V kauze nezákonného ovlivňování veřejných zakázek pro dopravní stavby v Olomouckém kraji je obviněno 13 lidí. Většina se k trestné činnosti doznala a byli po výslechu propuštěni na svobodu, řekl ve středu olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun. Městský soud v Brně poslal ve středu odpoledne do vazby podnikatele a člena regionální rady ODS v Olomouckém kraji Roberta Knoblocha, sdělil novinářům po vazebním zasedání státní zástupce Robert Henzel.
Policisté v kauze v úterý obvinili 13 lidí, většina z nich se trestných činů dopustila ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Je mezi nimi krajský šéf ODS a náměstek hejtmana pro dopravu Michal Zácha (ODS), který byl po výslechu a sdělení obvinění v úterý odpoledne propuštěn. Knobloch byl podle Deníku N klíčovou osobou celé skupiny, která se podílela na ovlivňování dopravních zakázek. Čtyřiapadesátiletý podnikatel a lobbista byl dlouholetým sponzorem strany, podle obchodního rejstříku je majitelem či spolumajitelem řady firem, je také spoluvlastníkem Obchodního centra Trumf, restaurace Devět křížů na D1 či přerovského penzionu U Madony, zjistila ČTK.
ČTĚTE TAKÉ: KOMENTÁŘ: Rakušana pronásleduje neodbytná milenka jménem Dozimetr
Žalobci navrhli vazbu Knoblochovi kvůli obavě z útěku, může však složit kauci jeden milion korun. Zda Knoblochův obhájce Vlastimil Němec podá proti vazbě stížnost, nechtěl před novináři komentovat.
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí zasahovali nejen na olomouckém krajském úřadě a přerovské radnici, kde má Zácha kancelář jako uvolněný radní, ale i ve stavebních firmách, na Správě silnic Olomouckého kraje (SSOK) a doma u obviněných. Zadržen byl podle informací ČTK také současný ředitel SSOK David Štěpánek. Na seznamu obviněných je podle Deníku N spolu s bývalým ředitelem Petrem Foltýnkem a dalšími dvěma pracovníky z krajské správy silnic, nechybějí tam také čtyři přední zástupci stavebních firem.
Obviněni jsou z trestných činů, jako je zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, za pletichy v souvislosti se zadáním veřejné zakázky, za přijetí úplatku, podplacení, podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle žalobců se trestné činnosti zúčastnili jako členové organizované zločinecké skupiny nebo v její prospěch, uvedl olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun.
Podle Deníku N organizovaná skupina, která ovlivňovala způsob výběru a získávání stavebních zakázek, jejichž zadavatelem byl Olomoucký kraj, fungovala dva roky. Kromě Knoblocha a Záchy byl v jejím čele podle detektivů z NCOZ tehdejší manažer stavebního koncernu Porr Roman Láčík. Zácha měl podle Deníku N zajistit předem vybrané stavební zakázky pro firmu Porr nebo pro společnosti, které skupina předem určila. Manažer Láčík měl vybrat další čtyři až pět stavebních společností, s nimiž se měla uzavřít dohoda o rozdělování připravovaných stavebních tendrů. Společnosti pak podle policie měly účelově navyšovat nabídkové ceny za účelem ovlivňování ceny zakázek. Skupina údajně fungovala na principu loajálnosti.
Olomoucká ODS v úterý večer vyzvala Záchu i Knoblocha, aby rezignovali na veřejné funkce a pozastavili členství v ODS. Zácha zatím oznámil pouze odchod z postu náměstka hejtmana. "Vyzvali jsme pana Záchu i k tomu, aby rezignoval na své stranické funkce, a věřím, že také toto udělá," řekl hejtmanův náměstek Dalibor Horák (ODS).