Turisté často podceňují situaci a v lese pak můžete spatřit třeba i ženu v lodičkách. Odborníci podotýkají, že nejde o nadsázku, ale o realitu. Jakých dalších nejčastějších chyb se lidé na pěší túře nebo výletu na kole dopouštějí a co by jim nemělo chybět v batohu?
„Lidé chodí na túry nepřipraveni, často si rizika neuvědomují. Do lesa vyrazí klidně i v lodičkách nebo keckách a argumentují, že vycházeli v době, kdy bylo hezky. Změna počasí může ale přijít opravdu rychle,“ upozorňuje organizátor kurzu přežití Amar Ibrahim.
Právě kvůli tomu turista Ondra, který se věnuje přežití ve volné přírodě, nikdy nezapomíná na čepici. „Ať už jdu kamkoliv, čepici si beru vždy. Z hlavy odchází nejvíce tepla. Možná si z toho někdo dělá srandu, ale pak volá o pomoc a může to dopadnout i fatálně,“ líčí s tím, že v kritických chvílích hrají roli i zdánlivé maličkosti.
Turisté by neměli podcenit ani dostatek vody a jídla. „Doporučuji, aby si každý na výlet vzal alespoň tyčinku nebo něco menšího k jídlu, co mu dodá energii. A také něco na převlečení,“ podotýká Ondra s tím, že nejlepší je takzvaný cibulový způsob oblékání. To znamená, že je lepší mít na sobě více než jedno tričko a tlustou bundu.
Samozřejmostí je pak telefon, ve kterém je vhodné mít aplikaci Záchranka. „Jezdí k nám na kurzy děti, které se s mobilem prakticky narodily a neumí si bez něj představit život,“ říká Ibrahim, podle něhož je ovšem i v době dostupnosti moderní komunikace dobré mít plán B, třeba papírovou mapu.
Zvuk jako záchytný bod
Dítěti lze poradit, aby v případě, že se ztratí, šlo po zvuku například motorové pily. „Musí být však opatrné, aby na něj nespadl strom. Dřevorubci mají nasazenou ochranu sluchu a nemusí dítě slyšet. Dobré je také mít u sebe píšťalku, vysílačku, reflexní panel nebo baterku,“ vyjmenovává Ibrahim pomůcky pro přežití v přírodě.
Podle odborníků je také potřeba mít povědomí o první pomoci nebo záchytných bodech, jako jsou rozcestníky. „Je statisticky dokázané, že se do kritické situace podobné případu ztracené Julie dostane každý člověk alespoň jednou,“ varuje turista Ondra.
Právě neznalost prostředí se stala osudnou i osmileté Julii, která se ztratila na Domažlicku. „Vstup do oblasti Čerchova, hraničního pásma, byl desítky let možný jen s povolením. Terén je zde trochu divoký, protkaný hodně cestami. Kdo to tu nezná, nemá problém zabloudit,“ uvádí Ibrahim. Jak si vysvětluje, že se podařilo holčičce přežít, i když v noci teploty klesly i pod bod mrazu, se dočtete v tomto odkazu.