Ve čtvrtek 7. července se k Zemi extrémně přiblížil asteroid o velikosti autobusu. Objekt, který byl pojmenován 2022 NF, nakonec bezpečně proletěl kolem planety, do poslední chvíle o něm však vědci neměli nejmenší tušení. První informace o asteroidu získali až v pondělí.
Malý asteroid Zemi minul ve vzdálenosti 90 tisíc kilometrů. Jedná o zhruba 23 procent průměrné vzdálenosti mezi naší planetou a Měsícem. První informace o objektu však experti získali až 4. července, a to díky soustavě kamer a dalekohledů umístěných na Havaji. Jejich cílem je detekovat právě objekty letící blízko Země.
Vědci objevili úlomky asteroidu, který prý vyhubil dinosaury. Našli je v rybě i jantaru
Americkým vědcům a archeologům se s velkou pravděpodobností podařilo nalézt zachované částečky asteroidu zvaného Chicxulub. Právě po jeho dopadu na Zemi dle názorů odborníků před několika desítkami milionů let vyhynuli dinosauři. Do záležitosti se mimo jiné zapojil i americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). S informací přišla CNN.
Vědci zjistili, že asteroid má rozměry zhruba 5,5 na 12,5 metru, dá se tak velikostí přirovnat například k autobusu. Ačkoliv Zemi minul velmi blízko, experti již předem věděli, že planetu mine bezpečně. Proto uklidňovali, že nehrozí žádné nebezpečí.
Objekt navíc nesplňoval podmínky pro zařazení do „potenciálně nebezpečných asteroidů“. Jelikož se pohyboval ve výše zmíněné vzdálenosti a byl tak malý, že nepředstavoval pro Zemi existenční hrozbu, uvádí web Sciencealert. Ačkoliv se asteroid k zemi nejvíce přiblížil 7. července, viditelný byl některými teleskopy již o den dříve.
NASA a další vesmírné agentury sledují tisíce podobných objektů, jako je 2022 NF. Zřídkakdy představují hrozbu pro Zemi – některé velké asteroidy by však mohly být nebezpečné, pokud by se jejich trajektorie z nějakého důvodu změnila.