reklama

Kamnář Ondřej Šplíchal: Ať vám táhnou!

Líbí se vám kachlová kamna, oheň v krbu a praskání dřeva? Ondřejovi Šplíchalovi ano. A všechny tyto vjemy vstřebává každý den. Je totiž kamnářem – prvotřídním odborníkem, který umí kachlová kamna navrhnout i realizovat.

reklama

„Ke kamnařině mě tak trochu přitáhl táta. On měl totiž kamnařinu jako koníčka. Od malička mě brával na stavby. Proto jsem se rozhodl studovat nejdříve obor keramiky,“ vzpomíná Ondřej Šplíchal.

Co má keramika společného s kamny? Hodně. Díky ovládnutí keramického řemesla si totiž kamnáři mohou vyrábět i navrhovat vlastní kachle. A ty jsou základním stavebním kamenem každých kamen. První návrh topidla vzniká v hlavě, pak se převede do virtuální podoby v počítači. Samotné kachle se vytváří ze speciální hlíny. Ta se vkládá do formy a po vysušení následuje první výpal – na 1 000 °C. Pak se kachle upravují, kalibrují, glazují, aby nakonec opět zamířily do pece. „Po druhém vypálení už máme hotový výrobek,“ dodává Ondřej.

U Šplíchalů mají zručnost v rodině. „Ondřej je dokladem rčení, že jablko nepadá daleko od stromu. Jeho otec má například kromě bohatých znalostí z kamnařiny i široký přehled z archeologie a historie,“ říká Zdeněk Tomášek, bývalý starosta Čížkova. Stavba kamen kombinuje řemeslnou keramiku, zedničinu a kamnařinu. „Budoucnost kamnařiny vidím dobře. Pokud se nebojíte poctivé práce, budete ji mít vždycky,“ věří Ondřej Šplíchal.

Zatímco v zahraničí se stále častěji prosazují moderní designová kamna, v Česku se drží tradice starých kachláků, které dříve bývaly v každé chalupě. Umožňují totiž přípravu jídla i vytápění objektu. A každý, kdo někdy teplo z kachlových kapen poznal na vlastní kůží, ví, že ho nic nenahradí.

„Tak ať vám táhnout,“ loučí se kamnářským pozdravem Ondřej.

Tagy:
řemeslo nenahradíš kamnář Ondřej Šplíchal

Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Andrejem Babišem a podporuje návrh, aby se kromě očkování na koronavirus uznávaly i protilátky v krvi. V SMS zprávě to redakci CNN Prima NEWS napsal tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odborníci ale před touto cestou varují a s doporučením váhají. Není podle nich jasné, jak vysoká hladina protilátek v těle vlastně musí být a zda jsou testy z krve dostatečně průkazné.

Nejsme očkovací otroci. Protestující v Bratislavě se bijí navzájem, zranili bratra Kotleby

Ve slovenském hlavním městě se ve čtvrtek znovu protestuje proti očkovací strategii a testování na koronavirus, pandemickým opatřením, představitelům vlády a prezidentce Zuzaně Čaputové. Dav lidí na několik minut zablokoval hlavní bratislavské silnice. Rozhánět ho museli těžkooděnci. Jeden z policistů se zranil, stejně tak mladá aktivistka. Bratr předsedy krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby skončil v nemocnici. Akce se účastní stovky až jednotky tisíc lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Kurýra si spletl s milencem své ženy. Po zahradě v Praze ho naháněl s mačetou

Majitel domu na Zbraslavi si pracovníka kurýrní služby, který mu dovezl novou pračku, spletl s milencem své ženy. A aniž by si počkal na jakékoliv vysvětlení, chopil se mačety a vystartoval po něm s křikem, že ho zabije. Kurýrovi se naštěstí podařilo utéct a přivolat policii. Hlídka, která na místo dorazila během několika minut, nepříčetnému muži naměřila více než tři promile alkoholu.

reklama