Během končícího roku se kolem Země prohnala řada malých i větších asteroidů, další takový se kolem modré planety prožene hned v prvním lednovém týdnu. Asteroid 2014 YE15 podle NASA naštěstí není v kolizním kurzu se Zemí. Kolem naší planety proletí 6. ledna roku 2022. V průměru bude mít 12 metrů.
Američtí vesmírní experti si asteroidu 2014 YE15 všimli 28. prosince 2014. Přesně po sedmi letech pečlivého sledování a vypočítávání trajektorie letu upozornila NASA (americký Národní úřad pro letectví a vesmír), že asteroid se přiblíží Zemi 6. ledna příštího roku. Informoval o tom technologický web Inverse.
Pozlacená zrcadla odhalí další taje vesmíru. Jak bude fungovat Webbův teleskop?
Do vesmíru zamířily ty nejlepší „oči“, které kdy člověk stvořil. Webbův teleskop dovolí lidstvu nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru a pomůže také s pátráním po životě mimo slunečnou soustavu. Vědci věří, že zařízení přinese spoustu nových poznatků, o kterých badatelé doposud neměli ani tušení. Do kosmu soustavu zrcadel v sobotu úspěšně vynesla raketa Ariane 5, která odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně.
Vesmírný objekt je dlouhý 12 metrů – tedy zhruba jako autobus či dvě velké žirafy. Podle NASA mine asteroid Zemi ve vzdálenosti 7,4 milionu kilometrů. To je asi 19krát větší vzdálenost, než jaká je mezi Zemí a Měsícem.
NASA pohyb potenciálně nebezpečných těles ve vesmíru dlouhodobě sleduje. V současnosti neexistuje žádný objekt, který by se mohl v průběhu příštích sta let střetnout se Zemí. Největší starosti dělá expertům planetka Bennu.
Vesmírná agentura USA odhaduje, že Bennu může trefit Zemi někdy v období mezi letoškem a koncem 23. století. Pravděpodobnost takového střetu je 1 : 1 750. Za nejpravděpodobnější datum pak NASA označila odpoledne 24. září 2182. Šance, že se asteroid srazí se Zemí právě v tento den, je podle vědců 1 : 2 700.