Řada lidí důvěřuje tragickým scénářům o nekonečném růstu populace a fatálním přelidněním světa, reálná data ale věští úplně jiný průběh událostí. Díky globálnímu bohatnutí, vzdělání a přístupu k lékařské péči se světová populace podle prognóz vědců kolem roku 2100 zastaví.
Ještě v roce 1950 bylo na světě pouze dvě a půl miliardy lidí. Už v roce 1987 se ale světová populace zdvojnásobila a nyní žije na Zemi už 7,8 miliardy lidí. Člověk by se pozorování exponenciálního růstu mohl obávat, že za pár desítek let se toto číslo opět zdvojnásobí – opak je ale pravdou. Vědecké prognózy, data Organizace spojených národů (OSN) i amerického think-tanku Pew Research Center se shodují, že růst světové populace se kolem roku 2100 zastaví.
World population growth is expected to nearly stop by 2100 | Pew Research Center https://t.co/AiqA00akkX via @Diigo
— UN-Habitat Youth (@unhabitatyouth) November 18, 2019
Mnozí lidé vidí největší riziko neřízené populační expanze v Africe. Do roku 2100 se populace na kontinentu vyšplhá ze současných 1,3 miliardy až na 4,3 miliardy. V nárůstu počtu obyvatel tak Afrika překoná všechny ostatní kontinenty a v absolutních číslech dokonce téměř předhoní Asii, která bude mít v roce 2100 zhruba 4,7 miliardy obyvatel. Jenže pak světová populace začne stagnovat a bude oscilovat někde kolem 11 miliard. Dvanácté miliardy se už vědci zřejmě nikdy nedopočítají.
Dětí už více nebude
V současnosti žijí na zemi zhruba dvě miliardy dětí. Kolik jich bude v roce 2100? Taktéž dvě miliardy. Možná i trochu méně. Podíl dětí na celé populaci je totiž už nyní na svém maximu. Základem k pochopení fungování populační exploze je statistika.
Hlavní důvody toho, proč populace nebude růst donekonečna:
- Světová úhrnná plodnost (počet dětí na jednu ženu) je v současnosti 2,5, do roku 2100 ale klesne zhruba na 1,9. Patrné to bude zejména v Africe, kde nebudou muset mít rodiny tolik dětí, protože se díky lepší lékařské péči většina z nich dožije osmnáctého věku života a potomci tak budou schopni obstarat obživu pro svou rodinu „v menším počtu“.
- S méně dětmi poroste ekonomická kondice jednotlivých rodin. Svět (včetně Afriky) bude bohatnout, což způsobí růst vzdělanosti a s tím spojenou osvětu o antikoncepci, která taktéž výrazně zbrzdí růst populace.
- Hlavním důvodem budoucího růstu populace tedy nebude počet dětí, nýbrž zvýšený počet dospělých, kteří se budou díky lékařskému pokroku dožívat čím dál vyššího věku. Současný průměrný věk populace je zhruba 30 let, v roce 2100 to už dosáhne 42 let. Zhruba kolem roku 2073 bude na světě poprvé v historii více lidí starších 65 let než dětí do 15 let. To samozřejmě vyvine extrémní tlak na sociální systém ve všech státech světa.
A jak se promíchá pořadí v žebříčku nejlidnatějších států světa? Čína ztratí první pozici a na její místo se probije Indie, která bude mít v roce 2100 zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Na třetí pozici se dostane nyní sedmá Nigérie, ve které bude žít 733 milionů obyvatel. Na čtvrté místo se pak usadí Spojené státy se zhruba 434 miliony obyvateli.
Vědecké projekce jsou samozřejmě postavené na současných datech a nepočítají s neočekávanými přírodními katastrofami, válkami nebo nemocemi.