Ropný tanker, který uvízl na mělčině u Mauricia, se rozlomil. Na palubě je stále 166 tun ropy, navzdory obrovskému úsilí záchranářů o jeho odstranění.
Fotografie lodi, která na konci července najela na korálový útes u Mauricia, ukazuje, že se nákladní loď rozlomila na dvě části. Pár dní před tím se japonským záchranným týmům podařilo odčerpat ropu z nádrží, což potvrdil mauriciuský premiér Pravind Jugnauth.
Na lodi však stále zbývá asi 160 tun ropy, která v pátek začala znovu vytékat. Panenské vody kolem plavidla tak opět zčernaly. Jugnauth dodal, že se jedná o závod s časem a ocenil vynikající práci, kterou záchranáři odvádějí.
Tamní vláda byla kritizována za to, že bezprostředně po ztroskotání lodi nepracovala dostatečně efektivně. Stanice SBSNews naopak upozornila, že majiteli lodi, japonské přepravní společnosti Nagashiki, trvalo tři týdny, než se zapojila do odklízení škod.
V návaznosti na její opožděnou reakci napsalo hnutí Greenpeace: „Zůstává mnoho nezodpovězených otázek. Proč vaše loď plavala tak nebezpečně blízko útesu? Proč jste udělali tak málo od chvíle, kdy se loď dostala na mělčinu? Co uděláte, abyste snížili škody na životním prostředí?“
Mauricijská vláda vláda se zříká odpovědnosti
Mauricijská vláda v pátek večer prohlásila, že požaduje od vlastníka lodi náhradu za náklady na úklid, ztráty a škody a pro všechny, jejichž živobytí bylo únikem ropy poškozeno. Kabinet zdůraznila, že za to nenese žádnou odpovědnost.
Majitel lodi se zavázal reagovat na žádosti o odškodnění za znečištění moře. Z lodi uniklo asi 1180 tun paliva do korálových útesů a chráněných mokřadů. Následky budou pro turisty oblíbený ostrov nezměrné.
Útes, který se nachází na jihovýchodě ostrova v Indickém oceánu, je považován za přírodní klenot. Oblast je chráněná, v jejím okolí žije mnoho druhů ryb. Ostrov Mauricius disponuje jedněmi z nejkrásnějších korálových útesů světa s řadou endemitních živočichů. Unikající palivo přitom zabíjí v podstatě veškeré živočichy, které zasáhne.