Děti a kapesné
Kapesné pro děti je stále v módě, a dokonce jde s dobou. Zhruba třetina rodičů svým potomkům pravidelně zasílá peníze na bankovní účet a částka se zvyšuje. Na co by si měli dát rodiče pozor, když svým dětem posílají peníze pravidelně? A za co jim neplatit?
Redakce CNN Prima NEWS oslovila několik rodičů s dotazem, zda svým dětem dávají kapesné. Ti se ve většině případů shodli, že ano. „Dávám jim peníze podle potřeby,“ uvedl jeden z rodičů. Kapesné dostává většina dětí. Stále více rodičů jim pak část pravidelně zasílá na bankovní účet. Díky moderním technologiím tak mohou lépe sledovat jejich výdaje.
Průměrné kapesné roste s věkem. Zatímco prvňáčci dostávají zhruba šedesát korun měsíčně, patnáctiletí obdrží až 500 korun. „Výše kapesného se neodvíjí od toho, jaké má rodina příjmy, ale od skutečných potřeb dítěte,“ sdělila mluvčí Air Bank Jana Pokorná. Rozdíly v částkách mohou být i u vrstevníků velmi vysoké.
„Kapesné už v řádu 200 až 300 korun dostávají děti i na prvním stupni základní školy, vlastně i v první třídě,“ podotkl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Svůj účet mohou mít i šestileté děti, ten ale smí založit pouze jejich rodiče. Psychologové ale doporučují, aby se takto malé děti začaly nejprve učit zacházet s hotovostí.
„Kapesné může být velmi dobrý nástroj, stejně tak ale může být poměrně nebezpečný. Děti se jím dají manipulovat,“ sdělil dětský psycholog Petr Beroušek. Pravidelné kapesné může také zničit v dítěti schopnost hledat příležitosti výdělku. „Kapesné učí děti závislosti na pravidelném příjmu, což jim do dospělosti určitě neprospěje,“ míní lektorka finanční gramotnosti Marcela Hrubošová. Za co by však děti neměly dostávat zaplaceno, jsou běžné domácí práce.
Kapesné dostávají i děti na prvním stupni. Částka se může vyšplhat až na několik stovek. Zdroj: CNN Prima NEWS