Spekulovalo se o něm jako o ministru školství nebo dopravy, post mu o vlásek unikl. Před třemi měsíci opustil hnutí ANO kvůli korupčním aférám v Brně. I o nich v rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluví bývalý primátor a místopředseda ANO Petr Vokřál.
Jaké máte pocity teď, několik měsíců po odchodu z hnutí ANO a z politiky?
Beru to jako velmi cennou zkušenost. Nelituji, že jsem do politiky vstoupil. Byla to zajímavá etapa. V roce 2015 jsem říkal, že je velké množství lidí, u kterých se naprosto míjí schopnosti a ambice. V politice je to hodně časté. Nejsem frustrovaný, člověk si z toho něco odnesl. Uvidíme, co bude dál.
Babiše Vokřálův odchod mrzí. Brno podle premiéra „neřešilo nevhodné lidi“
Kandidát na hejtmana a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál údajně nesouhlasí se směřováním ANO. Rozhodl se proto skončit v politice. Svůj krok zdůvodnil napojením brněnské buňky hnutí na podsvětí. Premiéra a předsedu ANO Andreje Babiše jeho rozhodnutí mrzí.
Chcete zůstat v politice, nebo se vracíte do byznysu?
Dal jsem si tři měsíce oddech. Nemusím se jít hned zítra nechat zaměstnat, pořád přemýšlím, co dál. Je to moje vnitřní rozháranost, jestli se vrátit do byznysu a politiku vypnout, odejít ze zastupitelstva města, nebo ještě uvažovat o politice. Čekám, jak dopadnou krajské volby a jak se bude situace vyvíjet.
Právě po krajských volbách se má začít obnovovat buňka ANO v Brně. Budete toho součástí?
V první vlně určitě ne. Ale člověk nikdy nemá říkat nikdy. Bude záležet na tom, kdo se členem v první vlně stane. Více než půl roku jsem v Brně poukazoval na nějaké věci a možná se vyřešily i díky tomu, jaký krok jsem udělal. Bude záležet na tom, komu bude předsednictvo v Praze naslouchat.
Chápu správně, že hnutí ANO jste nezavrhnul?
Nebyl bych šest let členem něčeho, kdybych s tím měl zásadní problém. Ale události v Brně mě vedly k jasnému rozhodnutí. Každopádně nepatřím k těm, co hned půjdou na barikádu a budou po hnutí plivat jako někteří naši exčlenové.
Pokud by v obnovené brněnské organizaci měl vliv Jaroslav Faltýnek, bylo by to pro vás to „nikdy“?
Pro mě by to bylo to nikdy. On se na té situaci výraznou měrou podepsal. I když vždy říká, že Brno ho nezajímá. I přes to, že spolu máme mnohaleté vztahy, tímhle se to hodně pokazilo.
V souvislosti s kauzou Stoka jste mluvil o politicích, kteří jsou napojeni na mafiány. Týká se to i Jaroslava Faltýnka?
Tohle nechci komentovat nebo analyzovat. V každém případě syn Jaroslava Faltýnka Jiří byl spojený se skupinami lidí, se kterými jsem nechtěl mít nic společného.
Několikrát jste řekl, že jste o věcech, které se v Brně staly, nevěděl. Pokud to je pravda, není politickou chybou, že se vám děly před očima korupční kauzy?
Zaslechnout něco je jedna věc. Mít důkaz, abych někomu řekl, že krade, je věc druhá. Říct někomu: ty kradeš, není jednoduché. Ještě těžší je to dokázat. V Brně se o mnohých lidech říkají různé věci, to člověk nějak vnímal. Jiřího Švachulu jsem s tím konfrontoval, on to popřel. Nechtěl jsem, aby byl na kandidátce na Brno, protože jsem ho považoval za riziko. Na Brno-středu kandidoval z desáté pozice. Já ho nechtěl vůbec. Jaroslav Faltýnek se rozčiloval, jak ho můžu osočovat. Je to opravdu složité.
Pivo pro píče a Bartoš mluvící z budoucnosti. Strany vytahují volební spoty
Některé politické strany představily klipy k blížícím se krajským a senátním volbám. ODS si utahuje ze stávajících či bývalých ministrů hnutí ANO. Piráti vsadili na svého lídra Ivana Bartoše, který varuje z budoucnosti.
Viděl jste předvolební klip ODS? Prý jste nechal udělat z Brna „Palermo“.
Potrefená husa nejvíc kejhá. Z jejich strany mi to přijde ubohé a moc jsem to nepochopil. Je mi to jedno. Na Brno-středu za ODS sebrali tajemníka, trestně stíhali starostku Horovou. Navíc Švachula je bývalý člen ODS. Asi se to někde dobře naučil.
V minulosti se spekulovalo, že se máte stát ministrem dopravy nebo ministrem školství, nakonec z toho ale sešlo. Proč?
To je otázka pro pana premiéra. Nedopadlo to jen proto, že se pan premiér rozhodl jinak. Nebylo to tak, že já bych odmítl. Říkal jsem panu premiérovi, že pokud o to bude stát, tak mu v uvozovkách nedám košem. Dokud jsem byl na radnici, tak jsem nechtěl, mojí prioritou bylo Brno. Ale když jsme po komunálních volbách skončili v opozici, tak jsem říkal, že máme dva roky do krajských voleb, a pokud byste měl v tom mezidobí pocit, že bych mohl být někde přínosem, tak vám na tu nabídku kývnu. Nakonec se rozhodl jinak a já to respektuji, dělá si svoji personální politiku.
Proč si podle vás Andrej Babiš nakonec na ministerstvo dopravy vybral Vladimíra Kremlíka?
Vůbec nechci spekulovat. Na to mám svůj názor. Dostal nějaké doporučení a respektoval ho.
Dostal doporučení od komunistů, kteří vládu tolerují?
To mi nepřísluší komentovat.
Vy byste tehdy šel do vlády? Sám jste byl kritikem hnutí ANO za to, kam se posunulo. Řekl jste, že hnutí ANO je jiné, než když jste do něj v roce 2014 vstupoval. Levicovější, populistické.
V exekutivní rovině se dá dělat poměrně hodně rozumných věcí. Neměl bych s tím problém, kdybych se staral o resort jako doprava. Vládě se toho hodně povedlo.
Co se vládě povedlo?
Pomiňme teď koronavirovou krizi. Nemyslím si, že by se na resortech dělaly jen špatné věci. Nejsou skandály a průšvihy, které byly v minulosti. Bylo výborné ekonomické období, finančně se dařilo.
Ekonomicky příznivé období spadlo vládě do klína, to přece není úplně její zásluha.
Vláda má například dobrou proinvestiční politiku. Do regionů jde opravdu hodně peněz a bylo z čeho žít. Byť se kritizuje, že se nic nedaří, tak jen v Brně ŘSD proinvestovalo obrovské peníze, staví se, spousta staveb se rozjelo. Některé populistické kroky nebyly nezbytně nutné. Třeba z rouškovného pět tisíc pro seniory nejsem nadšený, to nemuselo být.
Co říkáte na jednání krajů s premiérem? Hejtmani si stěžovali, že Andrej Babiš byl nervózní a podrážděný.
To má dvě roviny. Komunikace s panem premiérem není jednoduchá. Vždy jsem říkal, že mám jednu minutu, abych ho problémem zaujal. On je velmi přímý, extrémně pragmatický a racionální, není to na dlouhé vyprávění. Druhá věc je, že se blíží krajské volby. Polovina hejtmanů si dělá politickou kampaň, a v takové atmosféře může být jednání hodně těžké.
Vláda je teď pod palbou kritiky opozice kvůli zhoršující se epidemiologické situaci. Co na to říkáte?
Opatření na jaře jsem hodnotil velmi pozitivně. Byť to bylo brutální a spousta podniků to nesla velmi nelibě. Nepochopil jsem ta rozvolnění. Myslel jsem si, že je to cesta do pekel, protože se všichni vrátí z dovolených a rozjede se to. A to se také stalo. Získali jsme na jaře obrovskou devizu – zdravou pracovní sílu. Teď je to druhý extrém. Když se v krizových letech 2010 až 2012 váhalo, kde se budou zavírat fabriky, uvažovalo se ekonomicky. Teď se může uvažovat epidemiologicky. Fabriky zůstanou otevřené tam, kde se bude moct vyrábět. Doufám, že to nebude fatální.
Situace ANO v Brně
Hnutí ANO v Brně dovedla do velkých problémů korupční kauza Stoka. Situace vyvrcholila letos v červnu vystoupením několika politiků včetně bývalého primátora, kandidáta na jihomoravského hejtmana a místopředsedy hnutí Petra Vokřála z ANO. V půlce června republikové předsednictvo hnutí rozpustilo celou brněnskou buňku, která se má postupně obnovit.
Korupční kauza Stoka, ve které má jít o manipulaci stamilionových zakázek v Brně, nyní po roce a půl od policejní razie na radnici Brno-střed míří ke krajskému soudu, začne se jí zabývat od začátku příštího týdne. V kauze je podaná obžaloba na 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Hrozí mu až 16 let vězení.
Právě bývalý místostarosta městské části Švachula byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici městské části Brno-střed. Web Aktuálně informoval, že detektivové podezřívají z korupce i Jiřího Faltýnka, syna dvojky ANO a šéfa poslanců hnutí Jaroslava Faltýnka. Právě Jaroslav Faltýnek byl podle Vokřála proti tomu, aby se zrušila brněnská buňka hnutí ANO. Jaroslav Faltýnek už avizoval, že se zřejmě nebude znovu ucházet o post prvního místopředsedy hnutí.