Kauza Stoka je před soudem, bývalému politikovi za ANO hrozí 16 let vězení

Jiří Švachula.

Krajský soud v Brně začíná řešit rozsáhlou korupční kauzu Stoka

Krajský soud v Brně dnes zahájil hlavní líčení v korupční kauze Stoka, spjaté s radnicí Brno-střed. Podaná je žaloba na 11 lidí a dvě firmy, včetně někdejšího místostarosty městské části Brno-střed Jiřího Švachuly za hnutí ANO. Ten vinu dnes před soudem popřel, hrozí mu až 16 let vězení.

Kauza se postupně rozlila do obřích rozměrů a zahrnuje manipulaci stamilionových veřejných zakázek a uplácení. Líčení začalo dnes ráno a je o ně ze strany veřejnosti velký zájem. Kvůli šíření koronavirové nákazy bylo pro občany vyhrazeno pouze 19 míst a všechna se zaplnila. Přítomni jsou všichni obžalovaní krom podnikatele Samana El-Talabiniho, který prý pobývá na Slovensku a jeho příjezd by byl kvůli koronavirovým opatřením složitý.

Soud zahájil líčení po roce a půl od policejní razie na brněnské radnici. Mělo zde docházet k ovlivňování desítek veřejných zakázek, zejména stavebních, výše úplatků měla dle státního zastupitelství dosáhnout až 47 milionů korun. V čele skupiny měl podle vyšetřování stát právě bývalý místostarosta Švachula.

Talabini mi vyhrožoval, tvrdí Švachula

Ten však dnes před soudem popřel, že by stál včele korupce či že by založil organizovanou skupinu, napsala ČTK. „Není pravda, že jsem v listopadu 2014 založil organizovanou zločineckou skupinu a že jsem byl od začátku vedoucím článkem a není ani pravda, že zločinecká skupina fungovala, a to s cílem soustavného ovlivňování veřejných zakázek,“ řekl Švachula.

Uvedl, že jej oslovil u soudu nepřítomný podnikatel Saman El-Talabani, se kterým se setkal. Podnikatel měl podle něj zájem o kontakty na městské firmy a údaje o zakázkách, které mu Švachula předal, podnikatel si je prý ale mohl zjistit i jinde. Výměnou mu podnikatel prý nabízel spolupráci v bezpečnosti a ochraně informací, získávání informací o politicích či lobbing pro hnutí ANO.

Švachula uvedl, že mu Talabani dal milion korun jako příslib do budoucna, nebylo to prý ale nijak navázáno na zakázky. Talabani podle něj pak začal u firem vystupovat jeho jménem, Švachula jim údajně vysvětloval, že s tím nemá nic společného. Talabani mu dle jeho výpovědi následně začal vyhrožovat.

„Obával jsem se ho. Zmiňoval, že by se mohlo stát i něco mému synovi. Věděl jsem, že je toho schopný,“ řekl Švachula. Milion mu pak údajně vrátil, ale Talabani prý na něj dál vyvíjel nátlak, aby mu sehnal informace z městských firem. Švachula svoji výpověď přečetl, trvalo to asi tři čtvrtě hodiny. Odpovídat na dotazy soudu a dalších zúčastněných ale odmítl.

Kromě Švachuly je v kauze podaná obžaloba na Petra Liškutina, který byl rovněž místostarostou za ANO v části Brno-Ivanovice či na Petra Kosmáka, jenž v centrálním brněnském obvodu působil jako vedoucí technik správy nemovitostí. Z podnikatelů pak před soudem stojí spolumajitel stavební společnosti Kros-stav Lubomír Smolka a Pavel Ovčarčin. Do skupiny patří také zmíněný Saman El-Talabin, vlivný zákulisní hráč brněnského podnikatelského prostředí s iráckými kořeny.

Kauza se týká i Jaroslava Faltýnka

Veřejné zakázky získávaly od politických činitelů vybrané spřátelené firmy a cena se uměle navyšovala, ostatní firmy ve výběrovém řízení dělaly takzvané křoví. Kromě šestnáctiletého odnětí svobody hrozí Švachulovi i peněžitý trest pět milionů korun. Termíny hlavního líčení jsou tento týden vypsány ještě na úterý a na středu.

Přestože soud disponuje velkým množstvím důkazů, neočekává se, že se kauza do konce roku vyřeší. K dispozici jsou prostorové odposlechy, listinné důkazy či zajištěné mobily. Čtyři z obžalovaných se navíc rozhodli s policií spolupracovat.

Brněnská buňka hnutí ANO paradoxně deklamovala, že má korupci v druhém největším městě zamezit. Proto premiér Andrej Babiš rozhodl o jejím rozpuštění a reorganizaci. S kauzou je spjat také předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a jeho syn Jiří, jejichž jména se objevují v odposleších. Přímé důkazy ale zatím chybí.

Tagy: