Vrchní soud v Olomouci ve středu zrušil rozsudek v korupční kauze Stoka, případ vrátil k brněnskému krajskému soudu, upozornily Seznam Zprávy. Mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik ve čtvrtek řekl, že se tak stalo v neveřejném jednání, důvody rozhodnutí tak nemůže sdělit do doby, než bude doručeno účastníkům řízení. V případu jde o údajné ovlivňování zakázek na radnici Brno-střed. Organizovanou skupinu podle žalobců řídil bývalý místostarosta Jiří Švachula (dříve ANO), kterému krajský soud uložil 9,5 roku vězení. Vinnými soud uznal také dalších osm obžalovaných a dvě firmy.
Podle databáze na stránkách infosoudu bylo rozhodnutí krajského soudu zrušeno a věc vrácena soudu prvního stupně k novému projednání. „Vzhledem ke skutečnosti, že bylo rozhodnuto v neveřejném zasedání, není možné sdělit způsob rozhodnutí a ani důvody tohoto rozhodnutí a to do doby vyhotovení rozhodnutí a jeho doručení všem účastníkům řízení,“ řekl mluvčí soudu Stanislav Cik. Reakci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které věc dozorovalo, redakce zjišťuje. O středečním zrušení rozsudku informovaly Seznam Zprávy.
ČTĚTE TAKÉ: Musk v čele amerického ministerstva? Výhody pro Teslu i korupce, zní od expertů
V případu údajného ovlivňování zakázek čelilo obžalobě 11 lidí a dvě firmy včetně bývalého místostarosty a radního městské části Jiřího Švachuly, který byl podle obžaloby hlavou organizované skupiny. Ten svou vinu popřel. Korupce na radnici se podle žalobců odehrávala při zadávání veřejných zakázek v letech 2015 až 2019.
Podle rozsudku krajského soudu šlo o organizovanou skupinu s respektováním hierarchie, kdy její činnost směřovala k zadávání veřejných zakázek a poskytování neveřejných informací vybraným společnostem, které za tyto informace poskytovaly předem smluvený úplatek. Nejčastěji šlo o deset procent. Zmanipulované zakázky byly podle soudu v hodnotě přesahující 260 milionů korun; obžalovaní měli získat úplatky za desítky milionů.
Krajský soud Švachulovi uložil 9,5 roku vězení a trest zabavení majetku. Spoluobžalovanému Samanu El-Talabanimu soud uložil šest let vězení, peněžitý trest a zákaz činnosti. Jde o souhrnný trest, El-Talabani už je pravomocně odsouzený v jiné kauze, stejně jako další obžalovaný, podnikatel Pavel Ovčarčin, i jemu soud uložil souhrnný trest šest let. Podnikatel Lubomír Smolka odešel s tříletým podmíněným trestem stejně jako bývalý technický náměstek na správě nemovitostí městské části Petr Kosmák a někdejší šéf investičního odboru na Brně-střed Petr Liškutin, který byl zároveň místostarostou za hnutí ANO v Brně-Ivanovicích.
Podmínky dostal také podnikatel a bývalý politik ODS Jiří Hos, podnikatel Luboš Krejčí a Michal Unzeitig. Soud některým obžalovaným uložil i milionové peněžité tresty, také letité zákazy výkonu činnosti ve funkci statutárního orgánu. Peněžitými tresty a zákazem účasti na veřejných zakázkách soud potrestal firmy Krostav a UNO.
U některých dílčích skutků soud obžalované viny zprostil, zprostil viny podnikatele Ivana Trunečku a Petra Kaláška. Oba vinu od začátku popírali. Některé body soud usnesením také vrátil k došetření, žalobce proti tomuto usnesení podal stížnost. Žalobce proti rozsudku podal odvolání, pro některé obžalované žádal přísnější tresty. Odvolání podali i někteří obžalovaní.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Witowski už není ředitelem dopravního podniku, odvolán byl i z představenstva. Skončili i další