Kazachstán patří mezi nejbohatší země středoasijského regionu, a to díky velkým nalezištím ropy či plynu. Problém je, že z těchto výhod těží zejména hrstka mocných kolem exprezidenta a „vůdce národa“ Nursultana Nazarbajeva. Ta vlastní například rezidence v Dubaji, dům Sherlocka Holmese v Londýně, ale i hotely v Karlových Varech.
Nazarbajevovo okolí dokázalo skvěle vytěžit kazašské bohatství k tomu, aby se samo zajistilo. Blízcí exprezidenta, který v čele Kazachstánu stál od rozpadu SSSR až do roku 2019 a jistou moc si zachoval i nyní „v důchodu“, tak vlastní celou řadu luxusních nemovitostí po celém světě.
V Almaty se znovu střílelo. Kazašský režim zadržel expremiéra a viní ho z velezrady
Také v sobotu pokračoval v Kazachstánu turbulentní vývoj událostí, které odstartovaly masové protesty obyvatel. V Almaty byla ráno znovu slyšet střelba. Spojené státy začaly zvažovat částečnou evakuaci ambasády a kritizovaly ruskou intervenci. V Kazachstánu mezitím zadrželi expremiéra země.
Mezi exprezidentovy lidi patřil i bývalý premiér a šéf tajných služeb Karim Maksimov. Ten měl podle zjištění investigativního projektu OCCRP vlastnit apartmány v luxusním komplexu Executive Towers v Dubaji. Maksimov má ovšem aktuálně velký problém, protože byl zadržen jednotkami současného prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva a čelí podezření z velezrady. Pozorovatelé situace mají za to, že Tokajev zkouší uzmout vliv Nazarbajeva.
Kromě Maksimova v Dubaji údajně vlastní luxusní apartmány i Nazarbajevův zeť Timur Kulibajev. Ten má mít hned několik bytů na slavném umělém ostrově Palm Jumeirah. Vnuk bývalé hlavy státu Nurali Alijev má prý zde dokonce hned čtyři rezidence.
Zmíněný Kulibajev navíc v roce 2007 koupil venkovskou usedlost Sunninghill Park, kterou britská královna Alžběta II. před lety darovala svému synovi princi Andrewovi coby svatební dar. Nazarbajevova dcera Dariza je pro změnu majitelkou domu v londýnské Baker Street, kde měl podle románu Arthura Conana Doylea obývat slavný knižní a později filmový detektiv Sherlock Holmes.
Nemovitosti v Karlových Varech
Kulibajev pak za 75 milionů dolarů koupil třípatrovou vilu na břehu Ženevského jezera v roce 2009 a o deset let později ho následovala i jeho žena a Nazarbajevova dcera Dinara, která za 106 milionů švýcarských franků koupila zámek Chateau de Bellerive postavený v 17. století.
Aby toho nebylo málo, tak Kulibajev, který je zároveň jeden z nejbohatších Kazachstánců, vlastní prostřednictvím svých firem také nemovitosti v Česku, konkrétně v Karlových Varech. Patří mu totiž lesní restaurace Myslivna. Do rodinného klanu Nazarbajevů patří i majitel karlovarského hotelu Mignon Kajrat Boranbajev, který navíc vlastní i Vilu Ahlan nacházející se hned vedle zmiňovaného hotelu.
Bratr samotného exprezidenta Bolat Nazarbajev má pro změnu čtyřpokojový apartmán v newyorském hotelu Plaza v hodnotě 20 milionů dolarů.
Likvidace opozice i rozdělování bohatství spojencům
Sám Nursultan Nazarbajev se v uplynulých desetiletích stal naprostým vládcem Kazachstánu. Systematicky měl podle webu Eurasianet potlačovat jakoukoliv opozici a spojence si zajistil právě díky příjmům z nerostného bohatství Kazachstánu.
„Vládnoucí elita kolem Nazarbajevova klanu využívala stát k nahromadění nesmírného majetku v rukou několika rodin. Využila k tomu totální kontrolu nad ropným a plynařským průmyslem,“ vysvětlil pro OpenDemocracy analytik John Heathershaw.