reklama

Česká příroda praská ve švech, jejích strážců je málo. Návštěvníci se navíc vymlouvají

Letošní letní prázdniny na řadě míst v republice ukázaly, jak příroda trpí pod obrovským náporem turistů. Měli by je umravňovat strážci přírody, jenže těm zatím chybí potřebné pravomoci, konkrétně třeba zastavit čtyřkolku nebo zabavit dron. Měla by to změnit nová zákonná úprava.

reklama

Přeplněnost lidmi neboli overturismus. To je problém, který trápí české chráněné oblasti i národní parky. „Návštěvnická hustota je skutečně velmi vysoká,“ říká mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Třeba jen na nejvyšší český vrchol Sněžku některé prázdninové dny vystoupalo i deset tisíc lidí. Zvládat je musí dobrovolní strážci přírody, právě na nich ochrana nejvzácnější krajiny stojí.

Stráž Českého Švýcarska a Labských pískovců, tedy území o velikosti více než 320 kilometrů čtverečních, má na starosti jen dvacítka lidí.

„Opravdu jsme vypozorovali, že zahraniční turisté většinou akceptují, co jim říkáme, přistoupí k tomu čelem. Co se týká turistů z Čech, tam je to o hledání jakýchkoliv výmluv,“ popisuje Petr Techlovský, dobrovolný strážce přírody v Národním parku České Švýcarsko.

Strážci nekontrolují jen turisty, ale třeba i to, které stromy podél cest napadl kůrovec nebo jestli horolezci nepoužívají materiály, které by mohly poškodit pískovcové skály.

Problém jsou i drony. „Řada návštěvníků ničí přírodu tím, že pouští hlasitě hudbu, to je nový fenomén,“ doplňuje Petra Techlovská, dobrovolná strážkyně přírody v Národním parku České Švýcarsko.

I kvůli rostoucímu počtu turistů se nyní řeší úprava zákona, která by strážcům dala větší pravomoci, například zabavit hříšníkům dron, rybářský prut nebo zastavit neposlušné motorkáře. „To by mohl zákon posílit,“ podotýká Techlovský.

A jak se může člověk stát dobrovolným strážcem? „V tom výběru jsme velmi nároční, potřebujeme zájemce, kteří si na návštěvnících nebudou řešit své vnitřní problémy,“ přiznává Salov. Kromě desítek dobrovolníků českou přírodu střeží i profesionálové. Těch je však daleko méně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Milující otec šesti dětí náhle zemřel. Jejich matka prosí o pomoc se školou i bydlením

Manžel se ráno vzbudil a s úsměvem na tváři plánoval společný výlet. Z ničeho nic ale dostal silné bolesti hlavy, během chvilky upadl do bezvědomí a zastavilo se mu srdce. Tak vypráví tragickou událost jeho žena Michaela Buriánová, maminka šesti dětí, se kterými zůstala sama. Kvůli rodinné tragédii teď prosí o finanční pomoc například s nákupem školních pomůcek nebo se zajištěním bydlení.

Ficova kauza hýbe Slovenskem. Na „pytlácké“ chatě měl konspirovat kvůli trestním stíháním

Slovenskem aktuálně hýbe kauza expremiéra Roberta Fica a odposlechy z jeho schůzek na chatě s lidmi vzbuzující značné kontroverze. S nimi mimo jiné probíral trestní stíhání dříve vysoce postavených osob z dob vlády jeho strany Směr-SD. Sám Fico jakýkoliv trestný čin v souvislosti se setkáním odmítá. Na jedné nahrávce z chaty přitom ostatním naznačuje, že se nelegálně dostal z dovolené na Krétě, kde protrpěl nákazu koronavirem, zpět na Slovensko.

Ostravští experti našli protilátky u seniorů i dlouho po vakcinaci. Kraj bojuje s nedůvěrou

I velmi dlouho po očkování přetrvávají u seniorů protilátky proti covidu. A ti, kteří ho prodělali, mají imunitu proti nemoci ještě silnější. Potvrdila to studie Zdravotního ústavu v Ostravě. Ta konkrétně zjistila, že silné protilátky mají senioři i po osmi měsících od očkování. Mnozí se ale stále očkovat zdráhají, a to zejména v Moravskoslezském kraji.

Zeman oceňuje své nejbližší. Nejvíc přes čáru byli Toman a Čuba, shodli se experti

Prezident Miloš Zeman často vyznamenává osoby, které mu jsou blízké, a dělá to častěji než jeho předchůdci Havel a Klaus. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ke 103. výročí vzniku Československa se na tom shodli historik Jaroslav Šebek a analytik týdeníku Euro Petr Fischer. Oba zároveň připomněli, kterak Zeman udělil medaili Za zásluhy Miroslavu Tomanovi staršímu či Františku Čubovi. Jejich vyznamenání bylo podle expertů už za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama