Karel Janeček: Stojíme na křižovatce dějin, koronavirus je rozbuška

Karel Janeček

INTERVIEW, Karel Janeček - 4.8. v 17:30

Profiluje se jako matematik, filantrop, bojovník proti korupci a sociální reformátor. Jeho oblíbeným číslem je 21 a tvrdí, že bez peněz nelze měnit věci. Dnes už Karel Janeček investuje jen do projektů, které mají společenský přesah. Jako lidská společnost prý stojíme na křižovatce dějin a musíme se nyní rozhodnout, kam vykročíme dál. V roce 2021 vyvrcholí proces, který se dá označit jako sociální singularita a rozhodne se, jestli se jako civilizace zničíme, nebo nastoupíme jinou cestu. „Riziko zničení je obrovské,“ řekl Karel Janeček v pořadu Interview Lucie Hrdličkové na televizní stanici CNN Prima NEWS. Koronavirová krize je podle něho jakási rozbuška.

Byznys se musí přesunout od principu maximalizace zisku pro majitele firem k maximalizaci užitku pro celou společnost. Tomu by měl podle Janečka odpovídat správný byznysplán. „Sám investuji do projektů, které mají tento přesah,“ řekl v úterním vydání pořadu Interview. Jedinou výjimkou je investice do Bitcoinu, která je ale svou povahou čistě finanční záležitost, nikoli investice jako taková. „Bitcoinu dlouhodobě věřím, jeho cena podle mě poroste, byť jsem si vědom, že jde o investici vysoce rizikovou,“ dodal.

Karel Janeček se rovněž vyjádřil k dění v Nadačním fondu proti korupci (NFPK), jehož je zakladatelem. Ze správní rady totiž odešlo několik klíčových lidí, včetně Karla Randáka, Stanislava Bernarda nebo herce a moderátora Jana Krause. Kraus s Randákem prý ve fondu skončili kvůli neshodám, bližší informace ale Janeček nesdělil. „Je to stále otevřené, takže k tomu nechci dál nic říkat. Stanislav Bernard ale svůj odchod avizoval dlouho dopředu, jeho život se ubírá jiným směrem,“ upřesnil.

Sto milionů ročně na projekty s přesahem

Nadační fond proti korupci přesto považuje za klíčový mezník ve svém životě. Fond prý pomáhal odstraňovat předsudky vůči whistleblowerům. „Vysvětlili jsme veřejnosti, že to nejsou udavači, ale odvážní lidé, kteří dělají pro nás všechny dobrou věc,“ vysvětlil Janeček. Podle něho NFPK otevíral i korupční případy, kdy se lidé báli jít na policii. Fond také v posledních dnech podal trestní oznámení na holding Agrofert, Janeček se ale prý kauzou nezabývá, a tak se k ní nechtěl vyjadřovat.

Řeč přišla také na dokumentární film Jany Počtové K2 vlastní cestou, na který Karel Janeček poskytl peníze. Film mapuje výstup Kláry Kolouchové na druhou nejvyšší horu světa coby první Češky, která tento vrchol zdolala. „Způsob, jakým na tu horu vylezla, překonal veškeré hollywoodské scénáře,“ myslí si Janeček, který by dle vlastních slov našel ve svém životě několik paralel, kdy chtěl něco už už vzdát, ale nakonec se rozhodl to zkusit znovu.

Lucie Hrdličková se Janečka ptala i na jeho politické ambice. On sám prý žádné nemá, finančně ale podpořil kandidáta do senátu Ondřeje Závodského, který je zaměstnancem Nadačního fondu proti korupci. Prý mu nevadí, že coby náměstek na ministerstvu financí pracoval pro Andreje Babiše. „Pracoval tam do té doby, než zjistil, že situace je, jaká je. Nedovedu si představit, že by mě měla poškozovat podpora tak charakternímu člověku,“ dodal Janeček, který dá ročně na bohulibé projekty téměř sto milionů korun.

Tagy:
matematika byznys Jan Kraus investice projekt CNN Prima NEWS Lucie Hrdličková Interview Karel Janeček Bitcoin filantropie Nadační fond proti korupci Stanislav Bernard Karel Randák koronavirová recese