reklama

Gotta do smrti trápil komunistický podraz: Nejradši bych to datum ze života vymazal

Byl jedním z mnoha umělců, kteří se propůjčili kampani komunistického režimu odsuzující prohlášení Charty 77, sestavené z velké části Václavem Havlem a Pavlem Kohoutem. Ve své knize Má cesta za štěstím Karel Gott popsal zákulisí nechvalně známé události, která celý život tížila jeho svědomí.

reklama

„Stydím se za to, ale...“ Tak by se dal stručně shrnout postoj Karla Gotta na sklonku jeho života k Antichartě, kterou podepsal jako řada jeho kolegů 4. února 1977. Na komunistickém manifestu před ostatními umělci a za účasti televizních kamer dokonce přednesl i projev. „To datum bych nejraději ze svého života vymazal. S velkým odstupem se k tomu dni vracím a nebudu se bičovat ani vypočítavě omlouvat,“ popsal Gott.

„Mně osobně je to ustavičně předhazováno jako moje lidské selhání. Čili téma, které mě už po několik desetiletí vždy znovu zvedá ze židle. Sevře se mi žaludek pokaždé, když jen to slovo Anticharta slyším. Jako kdybych já byl jediný signatář toho prokletého lejstra! Jako kdybych já byl jediný řečník na té prokleté schůzi! Dnes je evidentní, že ono prohlášení představující v podstatě kolektivní slib umělců, že budou svou tvorbou sloužit věci socialismu a míru, bylo přinuceno podepsat přes 7 500 tvůrců ze všech oborů, od herců a spisovatelů až po filmaře a architekty,“ dodal zpěvák.

Stydím se za to

Těch, kdo se odhodlali ke vzdoru, byla podle něj jen hrstka. A měli pak po dlouhá léta velké potíže. Nemohli vydávat, nesměli na obrazovky a byli víceméně vyloučeni ze společnosti a ignorováni. „Takový Jiří Suchý nebo kluci z brněnského divadla Husa na provázku by mohli vyprávět. Těch, kteří se vesměs se sebezapřením ohnuli a podepsali, bylo podle mého odhadu 90 procent, možná ještě víc,“ poznamenal Karel Gott.

Gott bral Antichartu jako podraz komunistického režimu na svou osobu. „To prohlášení se původně jmenovalo Za nové tvůrčí činy ve jménu socialismu a míru. Jsem přesvědčen, že pokud by se od počátku jmenovalo Anticharta, těch podpisů by byla jenom hrstka. Ano, byl jsem mezi těmi, kteří podepsali, ačkoli jsem zprvu vůbec netušil, do jaké podivné role mě soudruzi tak rafinovaně obsadili. Dneska se za to stydím,“ vylíčil zpěvák.

V té době prý prohlášení Charty 77 neznal, pouze o jeho vzniku a existenci slyšel. „Ohlásili se u mě na návštěvu dva pracovníci Pragokoncertu. Jedním z nich byl náměstek ředitele Jiří Szántó, se kterým jsem si docela rozuměl. Svěřili misi právě jemu, protože spoléhali, že mu nedokážu odmítnout. Ředitel Pragokoncertu Hrabal to měl dobře promyšlené. Byla to rafináda poslat na mě právě jeho. Když za mnou tenkrát přijel, začal mi u skleničky vína sáhodlouze vysvětlovat, jak by bylo vhodné, abych promluvil na plánovaném setkání umělců. Kdo jiný by se toho měl chopit než ty? přesvědčoval mě,“ vysvětlil Gott v knize.

Podle svých slov se bránil, oponoval mu, že není žádný řečník, ale nakonec se nechal přemluvit. „Ujistil mě, že tam bude kompletní umělecká špička a rozhodně nebudu sám, kdo předstoupí před mikrofon. A že se nemusím bát a nemusím si nic psát, s projevem mi pomůže básník Miroslav Florian. Stačí tam kratičkou řeč jenom přečíst. Text prý bude apolitický, mírný, optimistický. Hlavně, aby tam zaznělo, jaké máme umělecké příležitosti, jak můžeme uplatňovat a rozvíjet své talenty,“ prozradil zpěvák.

Zneužili nás

V divadle, kde ke shromáždění došlo, byla prezentační listina, kterou museli všichni podepsat. „O nějaké antichartě nepadlo ani slovo. A organizátoři mi ještě z „protekce“ pomohli, abych nemusel na podpis do takzvané prezentačky stát tu nekonečnou frontu! Nikdo tehdy nevyslovil, že to byl vlastně protitext, protest umělců proti Chartě a chartistům. Zneužili nás k tomu, aby poté o našich podpisech mohli napsat, že jsme se stali signatáři Anticharty. Když jsem večer v televizi viděl, do jakého rámce byl můj projev v Divadle hudby zasazený, bylo mi z toho špatně a cítil jsem se podvedený. Dodnes mě hluboce trápí, že jsem takhle blbě naletěl,“ napsal Gott.

Na závěr kapitoly věnované Antichartě si posteskl. „O co klidněji bych dnes mohl spát, kdybych se tenkrát nenechal ukecat... Nicméně přes to všechno mi v hlavě hlodá červ: Kdybych byl tenkrát statečnější a hrdě svůj postoj odskákal – bylo by v těch ošklivých, smutných časech normalizace lépe, kdyby Gott nezpíval?“

Tagy:
Karel Gott komunismus Václav Havel Jiří Suchý Má cesta za štěstím anticharta

Hlavní zprávy

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi
Partie

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Dojemný snímek Schumacherů. Vzdal bych se všeho, abych si s tátou popovídal, řekl Mick

Očekávaný dokument o Michaelu Schumacherovi už je několik dní k dispozici na streamovací platformě Netflix. Jednou z hlavních postav, která ve filmu vypráví o legendě formule 1, je její syn Mick – nyní sám pilot v královně motorsportu. Mluví o tom, jak je pro něj těžké nemoct si s otcem popovídat o svém zaměstnání. Zároveň v souvislosti s filmem publikoval na Instagramu dojemnou fotografii z dětství.

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama