Kastrace pro sexuální delikventy: Itálie postup zvažuje. Hrozí jeho zavedení i v Česku?

Kontroverzní návrh v Itálii

Nech se vykastrovat a můžeš jít dřív z vězení. To je kontroverzní návrh, který chce zavést Itálie pro odsouzené sexuální delikventy. Chemická kastrace přitom není novinkou, podobné programy fungují už několik let například v Polsku nebo v některých státech USA. V Česku by ale nařízená kastrace pravděpodobně neprošla kvůli ústavě, zatímco s dobrovolnou formou naše trestní právo počítá.

Itálie chce nabídnout násilníkům a pedofilům dobrovolnou chemickou kastraci výměnou za kratší trest. Premiérka Giorgia Meloniová už pověřila tým, aby připravil potřebný zákon.

ČTĚTE TAKÉ: Mladou ženu znásilnila v Krušných horách dvojice mužů. Přepadli ji v lese po cestě z vyhlídky

Takzvaná chemická kastrace je ve skutečnosti vratná hormonální léčba, která dočasně snižuje hladinu testosteronu pomocí pravidelně podávaných léků – nejde tedy o trvalý nebo nevratný zákrok, jako v případě kastrace chirurgické.

Přikázaná kastrace může být protiústavní, míní právník

„Existují dvě formy hormonálního tlumení. Jednak tabletová forma, kdy každý den ráno dotyčný užije tabletku, ale existuje i injekční forma antiandrogenů, které na několik týdnů zaručují, že je sexualita dané osoby utlumena,“ popsal pro CNN Prima NEWS sexuolog Petr Weiss.

Nežádoucími účinky léčby mohou být obezita a zvětšení prsou. „Následky hormonálního tlumení jsou ale většinou mnohem méně nebezpečné jak pro pacienta, tak pro společnost,“ konstatoval Weiss.

Pachatel s diagnostikovanou sexuální poruchou může u nás o kastraci požádat. „Mně nevadí, že by byla spojena s kratším trestem odnětí svobody, ale pouze za situace, že by prokazatelně došlo ke snížení rizika recidivy. Vidím ale problém v tom, že by soud mohl kastraci přikázat – to je, myslím, protiústavní,“ uvedl advokát Šimon Toman.

A jak takový návrh vnímá veřejnost? „Nechápu, že to už nefunguje celosvětově,“ napsal na sociálních sítích jeden z diváků. „Useknout a hotovo,“ poznamenal nekompromisně další. „Myslím, že po tomhle je společenská poptávka, kterou by politici měli brát vážně,“ mínil další komentující.

Účinnost procedury není stoprocentní

„My na to máme odborné týmy. Pokud přijdou s nějakým návrhem, beze sporu o tom začne politická diskuze,“ vyjádřil se k problematice ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

„Zvyšuje to pravděpodobnost, že se čin nebude opakovat, ale není to stoprocentní. Známe případy agresorů, kteří činy opakovali, i když chemickou kastrací prošli. Sexualita není daná jen hormony, ale mozkem. A to nezměníme,“ upozornil psychiatr David Adam.

Příkladem je Radim Odehnal – delikvent opakovaně odsouzený za znásilnění, který po propuštění a léčbě v roce 2009 brutálně zavraždil muže, jehož tělo upekl na zahradním grilu, a partnerku oběti opakovaně znásilnil.

Jeden z nejpřísnějších přístupů zvolil nedávno Madagaskar, kde soud kromě doživotí nařídil i chirurgickou kastraci muže za znásilnění a pokus o vraždu šestileté dívenky. Podobný přístup razí také americký stát Louisiana.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Brutální vražda ve známém fast foodu. Matku šesti dětí ubodala kolegyně kvůli banální hádce

Tagy:
Itálie společnost léčba kastrace znásilnění krimi Giorgia Meloniová trestná činnost, právo a spravedlnost