásil.
Prigožin spílal Kremlu u haldy mrtvých těl a nadával Šojguovi. Expert mu nevěří
Výhrůžky o stažení jednotek zaznívají z úst šéfa ruské žoldnéřské Vagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina poměrně často. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl politolog a rusista Jiří Just. Podle něj jde o mediální nátlak, který nemusí mít pranic společného s realitou.
Pokud by se stalo, že se ruské síly z Bachmutu stáhnou a předají oblast ministerstvu obrany, znamenalo by to velké problémy. „Vzhledem k tomu, že je to ta nejdůležitější útočná jednotka, která tam bojuje, útočné boje by se tam nejspíš zastavily a se vší pravděpodobností by to bylo i ohrožení pro celou ruskou frontu v Bachmutu,“ pokračoval expert.
Ruské jednotky by podle jeho názoru měly náhle nedostatek mužů a musely by se bránit i ukrajinské protiofenzívě přímo v tomto městě.
V Rusku nyní dochází k mobilizaci, popisuje Just. „Ale neřekl bych, že to je mobilizace, kdy vytáhnou z civilních závodů lidi a převedou je do zbrojovek. Spíš se snaží přeplatit, a proto je v současné době na ruském pracovním trhu nedostatek kvalifikovaných specialistů. Ti působí ve zbrojním průmyslu, což znamená, že dochází k mobilizaci válečné výroby. Fabriky na ‚dělostřelecké náboje‘ jedou nonstop 24 hodin denně,“ uvedl.
Zároveň zmínil, že Rusové jsou schopni vyrábět munici, kterou potřebují. Nedochází jim rakety, které padají na Kyjev a na další ukrajinská města. Dokážou opravovat svou obrněnou techniku a také ji do jisté míry vyrábět. „Hovoří se o 200 kusech tanků ročně, což je teoreticky možné. Ale jsou to jediné informace, které vždy tak nějak proklouznou. Pak už jde o ruské státní tajemství a do toho bych nerad zabíhal,“ řekl.
Celé téma pořadu 360° můžete zhlédnout výše.