K VĚCI, Jan Kasl - 10.5. v 12:30
Bývalý pražský primátor za ODS Jan Kasl má za to, že se od dob jeho vlády nad městem velmi zpomalila realizace velkých stavebních projektů. Pavel Bém byl v tomto ohledu sice až hyperaktivní, ale například Adriana Krnáčová podle něj nepostavila zhola nic, pouze otevřela léta budovaný tunel Blanka. Kasl to řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Kasl tvrdí, že od doby, kdy stál coby primátor v čele Prahy, se všechny stavební projekty jenom zpomalily. „Nechci to dávat za vinu svým následovníkům. Například Pavel Bém byl v tomto velmi aktivní, možná až hyperaktivní,“ řekl exprimátor.
Zároveň zkritizoval bývalou primátorku Krnáčovou, která městu vládla za hnutí ANO v letech 2013 až 2017. „Za Adriany Krnáčové se nikdy nic nepostavilo. Otevřela Blanku (tunel – pozn. red.), která byla už dávno připravená,“ rýpnul si Kasl.
Nová koalice pod vedením pirátského primátora Zdeňka Hřiba se podle Kasla snaží přicházet s novými projekty, ale šance na jejich realizaci zatím nevidí. „Nová koalice se sice snaží projektovat, ale žádný primátor ve čtyřletém období nemůže stavbu vymyslet, rozhodnout, povolit a postavit. To se může týkat jen čekárny na MHD či drobných staveb,“ řekl bývalý primátor Prahy s tím, že klíčovým prvkem pro realizaci projektů na úrovni primátora vidí kontinuitu.
Lidé kvůli stavebnímu řízení čekají roky, říká Kasl
V Poslanecké sněmovně aktuálně leží návrh stavebního zákona, o kterém by zákonodárci měli hlasovat v tomto týdnu. Podle Kasla, který je zároveň předsedou České komory architektů (ČKA), je jedinou jistotou aktuálního návrhu pouze fakt, že s jeho schválením se zkrátí lhůta trvání stavebního řízení. „Už v samotném principu to zkrácení musí nastat. Pak tam jsou mechanismy, které by mohly zrychlit vyřízení dokumentace na stavebních úřadech,“ vysvětlil Kasl v pořadu K věci.
Bývalý pražský primátor za ODS Jan Kasl má za to, že se od dob jeho vlády nad městem velmi zpomalily velké stavební projekty. Pavel Bém byl v tomto ohledu sice až hyperaktivní, ale například Adriana Krnáčová podle něj nepostavila zhola nic. Zdroj: CNN Prima NEWS
V současnosti činí součet lhůt potřebných k vyřízení povolení 240 dní. „To je teoretický součet, tak to ale nefunguje. Součet je někdy až několikaletý,“ řekl Kasl s tím, že lidé narážejí nejen na byrokracii spjatou s aktuální verzí stavebního zákona, ale zhruba i na 40 dalších zákonů. „Mnohdy je to i kvůli neschopnosti státní správy a přebujelosti byrokracie,“ dodal ve vysílání CNN Prima NEWS exprimátor.
Nejvyšší stavební úřad lidé nezaznamenají
Zákon počítá se zřízením nového nejvyššího stavebního úřadu. Jeho existenci by však stavebníci neměli de facto zaregistrovat. „Běžný stavebník to nepozná. Nyní tak funguje část ministerstva pro místní rozvoj. Je dobře, že se to oddělí,“ řekl Kasl.
Podle jeho slov se do budoucna počítá s masivní digitalizací celého procesu. „Nebudete tam snad muset vůbec chodit. Do budoucna bychom nemuseli chodit ani na poštu, stavební úřad by měl jednat v zásadě on-line,“ dodal pražský exprimátor v pořadu K věci.