Vláda informuje o projektu takzvané chytré karantény více než dva týdny. Dosud však o tomto projektu víme pouze to, že se testuje na jižní Moravě a časem by měly přijít na řadu další kraje České republiky.
Roman Prymula, který chytrou karanténu „tlačí“, jí stihl udělat reklamu ještě předtím, než se začaly dávat dohromady týmy, jež by ji z teorie převedly do praxe. To když popisoval, jak by chytrá karanténa měla fungovat. Tedy zpětně mapovat pohyb lidí, kteří ke svému sledování dají souhlas, a na základě toho nařizovat karanténu těm, kteří byli v kontaktu s infikovanými.
„Budou označeni za takzvané žluté osoby a do několika hodin přijede odběrový tým,“ vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví a bývalý předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Jistě, označování osob žlutou barvou má v Evropě včetně našich končin určitou tradici, stejně jako „odběrové týmy“. Nakonec je to jedno, protože projekt chytré karantény se všelijak komplikuje a fungovat za hranicemi Jihomoravského kraje by měl zřejmě do konce dubna. Snaha ministerského náměstka ale zřejmě přece jen nevyšla naprázdno. Jen pár dní poté, co Prymula „postrašil“ značkováním žlutou barvou, z vod zapomnění se vynořil někdejší politik z Ústí nad Labem, ale také podnikatel, Martin Hausenblas. Na sociálních sítích představil svou vizi takzvaného Covid Greenpassu.
Hausenblas preferuje zelenou, Janeček předpovídá očistu
Zakladatel textilní firmy Adler by chtěl označovat zelenými kartičkami s fotografií lidi, kteří už nemoc COVID-19 prodělali, mají protilátky a nejsou infekční. „Bude to jedna z dobrých věcí, která člověka bude čekat po úspěšném překonání onemocnění,“ napsal Hausenblas na svůj facebookový profil. Nakonec by prý v Česku žily jen tři typy lidí: ti s Covid Greenpassem (na ně by se nevztahovala žádná omezení), ti, co dosud nebyli infikováni a „čekají na vakcínu“, a ti, kteří jsou infekční, v karanténě a „těší se na Greenpass“.
Hausenblas zřejmě přehlédl jednu podstatnou věc, že lidé nejsou chovná zvířata a značkovat se nechtějí nechat ani žlutou, ale ani zelenou barvou. Vlna nevole, které Hausenblas pod svým facebookovým příspěvkem čelil, jej nakonec přiměla ho smazat. Jenže bylo už pozdě, stavidla koronavirovým cvokům se již uvolnila.
A tak jsme se od dalšího boháče, který se označuje za filantropa, dověděli, že koronavirus je posel očisty, který změní celou společnost. „Mám filozofický pohled na čísla a 21 vychází jako naprosto výjimečné číslo. Je nejzajímavější. Zajímavá je ale také třeba dvanáctka. Nejde o tvar, jde o matematické vlastnosti. A že žijeme v 21. století, to také není úplně náhoda,“ řekl v rozhovoru pro Expres.cz. Tímto filozofem byl matematik Karel Janeček.
Podle něho letos nastane díky koronaviru sociální singularita. Ne, vůbec není podstatné, co to slovo znamená, důležité je, že se to prostě stane. Jestli to ale nějak souvisí s promořováním populace, pak se kruh prymulovsky uzavírá. Buďte dobří.