reklama

Kampaň kvůli proočkovanosti už měla začít. Včera bylo pozdě, tvrdí epidemiolog

Česko má objednanou vakcínu proti koronaviru pro 6,9 milionů obyvatel. Podle návrhu by jako první měli být očkováni lidé nad 65 let a vážně nemocní. Zpočátku se bude očkovat jen v nemocnicích a očkovacích centrech. Je vakcín dostatek? A dá se věřit antigenním testům? Na tyto a další otázky v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS odpovídal předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

reklama

Epidemiolog Jaroslav Flegr v první části pořadu sdělil, že se chystá nová strategie plošného testování na koronavirus. Více informací se prý dozvíme ve středu. „O tom se jedná, nicméně to není tak utopistické a bombastické, jako prezentuje profesor Flegr. Rozhodně to nebude žádná rychlá PCR, je to prostě použití antigenních testů v širším měřítku a není to nic překvapivého, bombastického, rozhodně ne česká cesta. Je to naopak využití dostupných antigenních testů a jejich zpřístupnění a motivaci lidí, aby chodili na testování a nechali se testovat,“ vysvětlil Chlíbek.

K tématu

Podle epidemiologa by se veřejnosti mělo vysvětlit, proč se mají nechat testovat. Pokud bude jejich test pozitivní a následně půjdou do izolace, tak by s tím mělo jít také to, že budou mít zaručeno, že dostanou plné peníze a nebudou mít krácenou mzdu na 60 procent. Jinak toho nikdy nedocílíme. Pokud se lidé budou mít možnost testovat třeba opakovaně a prokážou-li se negativním testem, tak pak by některé restrikce pro ně například nemusely platit,“ řekl Chlíbek s tím, že tato situace by mohla nastat až po Novém roce.

Česko podle systému PES nepřešlo zpět na stupeň číslo čtyři. Současná opatření se zatím zpřísňují. „Já sám za sebe bych se přimlouval přejít do čtvrtého stupně, nicméně v tuto chvíli se přijímají už taková opatření, aby se vybrala cíleně restrikce do míst, kde se ukazuje, že dochází k šíření nákazy,“ sdělil epidemiolog s tím, že kdyby se všechna opatření dodržovala tak, jak mají, nemuseli bychom se této situace vůbec dočkat.

PCR testy versus antigenní testy

Dospělo se k závěru, že kromě PCR testů se započtou i antigenní testy, čímž se změní strategie hodnocení. Podle Chlíbka je PES dominantně nastaven na provádění PCR testů. „Je potřeba přijmout skutečnost, že antigenní testy všude ve světě včetně Evropy mají stále větší význam a používají se v daleko větším měřítku než například PCR testy. Proto i u nás musí dojít k tomu, že antigenní testy musí být započítávány a musí být sledovány,“ uvedl epidemiolog. Vysvětlil, že pozitivity obou druhů testů se budou sledovat odděleně.

Během rozhovoru také padla otázka ohledně vakcinace. „Většina očkovacích látek pravděpodobně bude schválena pouze pro dospělé, i když první vakcína, která se tady asi objeví od firmy Pfizer, vypadá, že bude registrována pro osoby od šestnácti let, takže bude možné očkovat i část dětské populace. 6,9 milionů je dostatečné množství. Pokud bychom všechno, co máme objednáno, vyočkovali, tak bychom určitě dosáhli požadované 60procentní proočkovanosti,“ vysvětlil epidemiolog.

K proočkovanosti je důležitá kampaň

První očkovací fáze, která se pravděpodobně spustí počátkem příštího roku, bude ve vakcinačních centrech vybraných nemocnic. V zařízeních se nyní řeší skladovací možnosti, personál, ale i elektronický registr očkování, přehled vakcinací a reakce na ně. Zároveň se podle Chlíbka řeší například i přeprava očkovacích látek.

Podle epidemiologa je k dosáhnutí proočkovanosti důležitá kampaň. „Kdyby bylo po mém, tak bych kampaň spustil už před měsícem, včera bylo pozdě. Některé státní postupy bohužel jsou dost zkostnatělé a pomalé, že se musí vysoutěžit, kdo to bude mít na starost. Hrozí, že kampaň začne po Novém roce, to je z mého pohledu pozdě, ale je tady celá řada jiných subjektů a dobrovolníků, kteří jsou ochotni se do toho zapojit. Je potřeba využít právě i těchto lidí jako i zástupců průmyslu a obchodu,“ dodal na závěr Chlíbek.

K tématu

Tagy: očkování vakcína epidemiolog kampaň očkovací centrum nemocnice Roman Chlibek antigenní testy PCR testy látka

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

V Česku se pomaličku rozjíždí systém očkování proti koronaviru. Od ledna se zatím dostala řada především na zdravotníky, zaměstnance a seniory v domovech důchodců a seniory 80+ takzvaně z ulice. Kdy přijde řada na padesátníky nebo třicátníky? A kdy budou na řadě učitelé nebo policisté? Připravili jsme pro vás přehledný jízdní řád očkování tak, jak ho minulý týden zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Vláda

ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek

ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek

Sociální demokraté mluví o tom, že by důchodci mohli i letos dostat mimořádný příspěvek. Naznačila to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), konkrétní částku ale neřekla. Loni dostali senioři „rouškovné“ ve výši pět tisíc korun. Nápad ČSSD zkritizoval šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj jde jen o předvolební dáreček .

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
PŘEHLEDNĚ: Papírnictví otevřou, restaurace ne. Co se v opatřeních mění od úterý?
reklama
reklama
Nové záběry z útoku na Kapitol: Podívejte se na střety demonstrantů a ochranky

USA

Domácí zpravodajství

Lyžaře tahá nahoru skútrem. Jezdíme, dokud vydrží stroje, popsal majitel skiareálu
Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem
Tragická nehoda na Kladensku: Při srážce dvou aut zemřela žena, další se těžce zranila
Studenti mají kvůli on-line výuce psychické potíže, ukázal průzkum. Neudrží pozornost
Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti
Další články
reklama
reklama