Lidem se má říkat pravda, tvrdá opatření za 14 dní neskončí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to připustil vicepremiér, ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček. Uvedl také, že pokud striktní opatření nezaberou do konce října a situace ohledně koronaviru se nezlepší, je na řadě totální lockdown, tedy úplné vypnutí ekonomiky.
Co se bude dít, až narazíme na limity zdravotnické péče? Řekl jste, že se to může stát na konci října.
Budeme dělat všechno pro to, aby se to nestalo a aby se limity posunuly. Hlavním úkolem celé krizové infrastruktury je navýšit počet lůžek. Chceme jich mít k dispozici až 10 tisíc, jak říkal pan ministr Prymula. Primárně v nemocnicích, ale aktivujeme i pečovatelská zařízení jako lázně a hotelové kapacity.
Když nebudou kapacity stačit, co pak nastane? Budou nemocní ležet na chodbách a nebude se o ně mít kdo starat?
Příklady ze světa nám ukazují, že takhle razantní a dobře zacílená opatření jsou schopná snížit reprodukční číslo o 30 až 40 procent. Ke konci října by měla zabírat, současně pomůže navýšená kapacita. Věřím, že se to dá zvládnout, ale bude to těsné.
Proč se kapacity nenavyšovaly už v létě? Copak se na tu situaci nedalo připravit?
V létě tomu nikdo nevěřil. I když někteří z nás před opětovným návratem koronaviru varovali, nebyli jsme bráni vážně. Ti, kteří dnes kritizují, by si měli sáhnout do svědomí. Stačí se podívat, co říkali v srpnu. Když jsem 23. července navrhoval nošení roušek, byl jsem označován za blázna. Kdybych tou dobou navrhoval stavbu polních nemocnic, rovnou mě navrhnou na odvod do Bohnic. Atmosféra tady byla taková, že všichni měli pocit, že jsme vyhráli. Zažil jsem si na vlastní kůži, jaké to je, říkat nepříjemné věci.
Je potřeba si umět přiznat chyby. Vláda se z toho nevyviní.
Nepřispěla k té atmosféře, že jsme vyhráli, vláda a hlavně premiér?
To víte, že vláda se z toho nevyviní. Jen říkám, že když jsme v září začali mluvit o potřebě nouzového stavu, kolegyně Pekarová (TOP 09) a kolega Fiala (ODS) prohlašovali, že to nepotřebujeme. Kdyby v létě říkali, že musíme přitvrdit a my jsme je neposlechli, je to teď na demisi vlády. Ale my s těmi opatřeními přicházeli a oni si z toho dělali legraci.
Vy i ministr Prymula připouštíte nějaké chyby a uznáváte, že odpovědnost nese vláda. Premiér říká, že chyby nevidí. Chápete to?
Zeptejte se na to pana premiéra. Mohu nést odpovědnost jen za svoje činy a výroky.
Co jste si myslel, když jste v pondělí stál na tiskové konferenci vedle premiéra a on říkal, že žádnou chybu neudělal?
Já jsem to potom řekl. Po vystoupení premiéra jsem řekl svůj názor. Všichni dělají chyby. Je potřeba je umět přiznat.
Jaká je největší chyba, co vláda udělala?
Že opatření přišla o dva až tři týdny později. Kdyby se nošení roušek zavedlo 17. srpna, byla by teď situace lepší. Dávám to za vinu ministerstvu zdravotnictví pod vedením Adama Vojtěcha, které vysílalo smíšené signály. Odpovědností ministra je odborné názory vyhodnotit a pak je realizovat, ale ministerstvo zdravotnictví ustoupilo. Což i Adam Vojtěch uznal, že byla chyba.
Věříte, že současná striktní opatření skončí 3. listopadu s nouzovým stavem? Nebo se mají lidi připravit, že budou delší?
Zastávám názor, že by se lidem měla říkat pravda, i když je nepříjemná. Nemohu vyloučit zázrak, ale pokud se podíváme na situaci v jiných zemích, které si prošly podobně problematickým vývojem, tak to rozhodně za 14 dní neskončí. Striktní opatření tu budou muset být tak dlouho, dokud se trend neotočí a reprodukční číslo nezačne razantně klesat. Podívejte se na Izrael, tam opatření platí měsíc a až po měsíci se seriózně uvažuje o tom, že se začnou uvolňovat. Ale doufám, že to bude lepší. I když aktuálně světlo na konci tunelu vidět není.
Proč už dávno nevznikly scénáře, aby se všichni lidé mohli na tu situaci připravit? Že by vláda řekla: Až bude pět tisíc nakažených denně, zavřeme školy. Až bude osm tisíc nakažených, zavřeme restaurace.
Do jisté míry byl plánem semafor a na něj navázaná opatření. Ale situace vzala tak rychlé obrátky, že jakékoliv scénáře šly pod stůl. Spíš by se mohl udělat indikátor pro uvolňování a říct, jak se bude uvolňovat.
Něco takového vzniká?
Předpokládám, že na ministerstvu zdravotnictví ano. Co se týče zpřísňování, jsme už úplně na hraně. Už zbývá jen totální lockdown, ale to je poslední záchranná brzda.
V čem by ještě vláda mohla přitvrdit?
Zastavit ekonomiku. Totální lockdown znamená, že se zastaví všechno kromě klíčové infrastruktury. Že se bude vyrábět jídlo, bude fungovat distribuce, obchody s potravinami a elektrárny, ale služby ne.
Hrozí to?
To je scénář pro situaci, kdyby se na konci října ukázalo, že aktuální opatření nezabrala. Ale já věřím, že zaberou.