reklama

Kauza Stoka je před soudem, bývalému politikovi za ANO hrozí 16 let vězení

Krajský soud v Brně dnes zahájil hlavní líčení v korupční kauze Stoka, spjaté s radnicí Brno-střed. Podaná je žaloba na 11 lidí a dvě firmy, včetně někdejšího místostarosty městské části Brno-střed Jiřího Švachuly za hnutí ANO. Ten vinu dnes před soudem popřel, hrozí mu až 16 let vězení.

reklama

Kauza se postupně rozlila do obřích rozměrů a zahrnuje manipulaci stamilionových veřejných zakázek a uplácení. Líčení začalo dnes ráno a je o ně ze strany veřejnosti velký zájem. Kvůli šíření koronavirové nákazy bylo pro občany vyhrazeno pouze 19 míst a všechna se zaplnila. Přítomni jsou všichni obžalovaní krom podnikatele Samana El-Talabiniho, který prý pobývá na Slovensku a jeho příjezd by byl kvůli koronavirovým opatřením složitý.

K tématu

Soud zahájil líčení po roce a půl od policejní razie na brněnské radnici. Mělo zde docházet k ovlivňování desítek veřejných zakázek, zejména stavebních, výše úplatků měla dle státního zastupitelství dosáhnout až 47 milionů korun. V čele skupiny měl podle vyšetřování stát právě bývalý místostarosta Švachula.

Talabini mi vyhrožoval, tvrdí Švachula

Ten však dnes před soudem popřel, že by stál včele korupce či že by založil organizovanou skupinu, napsala ČTK. „Není pravda, že jsem v listopadu 2014 založil organizovanou zločineckou skupinu a že jsem byl od začátku vedoucím článkem a není ani pravda, že zločinecká skupina fungovala, a to s cílem soustavného ovlivňování veřejných zakázek,“ řekl Švachula.

Uvedl, že jej oslovil u soudu nepřítomný podnikatel Saman El-Talabani, se kterým se setkal. Podnikatel měl podle něj zájem o kontakty na městské firmy a údaje o zakázkách, které mu Švachula předal, podnikatel si je prý ale mohl zjistit i jinde. Výměnou mu podnikatel prý nabízel spolupráci v bezpečnosti a ochraně informací, získávání informací o politicích či lobbing pro hnutí ANO.

Švachula uvedl, že mu Talabani dal milion korun jako příslib do budoucna, nebylo to prý ale nijak navázáno na zakázky. Talabani podle něj pak začal u firem vystupovat jeho jménem, Švachula jim údajně vysvětloval, že s tím nemá nic společného. Talabani mu dle jeho výpovědi následně začal vyhrožovat.

„Obával jsem se ho. Zmiňoval, že by se mohlo stát i něco mému synovi. Věděl jsem, že je toho schopný,“ řekl Švachula. Milion mu pak údajně vrátil, ale Talabani prý na něj dál vyvíjel nátlak, aby mu sehnal informace z městských firem. Švachula svoji výpověď přečetl, trvalo to asi tři čtvrtě hodiny. Odpovídat na dotazy soudu a dalších zúčastněných ale odmítl.

K tématu

Kromě Švachuly je v kauze podaná obžaloba na Petra Liškutina, který byl rovněž místostarostou za ANO v části Brno-Ivanovice či na Petra Kosmáka, jenž v centrálním brněnském obvodu působil jako vedoucí technik správy nemovitostí. Z podnikatelů pak před soudem stojí spolumajitel stavební společnosti Kros-stav Lubomír Smolka a Pavel Ovčarčin. Do skupiny patří také zmíněný Saman El-Talabin, vlivný zákulisní hráč brněnského podnikatelského prostředí s iráckými kořeny.

Kauza se týká i Jaroslava Faltýnka

Veřejné zakázky získávaly od politických činitelů vybrané spřátelené firmy a cena se uměle navyšovala, ostatní firmy ve výběrovém řízení dělaly takzvané křoví. Kromě šestnáctiletého odnětí svobody hrozí Švachulovi i peněžitý trest pět milionů korun. Termíny hlavního líčení jsou tento týden vypsány ještě na úterý a na středu.

Přestože soud disponuje velkým množstvím důkazů, neočekává se, že se kauza do konce roku vyřeší. K dispozici jsou prostorové odposlechy, listinné důkazy či zajištěné mobily. Čtyři z obžalovaných se navíc rozhodli s policií spolupracovat.

Brněnská buňka hnutí ANO paradoxně deklamovala, že má korupci v druhém největším městě zamezit. Proto premiér Andrej Babiš rozhodl o jejím rozpuštění a reorganizaci. S kauzou je spjat také předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a jeho syn Jiří, jejichž jména se objevují v odposleších. Přímé důkazy ale zatím chybí.

Tagy: Brno hnutí ANO soud korupce Jiří Švachula kauza Stoka

Další hlavní zprávy

Auto

Připravme se na zdražení aut. Výrobci čekají na součástky a nestíhají sytit poptávku

Připravme se na zdražení aut. Výrobci čekají na součástky a nestíhají sytit poptávku

Kdo čekal, že koronavirová krize povede k propadu cen osobních vozů, zmýlil se. Přestože se jich loni prodalo meziročně podstatně méně, šlo spíše o odklad nákupů do letošního roku než o propad poptávky způsobený poklesem kupní síly obyvatelstva. Nedostatek důležitých dílů navíc vede k omezení nabídky a výsledkem je zdražení nových a částečně i ojetých automobilů.

Na začátku týdne sníh, v polovině skoro jaro. Počasí si s námi hraje, bude plus devět
Paroubek i Šlégr na nelegální party bez roušek. Teplický hotel se otřásal v základech
Hvězdný ruský běžkař vybouchl. Soupeře praštil holí, pak do něj v cíli najel
Nastala nejhorší situace, statistiky se zásadně liší od reality, varuje hejtmanka
Chyba při okamžitém nákupu elektronické dálniční známky nejde vrátit, varuje mluvčí
Prymula varuje před britskou mutací. Vir se přenáší rychleji, zpřísní se opatření?
reklama
reklama
Richterová: Ministryně Schillerová se tváří, jako by státní peníze byly její vlastní

Partie

Domácí zpravodajství

Změní vláda opatření? Česko se už 12. den drží na čtvrtém stupni rizika, skóre je 69
Očkování se odkládá. Nemocnice si šetří vakcíny na druhé kolo, některé ruší termíny
Pendleři z Česka čekají v mnohakilometrových kolonách, aby mohli do práce v Německu
Zrušte didaktické testy u maturit, vyzývá premiér. Ministr Plaga rozhodne během týdne
Další články
reklama
reklama