Mauricijská policie zatkla kapitána japonské nákladní lodi, která na konci července ztroskotala u pobřeží ostrova a uniklá ropa způsobila ekologickou katastrofu. Muž indické národnosti byl obviněn z ohrožení bezpečné navigace. Podle jedné z verzí se loď přiblížila pobřeží kvůli tomu, aby posádka mohla chytit WiFi signál.
Vrak japonské lodi u Mauricia zamíří na otevřené moře, škodit ale může i tam
Japonská nákladní loď na konci června uvázla u ostrova Mauricius. Minulý týden zdejší vláda vyhlásila stav nouze poté, co z lodi začaly vytékat stovky tun paliva. Situace se však ještě zhoršila. V sobotu se loď rozlomila na dvě poloviny. Úřady chtějí trosky odtáhnout daleko od zdejší chráněné rezervace a tady nechat loď potopit.
Osmapadesátiletý kapitán Sunil Kumar Nandeshwar si k obvinění, která si vyslechl u soudu v hlavním městě Mauricia Port Louis, zatím nevyjádřil. V cele zůstane minimálně do 25. srpna, kdy je u soudu naplánované další líčení.
Podle vyšetřovatelů, kteří vyslechli i zbytek posádky, se v době průplavu okolo Mauricia konala na palubě narozeninová oslava. Redaktorka BBC pak informuje, že jednou z vyšetřovacích verzí je, že se loď přiblížila nebezpečně blízko k pobřeží ostrova, protože námořníci chtěli chytit signál na WiFi. Loď pak najela na korálový útes, kde zůstala uvězněná.
Z poškozeného plavidla následně vyteklo do oceánu přes 1 000 tun ropy, která poškodila unikátní ekosystém. Uvízlá loď se navíc během víkendu rozlomila. Na její palubě se podle odhadů nachází stále okolo 90 tun ropy. „Kvůli nepříznivému počasí je velice riskantní odčerpání zbytků ropy z prostoru ve strojovně,“ uvedl mauricijský Národní krizový štáb s tím, že záchranné práce budou pokračovat hned, jak to počasí umožní. Mauricijský premiér už dříve prohlásil, že škody způsobené ekologickou havárií bude stát vymáhat po japonské společnosti Nagashiki Shipping, která havarovanou loď MV Wakashio vlastní.