V Kazachstánu při nynějších nepokojích přišlo o život 164 lidí a dalších 2 265 utrpělo zranění. Oznámilo to během neděle kazachstánské ministerstvo zdravotnictví. Dosavadní úřední informace hovořily o desítkách mrtvých a stovkách zraněných. Podle dětské ombudsmanky jsou mezi mrtvými nejméně tři děti.
Demonstrace vyvolalo krátce po Novém roce prudké zvýšení cen zkapalněného ropného plynu (LPG), který v zemi řada motoristů používá jako palivo. Z města Žanaozen se pak protesty rozšířily i do dalších částí země.
Chapadla kazašského exprezidenta sahají až do Česka. Co všechno jeho blízcí vlastní?
Kazachstán patří mezi nejbohatší země středoasijského regionu, a to díky velkým nalezištím ropy či plynu. Problém je, že z těchto výhod těží zejména hrstka mocných kolem exprezidenta a „vůdce národa“ Nursultana Nazarbajeva. Ta vlastní například rezidence v Dubaji, dům Sherlocka Holmese v Londýně, ale i hotely v Karlových Varech.
Vypjatá situace nastala především v největším kazachstánském městě Almaty, kde demonstranti zaútočili na vládní budovy, rabovali obchody a zapalovali auta. Bezpečnostní složky demonstrace krvavě potlačily. Podle ministerstva zdravotnictví jen v Almaty zahynulo 103 lidí. Úřady již dříve uvedly, že mrtví jsou i mezi policisty.
Při nepokojích přišly o život nejméně tři děti ve věku čtyři, 11 a 15 let, oznámila kazachstánská dětská ombudsmanka.
Prezident Kasym-Žomart Tokajev ve středu požádal skupinu postsovětských zemí sdružených v Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB), aby mu pomohly nepokoje potlačit. Do Kazachstánu již dorazilo asi 2 500 vojáků vedených ruskými výsadkáři, kteří podle Tokajeva především pomáhají střežit strategické budovy.
Povolení střílet do davu
Tokajev kromě toho v pátek označil účastníky protestů za teroristy a povolil bezpečnostním složkám střílet do demonstrantů bez varování ostrými náboji. Zároveň prohlásil, že nehodlá s demonstranty vyjednávat.
Nynější nepokoje jsou označované za nejhorší od dosažení nezávislosti bývalé sovětské republiky před třemi desetiletími.
Z letiště v Almaty během neděle odletěla první tři ruská vojenská letadla s ruskými občany, kteří požádali o evakuaci ze země. Oznámil to ruský konzulát v Almaty. S žádostí o pomoc při odjezdu z Kazachstánu se na Moskvu obrátilo na 1 600 ruských občanů v Kazachstánu, řekla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.
Největší ruská letecká společnost Aeroflot ale oznámila, že již přestala vydávat letenky do Kazachstánu. Ruší tak všechny lety do středoasijské země, zatím do 20. ledna. Stejně tak jsou zrušeny všechny lety společnosti z Kazachstánu do Ruska.