reklama

Kampaň kvůli proočkovanosti už měla začít. Včera bylo pozdě, tvrdí epidemiolog

Česko má objednanou vakcínu proti koronaviru pro 6,9 milionů obyvatel. Podle návrhu by jako první měli být očkováni lidé nad 65 let a vážně nemocní. Zpočátku se bude očkovat jen v nemocnicích a očkovacích centrech. Je vakcín dostatek? A dá se věřit antigenním testům? Na tyto a další otázky v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS odpovídal předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

reklama

Epidemiolog Jaroslav Flegr v první části pořadu sdělil, že se chystá nová strategie plošného testování na koronavirus. Více informací se prý dozvíme ve středu. „O tom se jedná, nicméně to není tak utopistické a bombastické, jako prezentuje profesor Flegr. Rozhodně to nebude žádná rychlá PCR, je to prostě použití antigenních testů v širším měřítku a není to nic překvapivého, bombastického, rozhodně ne česká cesta. Je to naopak využití dostupných antigenních testů a jejich zpřístupnění a motivaci lidí, aby chodili na testování a nechali se testovat,“ vysvětlil Chlíbek.

Podle epidemiologa by se veřejnosti mělo vysvětlit, proč se mají nechat testovat. Pokud bude jejich test pozitivní a následně půjdou do izolace, tak by s tím mělo jít také to, že budou mít zaručeno, že dostanou plné peníze a nebudou mít krácenou mzdu na 60 procent. Jinak toho nikdy nedocílíme. Pokud se lidé budou mít možnost testovat třeba opakovaně a prokážou-li se negativním testem, tak pak by některé restrikce pro ně například nemusely platit,“ řekl Chlíbek s tím, že tato situace by mohla nastat až po Novém roce.

Česko podle systému PES nepřešlo zpět na stupeň číslo čtyři. Současná opatření se zatím zpřísňují. „Já sám za sebe bych se přimlouval přejít do čtvrtého stupně, nicméně v tuto chvíli se přijímají už taková opatření, aby se vybrala cíleně restrikce do míst, kde se ukazuje, že dochází k šíření nákazy,“ sdělil epidemiolog s tím, že kdyby se všechna opatření dodržovala tak, jak mají, nemuseli bychom se této situace vůbec dočkat.

PCR testy versus antigenní testy

Dospělo se k závěru, že kromě PCR testů se započtou i antigenní testy, čímž se změní strategie hodnocení. Podle Chlíbka je PES dominantně nastaven na provádění PCR testů. „Je potřeba přijmout skutečnost, že antigenní testy všude ve světě včetně Evropy mají stále větší význam a používají se v daleko větším měřítku než například PCR testy. Proto i u nás musí dojít k tomu, že antigenní testy musí být započítávány a musí být sledovány,“ uvedl epidemiolog. Vysvětlil, že pozitivity obou druhů testů se budou sledovat odděleně.

Během rozhovoru také padla otázka ohledně vakcinace. „Většina očkovacích látek pravděpodobně bude schválena pouze pro dospělé, i když první vakcína, která se tady asi objeví od firmy Pfizer, vypadá, že bude registrována pro osoby od šestnácti let, takže bude možné očkovat i část dětské populace. 6,9 milionů je dostatečné množství. Pokud bychom všechno, co máme objednáno, vyočkovali, tak bychom určitě dosáhli požadované 60procentní proočkovanosti,“ vysvětlil epidemiolog.

K proočkovanosti je důležitá kampaň

První očkovací fáze, která se pravděpodobně spustí počátkem příštího roku, bude ve vakcinačních centrech vybraných nemocnic. V zařízeních se nyní řeší skladovací možnosti, personál, ale i elektronický registr očkování, přehled vakcinací a reakce na ně. Zároveň se podle Chlíbka řeší například i přeprava očkovacích látek.

Podle epidemiologa je k dosáhnutí proočkovanosti důležitá kampaň. „Kdyby bylo po mém, tak bych kampaň spustil už před měsícem, včera bylo pozdě. Některé státní postupy bohužel jsou dost zkostnatělé a pomalé, že se musí vysoutěžit, kdo to bude mít na starost. Hrozí, že kampaň začne po Novém roce, to je z mého pohledu pozdě, ale je tady celá řada jiných subjektů a dobrovolníků, kteří jsou ochotni se do toho zapojit. Je potřeba využít právě i těchto lidí jako i zástupců průmyslu a obchodu,“ dodal na závěr Chlíbek.

Tagy:
Sparta dál nahání zakletou Ligu mistrů. Kudy podle klubové ikony vede cesta přes Monako?
Fotbal

Sparta dál nahání zakletou Ligu mistrů. Kudy podle klubové ikony vede cesta přes Monako?

Marné snažení Sparty Praha o dobytí slavné Ligy mistrů by už vydalo na několikasetstránkový román. Fotbalový klub z Letné si klubovou soutěž, která znamená obří prestiž i zisk pro kasu, zahrál naposledy v sezoně 2005–⁠2006. V tomto ročníku už zvládl v předkole první krok, když vyřadil Rapid Vídeň. Teď – napřed doma – zkusí zaskočit Monako. „Opravdu těžký los,“ říká sparťanská ikona Václav Němeček.

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

reklama