Praha byla po většinu času koronavirové epidemie považována za nejnebezpečnější město v České republice. Během probíhající druhé vlny šíření nemoci se však situace obrátila. V hlavním městě je nyní nejlepší situace v celé republice. Nejhůře je na tom naopak Pelhřimovsko, o kterém se přitom během první vlny mluvilo jako o „oáze bez koronaviru.“
Relativně nejlepší situace je momentálně v Praze, kde je 265 nakažených na 100 000 obyvatel za poslední týden. Celkově je v metropoli 3 515 nakažených osob. Praha přitom po celou dobu pandemie patřila k nejhůře zasaženým regionům v České republice. Platilo to ještě na konci září.
Ke světleji zbarveným oblastem na koronavirové mapě patří také další dvě ze tří největších měst v republice. Brno hlásí 540 nakažených na 100 000 obyvatel, což je přibližně o 70 méně než okres Brno-venkov. V Ostravě mají 426 osob na 100 000 obyvatel, zatímco například ve vedlejším okrese Nový Jičín jich je 681.
Situace je naopak nejhorší v regionech, které během první vlny pandemie patřily k premiantům. Nejrychleji se nyní nákaza šíří na Pelhřimovsku, kde za uplynulých sedm dní připadá na 100 000 obyvatel 1 094 případů.
O Pelhřimovsku se přitom ještě v březnu psalo jako o „oáze bez koronaviru“. Podobně se v rámci Olomouckého kraje mluvilo například o Jesenicku, kde bylo v polovině května celkem pouze 11 případů. Dnes patří region také k nejvíce zbarveným dočervena. Je zde 313 osob s nákazou, což znamená 824 na 100 000 obyvatel.
Za Pelhřimovskem následuje Vsetínsko s 1 070 případy. Aktuálně je ve valašském regionu nakaženo nemocí COVID-19 celkem 1 534 osob.
Zbrzďování epidemie v ČR bude spíše pomalejší a potrvá nejméně ještě po zbytek listopadu. Předpovídají to modely Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). S uvolňováním opatření zavedených kvůli koronaviru by se mohlo začít zhruba za tři týdny, uvedl v pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).