Francie ve čtvrtek ohlásila přes 208 tisíc nových nákaz koronavirem za jediný den, uvedl ministr zdravotnictví Olivier Véran. Jde o počet nakažených za středu. Podle agentury Reuters se jedná nejen o francouzský, ale také celoevropský rekord od začátku pandemie covidu. Své dosavadní maximum překonala Francie už v úterý, kdy oznámila 179 807 nových případů koronaviru. Své maximum v počtu nově odhalených případů lidí nakažených covidem za den ve středu znovu překonaly také Británie a Itálie.
Tempo šíření nákazy je tak vysoké, že se podle Vérana koronavirus ve Francii prokáže každou vteřinu v průměru u dvou lidí. Zatím podle něj ale není situace taková, aby varianta omikron, která se rychleji šíří, ale má mírnější projevy, měla zásadní dopad na francouzské nemocnice.
Větší problémy způsobuje varianta delta a podle francouzského ministra další problémy přinese také chřipková epidemie, která bude podle něj tuto zimu velká. O variantě delta se podle Vérana již příliš nemluví, ale tato varianta „rozhodně ještě neřekla své poslední slovo“. V některých regionech sice její výskyt ustupuje, jinde ale naopak narůstá.
Ministr také popisoval případy z nemocnic, kdy lidé, kteří jen těsně unikli smrti, dále odmítají existenci covidu, urážejí a napadají zdravotníky nebo si strhávají kyslíkové masky, protože nemoc považují za smyšlenku vlády.
Válek předpověděl vrchol šíření omikronu. Připustil ale zkrácení karantény
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) vyjádřil obavy z šíření mutace koronaviru zvané omikron. Na vládní tiskové konferenci uvedl, že vlna nové varianty bude v Česku vrcholit na přelomu ledna a února, i proto proběhne masivní testování všech zaměstnanců. Ministr na druhou stranu nevyloučil, že by se mohla zkrátit doba karantény a izolace, vše závisí na datech ze zemí, kde se omikron vyskytuje více než u nás.
„Neříkám to jako výhrůžku, jsem lékař a ke všem pacientům přistupuji stejně. Je ale jen malá šance, že se vám podaří proběhnout mezi kapkami deště, rozšíření viru už je příliš silné a nejnáchylnější k nákaze virem jsou neočkovaní lidé,“ uvedl Véran. Mezi hospitalizovanými na jednotkách intenzivní péče jsou sice lidé, kteří měli i posilující dávku očkování, ale 80 procent z pacientů na JIP jsou podle ministra zdravotnictví lidé s oslabenou imunitou.
Tři skupiny neočkovaných
Ve Francii se dosud nenechalo naočkovat asi pět milionů lidí, Véran je dělí do tří kategorií. Jsou mezi nimi lidé, kteří žijí v odlehlých oblastech a nemají přístup k informacím ani k očkování. Druhou skupinou jsou klasičtí odmítači očkování, kteří mnohdy popírají existenci samotné nemoci. Třetí skupinou jsou zejména mladí lidé, kteří žijí stejně jako dřív a covid ignorují.
Právě na třetí skupinu se podle Vérana zaměřuje očkovací pas, který by ve Francii mohl nahradit dosavadní covidový pas, který zahrnoval i možnost testování. O zavedení nového dokumentu nyní jedná francouzská vláda a parlament.
Maximum v počtu nově nakažených covidem za den ve středu znovu překonaly také Británie a Itálie. Británie za posledních 24 hodin zaznamenala 183 037 nových případů, a úterní maximum tak překonala o více než 50 tisíc. V Itálii přibylo 98 030 nových případů.