reklama

Rozlomený gigant. Tanker, který ztroskotal u Mauricia, se rozpadl na dvě části

Loď, která uvízla na mělčině u Mauricia, se rozlomila vedví.
Foto: Profimedia.cz

Ropný tanker, který uvízl na mělčině u Mauricia, se rozlomil. Na palubě je stále 166 tun ropy, navzdory obrovskému úsilí záchranářů o jeho odstranění.

reklama

Fotografie lodi, která na konci července najela na korálový útes u Mauricia, ukazuje, že se nákladní loď rozlomila na dvě části. Pár dní před tím se japonským záchranným týmům podařilo odčerpat ropu z nádrží, což potvrdil mauriciuský premiér Pravind Jugnauth.

K tématu

Na lodi však stále zbývá asi 160 tun ropy, která v pátek začala znovu vytékat. Panenské vody kolem plavidla tak opět zčernaly. Jugnauth dodal, že se jedná o závod s časem a ocenil vynikající práci, kterou záchranáři odvádějí.

Tamní vláda byla kritizována za to, že bezprostředně po ztroskotání lodi nepracovala dostatečně efektivně. Stanice SBSNews naopak upozornila, že majiteli lodi, japonské přepravní společnosti Nagashiki, trvalo tři týdny, než se zapojila do odklízení škod.

V návaznosti na její opožděnou reakci napsalo hnutí Greenpeace: „Zůstává mnoho nezodpovězených otázek. Proč vaše loď plavala tak nebezpečně blízko útesu? Proč jste udělali tak málo od chvíle, kdy se loď dostala na mělčinu? Co uděláte, abyste snížili škody na životním prostředí?“

Mauricijská vláda vláda se zříká odpovědnosti

Mauricijská vláda v pátek večer prohlásila, že požaduje od vlastníka lodi náhradu za náklady na úklid, ztráty a škody a pro všechny, jejichž živobytí bylo únikem ropy poškozeno. Kabinet zdůraznila, že za to nenese žádnou odpovědnost.

Majitel lodi se zavázal reagovat na žádosti o odškodnění za znečištění moře. Z lodi uniklo asi 1180 tun paliva do korálových útesů a chráněných mokřadů. Následky budou pro turisty oblíbený ostrov nezměrné.

Útes, který se nachází na jihovýchodě ostrova v Indickém oceánu, je považován za přírodní klenot. Oblast je chráněná, v jejím okolí žije mnoho druhů ryb. Ostrov Mauricius disponuje jedněmi z nejkrásnějších korálových útesů světa s řadou endemitních živočichů. Unikající palivo přitom zabíjí v podstatě veškeré živočichy, které zasáhne.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Rakousko zavádí zákaz nočního vycházení a zavírá restaurace, koronavirus se šíří rychle

Rakousko zavádí zákaz nočního vycházení a zavírá restaurace, koronavirus se šíří rychle

Kvůli rychlému nárůstu počtu nakažených koronavirem v posledních dnech zavede Rakousko od úterý 3. listopadu zákaz nočního vycházení. Zrušena bude velká většina společenských akcí, restaurace budou smět fungovat pouze přes výdejová okénka či roznáškovou službu. Zavřít budou muset muzea, divadla či plavecké bazény. Hotely nebudou moci ubytovávat turisty. Zpřísnění opatření dnes podle agentury APA oznámil kancléř Sebastian Kurz.

reklama
Těhotenské vyšetření před nemocnicí. Byl to můj nápad, vysvětlila česká biatlonistka
Jan Werich zemřel před 40 lety: Jeho život humorný nebyl, říká syn Jiří. S otcem se nepotkal
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Hamáček: Babiš do opatření razantně vstupoval a rozhodoval, měla by to prošetřit komise
Nakazilo se už 10 tisíc zdravotníků, nemocnice nestíhají. Nejhůř jsou na tom čtyři kraje
Jak nemá vypadat krizové řízení. Opozice kritizuje Havlíčkův plán na otevírání obchodů
Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Další články
reklama
reklama