Musk bude členem americké vlády
Nově zvolený americký prezident Donald Trump oznámil, že nové „ministerstvo efektivity“ povedou miliardář a jeho významný podporovatel z kampaně Elon Musk spolu s neúspěšným uchazečem o republikánskou kandidaturu Vivekem Ramaswamym, což vyvolalo ostré reakce. Ozývá se i kritika nad výběrem ministra obrany.
Navzdory názvu se oddělení nestane vládní agenturou, v praxi půjde o takový „falešný úřad“. Trump ve svém prohlášení uvedl, že Musk a Ramaswamy Bílému domu poskytnou důležité rady, přičemž budou spolupracovat s Úřadem pro řízení a rozpočet. Rozsáhlá reforma by měla pomoci zefektivnit postupy a vštípit vládě podnikatelský přístup.
K TÉMATU: Trump sestavuje administrativu. Klíčové místo obsadí i Elon Musk
Trump dodal, že tento krok způsobí šok vládním systémům a že tato dvojice „připraví administrativě cestu k odstranění vládní byrokracie, snížení nadbytečných regulací, omezení nehospodárných výdajů a restrukturalizaci federálních agentur“, píše The Guardian.
Musk se na sociální síti X, kterou vlastní, zavázal, že bude všechny akce oddělení dokumentovat on-line pro „maximální transparentnost“.
All actions of the Department of Government Efficiency will be posted online for maximum transparency.
— Elon Musk (@elonmusk) November 13, 2024
Anytime the public thinks we are cutting something important or not cutting something wasteful, just let us know!
We will also have a leaderboard for most insanely dumb… https://t.co/1c0bAlxmY0
„Pokud si veřejnost bude myslet, že škrtáme něco důležitého nebo plýtváme, dejte nám vědět!“ řekl Musk a zároveň slíbil, že bude vést „žebříček nejabsurdnějšího utrácení vašich daní“.
Trump ve svém prohlášení podle CNN také citoval Muska, který řekl: „Tohle otřese celým systémem, a každým, kdo se podílí na plýtvání ve vládě, což je spousta lidí!“
Není ale zatím jasné, jak přesně bude organizace fungovat. Mohla by spadat pod zákon o federálních poradních výborech, který nařizuje, jak musí fungovat externí skupiny, které radí vládě, a jak se musí zodpovídat veřejnosti. Federální zaměstnanci jsou obecně povinni zveřejnit svůj majetek a vazby, aby se vyhnuli případnému střetu zájmů, a zbavit se významných majetkových účastí souvisejících s jejich prací. Vzhledem k tomu, že Musk a Ramaswamy by nebyli formálními federálními zaměstnanci, by se na ně tyto požadavky ani etická omezení nevztahovala.
Detaily o tomto oddělení – jako je velikost jeho týmu, pokud nějaký existuje, a rozsah jeho úkolů – zatím nejsou k dispozici, píše Politico. Pokud by ale spadalo pod zákon o federálních poradních výborech, muselo by se řídit pravidly pro externí skupiny radící vládě. Federální zaměstnanci obvykle musí zveřejnit svůj majetek a vztahy, aby se předešlo střetu zájmů, a zbavit se větších majetkových podílů, které by mohly ovlivnit jejich práci. Protože Musk a Ramaswamy ale nebudou oficiálními federálními zaměstnanci, tato pravidla by se na ně nevztahovala.
Výhody pro Muska i zmínka o korupci
„Je jasné, že Musk bude mít výraznou roli v Trumpově Bílém domě díky svému rostoucímu vlivu v mnoha federálních agenturách,“ uvedl akciový analytik Daniel Ives z Wedbush Securities. „Domníváme se, že hlavní výhody pro Muska a Teslu výrazně převažují nad jakýmikoli negativy, protože tohle stále vypadá jako ‚pokerový tah na celý život‘, kdy Musk sází na Trumpa,“ řekl Ives podle webu Reuters.
Muskovo jmenování bylo kritizováno nevládní organizací Public Citizen, která se zaměřuje na práva spotřebitelů a která zpochybnila i některé Trumpovy politiky během jeho prvního funkčního období. „Musk nejenže nemá žádné zkušenosti s vládní regulací a efektivitou, ale jeho vlastní podniky se často potýkají s pravidly, na která teď bude mít vliv,“ uvedla spolupředsedkyně Lisa Gilbertová. „Tohle je vrchol korporátní korupce,“ dodala.
Podle politického geografa z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity Vladimíra Baara je Musk úspěšný vizionář a podnikatel. „Takoví lidé pozitivně ovlivňují ekonomický vývoj. Věda, výzkum a inovace jsou motorem ekonomických úspěchů, ne masy pracujících, jak se snažili namluvit světu komunisté,“ uvedl. Zkušenosti, kterých Musk nabyl během budování svého byznysu, jsou skvělým předpokladem pro činnost, kterou mu Trump nabízí. Kdyby nebyl Musk úspěšný, firmy by neprosperovaly, a stejně jako musí být velké firmy efektivní, je to nutná podmínka i pro fungování státu,“ popsal Baar pro CNN Prima NEWS.
Podle něj jde spíše o Trumpův geniální tah než trafiku za podporu v kampani. „Něco na způsob ‚trafiky‘ Musk nepotřebuje – je příliš mlád a plný ambicí, než aby ustrnul ve vývoji,“ sdělil Baar. Ovšem podotkl, že je otázkou, jaké pravomoci Musk skutečně získá. „Pokud bude mít na starosti i reformu úřadů, které nějakým způsobem, přímo i nepřímo, regulují jeho byznys, tak by to mohlo vést ke střetu zájmů. Ale myslím, že i on si uvědomuje, že ‚přihrávka malé domů‘ by se mu mohla vymstít,“ řekl Baar.
Amerikanista Jakub Dopieralla krok vnímá jako jistou formu odměny Elonu Muskovi za velmi silnou podporu, kterou nastávajícímu prezidentovi poskytl během volební kampaně. „Zároveň si je ale Donald Trump vědom, že Musk je velice kontroverzní osobnost a ve významnější pozici by jeho působení pro novou administrativu mohlo být rizikem,“ popsal pro CNN Prima NEWS Dopieralla.
Musk podle něj jmenováním získá platformu, ze které bude moci kritizovat domnělou přebujelost americké byrokracie a navrhovat radikální ořezání jednotlivých ministerstev, ke kterému pravděpodobně nakonec stejně nedojde. „Reálným výstupem, který z působení plánovaného orgánu vzejde, bude několik tiskových prohlášení, závěrečná doporučující zpráva a možná návrh nějakého zákona, který však kvůli komplikovanosti amerického legislativního procesu bude mít velmi malou šanci na to, že by mohl projít,“ míní Dopieralla.
Američané kroutí hlavou i nad výběrem ministra obrany
Musk není ovšem jediným, z koho jsou Američané v šoku. Trump si na post ministra obrany vybral konzervativního komentátora a televizního moderátora Petea Hegsetha. Očekávalo se totiž, že nominant bude zkušený zákonodárce nebo někdo s praxí v oblasti obranné politiky. „Trump klade nejvyšší důraz na loajalitu,“ řekl Eric Edelman, který sloužil jako nejvyšší úředník pro politiku na ministerstvu obrany během Bushovy administrativy. „Zdá se, že jedním z hlavních kritérií je, jak dobře lidé brání Donalda Trumpa v televizi,“ dodal.
Jedno hodnocení bylo přímočařejší. „Kdo je, sakra, tenhle člověk?“ řekl webu Politico lobbista z obranného průmyslu, který si přál zůstat v anonymitě. Lobbista uvedl, že doufali v „někoho, kdo má skutečně rozsáhlé zkušenosti v oblasti obrany“.
Výběr Hegsetha vyvolal okamžitou vlnu kritiky i od lídrů veteránských organizací, kteří proti němu protestovali, když byl navržen na post ministra pro veterány během Trumpova prvního funkčního období. „Hegseth je bezpochyby nejméně kvalifikovaným nominantem na ministra obrany v americké historii. A zároveň nejvíce politickým. Držte se, Ameriko,“ napsal Paul Rieckhoff, zakladatel Independent Veterans of America, v příspěvku na sociální síti X v úterý večer.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kvůli rodinné tragédii si Trump nikdy nedal alkohol ani cigaretu. Co si nejvíce vyčítá?