Přední imunolog a britský vládní poradce John Bell si myslí, že vysoká úmrtnost na covid je již minulostí. „Omikron není stejnou nemocí, jakou jsme pozorovali před rokem,“ podotkl s odkazem na varianty delta či alfa. Jeho nadšení však nesdílí mnozí vědci, kteří britskou vládu kritizují za to, že před vánočními svátky nepřijala přísnější opatření.
Bell, který je mimo jiné profesorem medicíny na Oxfordské univerzitě a vládním poradcem pro vědy o živé přírodě, uvedl, že se v souvislosti s omikronem sice zvýšil počet hospitalizovaných, lidé však mají lehčí průběh nemoci a v nemocnici tráví relativně krátkou dobu. „Pacienti stále méně potřebují kyslík a průměrná délka pobytu v nemocnici se zkrátila na tři dny,“ uvedl.
Jen tři měsíce mezi vakcínami. Francie a Izrael kvůli omikronu zrychlují očkování
Francie zkrátí interval mezi druhou a třetí dávkou vakcíny proti koronaviru. Oznámil to premiér Jean Castex a krok zdůvodnil rychlým šířením varianty omikron. Nově tak bude interval místo čtyř měsíců pouze tři. Ke stejnému kroku přistoupí také Izrael. Jak tyto země dále zpřísňují?
„Omikron není stejnou nemocí, jakou jsme pozorovali před rokem. Děsivé scény, kdy byla oddělení JIP plná a spousta lidí předčasně umírala, jsou podle mě již minulostí,“ věří přední imunolog. Řada vědců však britskou vládu kritizovala za to, že před svátky nepřijala přísnější omezení. Její počínaní označili jako „největší rozpor mezi vědeckými doporučeními a legislativou od začátku pandemie.“
Mají obavu, že ačkoliv se varianta omikron jeví jako mírnější, je infekčnější, a tak může bez určitých opatření rychle zvýšit počet hospitalizovaných i zemřelých. Chris Hopson, výkonný ředitel NHS Providers zastupující jednotlivé segmenty Národní zdravotní služby (NHS), podotkl, že není jasné, jak se bude situace ve zdravotnictví vyvíjet, jakmile se začne zvyšovat počet nakažených starších lidí.
Hrozí nedostatek personálu
„O Vánocích došlo k velkému mezigeneračnímu promíchání. Všichni nyní čekáme, zda uvidíme výrazný nárůst počtu pacientů přicházejících do nemocnice se závažným onemocněním souvisejícím s omikronem,“ sdělil Hopson. Zátěž na zdravotnictví nepředstavují jen nakažení pacient, ale i izolace mnohých zaměstnanců NHS, píše web The Guardian.
Zákaz chodit do práce nebo v noci do hospody. Experti navrhují opatření proti omikronu
Infekčnější varianta koronaviru – omikron – děsí celý svět. Řada zemí se již nyní potýká se stovkami tisíc nakažených a podle odborníků můžeme obdobnou situaci očekávat i v Česku. V plné síle by nás vlna mohla zasáhnout v polovině ledna. Jak může vláda dopady nové hrozby zmírnit a co mohou udělat občané? Experti představili své scénáře.
Odborníci předpovídají, že v Londýně by v nejhorším případě mohlo být mimo službu až 40 procent zaměstnanců. „Aktuálně pozorujeme výrazný nárůst v počtech absencí. Mnozí vedoucí pracovníci si myslí, že právě jejich nedostatek bude větší problém než počet lidí, kteří budou s covidem v nemocnici,“ dodal Hopson.
Ministr životního prostředí George Eustice připustil, že počet nakažených omikronem stoupá, ale tyto případy nevedou ke stejnému počtu hospitalizací jako v předchozích vlnách. Bell mimo jiné dodal, že klidné ulice v britských městech v posledních týdnech dokazují, že se lidé chovají poměrně zodpovědně.
Docent buněčné mikrobiologie na univerzitě v Readingu Simon Clarke však upozornil, že nejnovější data nejsou úplná. Podle něj chybí údaje z testování během svátků. „Nikdo nechce žít pod přísnými kontrolami, ale veřejnost si musí uvědomit, že při hromadném onemocnění a problémech s hospitalizacemi to bude mnohem horší, než kdyby úřady jednaly dříve,“ zdůraznil.
Profesor medicíny na Východoanglické univerzitě Paul Hunter však míní, že by lidé s covidem měli mít možnost žít normální život. „Je to nemoc, která nezmizí. Nakonec budeme muset nechat lidi, kteří mají pozitivní test na covid, žít normální život jako s jakýmkoli jiným nachlazením,“ zdůraznil.