Mírumilovné protesty v Kazachstánu přerostly ve vandalismus a rabování
Kazašští vojáci ve čtvrtek střelbou rozehnali demonstranty na hlavním náměstí v Almaty, centru nepokojů v Kazachstánu. Zásah si podle agentur vyžádal mezi protestujícími zraněné a zřejmě i mrtvé, úřady ale přesnější údaje nesdělily. Informovaly jen o zabití 18 příslušníků pořádkových sil a 748 zraněných.
Kazachstán zažívá od neděle nejhorší protivládní protesty za posledních deset let. Tokajev kvůli nepokojům, původně vyvolaným zdražením zkapalněného plynu, ve středu odvolal vládu. Zároveň se postavil do čela bezpečnostní rady vedené dosud jeho dlouholetým předchůdcem Nursultanem Nazarbajevem. Z chaosu v zemi obvinil Tokajev „provokatéry doma i v zahraničí“.
O život přišly už v noci na dnešek zřejmě desítky demonstrantů, kteří byli podle policie „zlikvidováni“ při útoku na administrativní budovy v Almaty, největším městě středoasijské země. Mluvčí policie neupřesnila, co má výrazem „zlikvidovat“ na mysli, agentury AP a AFP si nicméně její slova vyložily tak, že desítky lidí byly zabity.
Kazašská státní televize ve čtvrtek dopoledne uvedla, že při potyčkách s demonstranty přišlo v Almaty o život nejméně 13 policistů; dvěma z nich prý byly odříznuty hlavy. V podvečer ministerstvo vnitra zvýšilo počet obětí mezi pořádkovými silami na 18. Přesné počty případných obětí mezi protestujícími úřady neuvádějí. Podle ministerstva zdravotnictví si nepokoje v zemi vyžádaly více než tisícovku zraněných. Ministerstvo vnitra ohlásilo zadržení 2 298 účastníků protestů.
Tokajev ve středu požádal o pomoc s potlačením nepokojů šéfy vlád a států ODKB, kteří slíbili vyslat do země na omezenou dobu „mírové jednotky“. První ruští výsadkáři jsou již na místě a jejich hlavním úkolem je podle sekretariátu ODKB chránit důležitá státní a vojenská zařízení a pomáhat kazašským silám při nastolení pořádku. Mise by měla trvat „několik dnů nebo týdnů“ a zúčastní se jí kolem 2 500 vojáků. Odhodlání dostát spojeneckým závazkům vyjádřily kromě Ruska Tádžikistán a Kyrgyzstán a součástí kontingentu ODKB mají být podle listu Kommersant rovněž vojáci z Běloruska a Arménie.
Ve středu úřady v Almaty oznámily, že bezpečnostní složky zahájily „protiteroristickou operaci“. Na hlavní náměstí Almaty ve čtvrtek brzy ráno vjelo několik obrněných vozů a na místě byly desítky vojáků. Když se přiblížili k davu, bylo slyšet střelbu. Odpoledne pak vojáci demonstranty vyzvali k odchodu, přičemž je varovali, že budou střílet. Nedlouho poté skutečně palbu zahájili. Agentura TASS napsala, že podle očitých svědků si střelba vyžádala mrtvé. Večer pak na náměstí už nikdo z demonstrantů nebyl, hlídkovali tam jen vojáci.
V zemi nefunguje internet a mobilní sítě. Mluvčí Kazašské národní banky informoval, že provoz přerušují všechny banky v zemi kromě té centrální a také burza.
Čína označila nepokoje v Kazachstánu za „vnitřní záležitost“ sousední země a vyjádřila přesvědčení, že se kazašské úřady dokážou se vzniklou situací vypořádat. Podobný apel již ve středu učinila Moskva, podle níž si Kazachstán své problémy vyřeší sám. Uvedla také, že by se do vnitřních záležitostí země nikdo neměl nevměšovat. Bílý dům, generální tajemník OSN a Evropská unie vyzvali kazašskou vládu i protestující, aby se zdrželi násilí.
K ukončení násilností vyzvala také česká diplomacie. „Ministerstvo zahraničních věcí se znepokojením sleduje vývoj situace v Kazachstánu, kde v uplynulých hodinách došlo k eskalaci vnitropolitické a bezpečnostní situace. Zvláště závažné jsou zprávy o desítkách obětí na životech. Vyzýváme všechny strany, aby ukončily veškeré násilnosti a mimořádnou situaci řešily s respektem k zákonům a lidským právům,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo. České velvyslanectví v Nur-Sultanu nemá informace o tom, že by byl v ohrožení někdo z přibližně 30 českých občanů nyní pobývajících v zemi.
Antimonopolní úřad v Kazachstánu dal najevo, že podezřívá největší prodejce zkapalněného plynu v zemi z cenových dohod. Právě zdražení pohonných hmot se v zemi stalo roznětkou nepokojů. Kazašská vláda v této souvislosti dnes podle agentury TASS uvalila šestiměsíční cenové stropy na zkapalněný plyn a benzin a také moratorium na zvyšování tarifů.
Nepokoje v Kazachstánu podle expertů ovlivňují cenu bitcoinu, která se dopoledne snížila na 43 000 dolarů (936 060 Kč) a za posledních 24 hodin vykazovala pokles o více než sedm procent. Kazachstán patří k zemím, kde se nejznámější kryptoměna světa „těží“ nejvíce. Kvůli protestům na druhé straně na světových trzích prudce roste cena uranu, jehož je země největším producentem na světě. Události se podle agentur částečně podílejí i na zdražování ropy.
Německá letecká společnost Lufthansa oznámila, že kvůli nepokojům přestala nabízet pravidelné lety do Almaty. Leteckou přepravu do třech kazašských měst přerušil také ruský Aeroflot a další společnosti z Ruska či Blízkého východu.