reklama

Kauza Stoka je před soudem, bývalému politikovi za ANO hrozí 16 let vězení

Krajský soud v Brně dnes zahájil hlavní líčení v korupční kauze Stoka, spjaté s radnicí Brno-střed. Podaná je žaloba na 11 lidí a dvě firmy, včetně někdejšího místostarosty městské části Brno-střed Jiřího Švachuly za hnutí ANO. Ten vinu dnes před soudem popřel, hrozí mu až 16 let vězení.

reklama

Kauza se postupně rozlila do obřích rozměrů a zahrnuje manipulaci stamilionových veřejných zakázek a uplácení. Líčení začalo dnes ráno a je o ně ze strany veřejnosti velký zájem. Kvůli šíření koronavirové nákazy bylo pro občany vyhrazeno pouze 19 míst a všechna se zaplnila. Přítomni jsou všichni obžalovaní krom podnikatele Samana El-Talabiniho, který prý pobývá na Slovensku a jeho příjezd by byl kvůli koronavirovým opatřením složitý.

Soud zahájil líčení po roce a půl od policejní razie na brněnské radnici. Mělo zde docházet k ovlivňování desítek veřejných zakázek, zejména stavebních, výše úplatků měla dle státního zastupitelství dosáhnout až 47 milionů korun. V čele skupiny měl podle vyšetřování stát právě bývalý místostarosta Švachula.

Talabini mi vyhrožoval, tvrdí Švachula

Ten však dnes před soudem popřel, že by stál včele korupce či že by založil organizovanou skupinu, napsala ČTK. „Není pravda, že jsem v listopadu 2014 založil organizovanou zločineckou skupinu a že jsem byl od začátku vedoucím článkem a není ani pravda, že zločinecká skupina fungovala, a to s cílem soustavného ovlivňování veřejných zakázek,“ řekl Švachula.

Uvedl, že jej oslovil u soudu nepřítomný podnikatel Saman El-Talabani, se kterým se setkal. Podnikatel měl podle něj zájem o kontakty na městské firmy a údaje o zakázkách, které mu Švachula předal, podnikatel si je prý ale mohl zjistit i jinde. Výměnou mu podnikatel prý nabízel spolupráci v bezpečnosti a ochraně informací, získávání informací o politicích či lobbing pro hnutí ANO.

Švachula uvedl, že mu Talabani dal milion korun jako příslib do budoucna, nebylo to prý ale nijak navázáno na zakázky. Talabani podle něj pak začal u firem vystupovat jeho jménem, Švachula jim údajně vysvětloval, že s tím nemá nic společného. Talabani mu dle jeho výpovědi následně začal vyhrožovat.

„Obával jsem se ho. Zmiňoval, že by se mohlo stát i něco mému synovi. Věděl jsem, že je toho schopný,“ řekl Švachula. Milion mu pak údajně vrátil, ale Talabani prý na něj dál vyvíjel nátlak, aby mu sehnal informace z městských firem. Švachula svoji výpověď přečetl, trvalo to asi tři čtvrtě hodiny. Odpovídat na dotazy soudu a dalších zúčastněných ale odmítl.

Kromě Švachuly je v kauze podaná obžaloba na Petra Liškutina, který byl rovněž místostarostou za ANO v části Brno-Ivanovice či na Petra Kosmáka, jenž v centrálním brněnském obvodu působil jako vedoucí technik správy nemovitostí. Z podnikatelů pak před soudem stojí spolumajitel stavební společnosti Kros-stav Lubomír Smolka a Pavel Ovčarčin. Do skupiny patří také zmíněný Saman El-Talabin, vlivný zákulisní hráč brněnského podnikatelského prostředí s iráckými kořeny.

Kauza se týká i Jaroslava Faltýnka

Veřejné zakázky získávaly od politických činitelů vybrané spřátelené firmy a cena se uměle navyšovala, ostatní firmy ve výběrovém řízení dělaly takzvané křoví. Kromě šestnáctiletého odnětí svobody hrozí Švachulovi i peněžitý trest pět milionů korun. Termíny hlavního líčení jsou tento týden vypsány ještě na úterý a na středu.

Přestože soud disponuje velkým množstvím důkazů, neočekává se, že se kauza do konce roku vyřeší. K dispozici jsou prostorové odposlechy, listinné důkazy či zajištěné mobily. Čtyři z obžalovaných se navíc rozhodli s policií spolupracovat.

Brněnská buňka hnutí ANO paradoxně deklamovala, že má korupci v druhém největším městě zamezit. Proto premiér Andrej Babiš rozhodl o jejím rozpuštění a reorganizaci. S kauzou je spjat také předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a jeho syn Jiří, jejichž jména se objevují v odposleších. Přímé důkazy ale zatím chybí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama