INTERVIEW - 28.1. v 14:45
Sasko nechce zcela zavřít hranice s Českem, přesto však zpřísní kontroly a nadále bude vyžadovat častější testování pendlerů na koronavirus. V exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl předseda saské vlády Michael Kretschmer. Zopakoval také nabídku české vládě na využití saských nemocnic pro léčení českých občanů v době pandemie koronaviru.
Kretschmer mluvil v poledním Interview Petry Vintrové také o důležitosti českých lékařů a pečovatelů pro tamní zdravotnický systém, o tom, že zavřené obchody či restaurace jsou jedinou možností, jak bojovat proti nemoci COVID-19. Vzkázal, že pokud by se česká lyžařská střediska otevřela, německá strana udělá vše pro to, aby do nich nejezdili němečtí občané.
Změní se systém na česko-německých hranicích? Bude je hlídat více policistů?
To bude záviset na tom, jak se vyvine nákaza a jaká budou čísla. Vidím, že Česká republika se snaží potlačit šíření koronaviru. Ale na jedné straně máme region s výskytem nad 400 nakažených na sto tisíc obyvatel za týden, na druhé zase ten, kde korona téměř není. Proto chceme být opatrní. Proto jsme zavedli povinné testování na hranicích především pro pendlery, což budeme důsledně dodržovat. Ale nechceme uzavírat hranice, nechceme kilometrové fronty. Máme společný prostor jak na ekonomické, tak i osobní úrovni a chceme zůstat propojeni. Měli byste vědět, že Česká republika je pro nás jedním z nejdůležitějších partnerů, které v Sasku máme. České zájmy jsou důležité pro mě a pro mou práci.
Lze tato vaše slova chápat tak, že dojde ke zpřísnění kontrol?
Ano, kontrola je pro nás důležitá. Je to však důležité i pro německé občany. Zaznamenali jsme ale i několik případů, kdy se Němci nedrží nastavených pravidel. V současné době je přechod hranic možný jen z důležitých důvodů, tedy rodinných a nebo kvůli práci. Přesto se najdou lidé, kteří si myslí, že musejí za lyžováním nebo na výlet do České republiky. Přitom porušují opatření, která mají chránit všechny.
Dokážete si představit, že by se hranice mezi Českem a Saskem zcela uzavřely?
To je opravdu strašná představa. Mnoho lidí žijících v tomto příhraničním regionu pracuje na druhé straně hranice. Existují rodiny, které jsou rozdělené hranicí, takže představa, že by měly kompletně zůstat zavřené, je skutečně strašná. Ale… Chci, abychom spolu měli dobrý a rozumný kontakt, abychom všechno společně řešili.
Měli byste vědět, že Česká republika je pro nás jedním z nejdůležitějších partnerů, které v Sasku máme.
Jaké máte ponětí o situaci v Česku?
Vidím, že v České republice už jsou někteří lidé nervózní, že už jim docházejí síly. Ale musím uznat, že na německé straně je to podobné. Už mnoho týdnů máme zavřené restaurace, obchody, ale je to jediná možnost, jak bojovat proti koronaviru. Proto vám v České republice i nám v Německu přeji, abychom našli dost sil na to, abychom byli zdrženliví, abychom se vyhýbali kontaktům až do doby, kdy budeme mít nízký výskyt nákazy. Pak se nebudeme muset bavit o kontrolách na hranicích.
Jak důležití jsou pro Sasko pracovníci z Česka?
Jsou velmi důležití. Jak čeští lékaři, tak čeští pečovatelé. Odvádějí skvělou práci, jsou oblíbení a velmi si jich vážíme. Je správné, když zdůrazňujeme, že bez těchto pracovníků by poskytování zdravotní péče v příhraničí nebylo možné.
Existuje nějaká forma spolupráce v oblasti zdravotnictví mezi Saskem a Českem?
Jsme připraveni přijmout do péče pacienty z České republiky. Máme zde mnoho českých kolegů, kteří si sami přejí, aby česká vláda tuto pomoc přijala. Zajímá nás, jak se situace vyvíjí u našich sousedů. Proto chceme posilovat naše kapacity. V Univerzitní nemocnici v Drážďanech hodláme poskytnout kapacity pro testy, které budou odebírány na české straně hranice, abychom mohli vše urychlit.
Jak komunikujete s českými úřady?
Máme skvělé spojení s českou vládou. Velice často jsem mluvil v posledních týdnech s premiérem Babišem. Cítím u něj velkou odpovědnost a snaží se hledat správná řešení. Ale také vidím, jak je celá situace dramatická. Ale to zažíváme nejen my v Německu, ale také v mnoha dalších evropských zemích.
Jak by mohla vypadat vzájemná pomoc?
My mluvíme německy, vy česky. Je jen málo lidí, kteří ovládají řeč sousední země. Angličtina, která je tak oblíbená u mladých, ale není variantou pro starší lidi, proto jsme v minulosti nevyužili nabídky na spolupráci z Česka nebo z Polska. Šlo právě o možnosti umístit německé pacienty v příhraničních oblastech. Důvodem je právě jazyková bariéra.
Česká vláda ví, že jsme nabídku na pomoc učinili. Pochopil jsem, že se Česká republika snaží vše vyřešit uvnitř vlastními silami.
Zaznamenal jste z Prahy nějakou reakci na vaši nabídku?
Česká vláda ví, že jsme nabídku na pomoc učinili. Pochopil jsem, že se Česká republika snaží vše vyřešit uvnitř vlastními silami. My jsme to přes loňské Vánoce udělali podobně, kdy jsme využívali kapacity v jiných spolkových zemích a nebyli jsme nuceni využít spolupráci s Čechy. Ale jde i o dobrý pocit vědět, že když by to dál nešlo, tak na druhé straně hranice je partner, který vám je ochotný pomoci. Za to jsem vděčný. Vím také, že nabídka, kterou jsme my jako Sasko předložili, je českou vládou velice dobře vnímána.
Má Sasko dostatek očkovacích vakcín?
Ne. Vakcína je momentálně nedostatkové zboží. Nechci nyní kritizovat Evropskou unii. Domnívám se, že je vůbec skvělé, že se za tak krátkou dobu podařilo schválit několik vakcín. Ale budeme potřebovat ještě týdny a měsíce na to, abychom mohli proočkovat populaci. Ze 4,1 milionu obyvatel Saska je naočkováno 70 tisíc lidí.
Jak to budete v Sasku řešit? Může nastat, že pozastavíte očkování?
Ne, ne. Každý den, každý týden dostáváme nové dodávky, ale ne v takových počtech, abych nám stačily. Jde o dva až tři tisíce osob denně. Přáli bychom si, aby to byly desetitisíce denně.
Co víte o údajném jednání mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a ruským prezidentem Vladimirem Putinem a případné společné výrobě ruské vakcíny?
Jsem velký přítel Ruska, mám v tuto zemi velkou důvěru. Ale nyní nemohu říct nic konkrétního, jak k ruské vakcíně přistupovat. V Evropské unii máme přísné licenční řízení opírající se o spoustu faktů. Pokud by měla být ruská vakcína schválená, musela by projít přesně touto procedurou. Kdyby ji odborníci z lékové agentury schválili, nenamítal bych nic proti tomu, abychom ji používali. Ale pokud vím, tak žádné řízení ještě ani nezačalo. Myslím, že úspěšnější postup bude v rychlejší výrobě dostatečného množství již schválených vakcín.
Také do Česka se dostala informace o údajném odmítání očkování německými zdravotníky…
I vy určitě znáte ty strašné fake news, které kolují internetem. Můžeme se jen domnívat, kdo za nimi stojí, jaký má plán. Tyto falešné informace se rozšiřují s takovou intenzitou a takovou silou, že si neumím představit, že by to byla náhoda. To má samozřejmě své dopady. Ale tady v Sasku máme velkou náklonnost k očkování, zdravotnický personál je ochotný se nechat očkovat, u lidí v pečovatelských domech jsme zaznamenali menší ochotu. Jsem pro, aby se lidé očkovali. Je to jediná možnost, jak snížit nebezpečnost viru. Známe příklady z minulosti, kdy vakcinace pomohla vymýtit nemoci.
Klesá v Sasku ochota lidí se chovat podle nařízených pravidel?
Na stále klesajících číslech je patrné, že naše cesta byla úspěšná. Ze zhruba 450 nakažených jsme se dostali na 130. Ale je jasné, že po dlouhých měsících pandemie klesá ochota lidí pokračovat. A to je právě to největší nebezpečí. Tak to bylo i před sto lety při pandemii, kdy si druhá vlna vyžádala více obětí než první. Ano, povolují nervy, klesá ochota, dochází trpělivost. Teď se proto nacházíme v nejnebezpečnější fázi této pandemie. Proto je třeba apelovat na trpělivost obyvatel, byť je to pro každého jakkoliv těžké. Rozumím tomu, že podnikatel, kterému hrozí krach jeho existence, si samozřejmě přeje zase otevřít. Ale tím vzniká veliké riziko, že se infekce znovu rozjede a nepodaří se srazit čísla dolů.
Česká střediska jsou v Sasku velmi oblíbená, takže by tam asi každý lyžař ze Saska chtěl vyrazit. Ale něco takového nyní nemůžeme připustit. Návštěva českých lyžařských středisek pro lidi z Německa není možná.
Uvažuje se v Německu o vybudování objektů, kam by se zavírali lidé odmítající karanténu?
Když nastavujete pravidla, je třeba je také kontrolovat. To není otázka dobrovolnosti, jde o ochranu ostatních občanů. Lidé pozitivně testovaní na nemoc COVID-19 jsou nebezpeční a proto musejí být v domácí karanténě. Pokud tak nečiní, brání se tomu, tak my jako stát musíme pravidla prosazovat – a proto bude nutné mít místa, kde ti lidé budou bydlet do doby, než budou neinfekční. Něco takového existuje i v Sasku. V právním státě k tomu potřebujete soudní nařízení. Takový případ jsme dosud neměli, ale jsme na to připravení.
Sasko již dříve rozhodlo o uzavření lyžařských středisek na svém území. Co by nastalo, pokud by se ta česká otevřela?
Česká střediska jsou v Sasku velmi oblíbená, takže by tam asi každý lyžař ze Saska chtěl vyrazit. Ale právě proto jsme na hranicích zařídili intenzivnější kontroly. Něco takového nyní nemůžeme připustit. Návštěva českých lyžařských středisek pro lidi z Německa není možná. Vedla by k následné dlouhé karanténě.
Rozhovor Petry Vintrové s Michaelem Kretschmerem si můžete poslechnout i jako podcast:
Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Castboxu a dalších platformách.
Předseda saské vlády Michael Kretschmer Zdroj: CNN Prima NEWS
Michael Kretschmer (45 let)
Ministerský předseda spolkové země Sasko. Narodil se ve Zhořelci na východě bývalé Německé demokratické republiky. V Drážďanech vystudoval Vysokou školu techniky a hospodářství. Politicky se angažuje od roku 1989, kdy vstoupil do mládežnické sekce Křesťansko-demokratické unie (CDU), za kterou byl mezi roky 2002 až 2017 poslancem Bundestagu. V říjnu 2017 se stal předsedou saské vlády.