Investor podporující demokraty i vášnivý fotograf. Kdo je budoucí velvyslanec USA v Praze?

Novým americkým velvyslancem v České republice se má stát „prozíravý investor“ Bijan Sabet. Jeho nominaci oznámil prezident USA Joe Biden a nyní se čeká, zda a kdy ho potvrdí americký Senát. Sabet nemá politické ani diplomatické zkušenosti, dosud se pohyboval zejména ve světě technologií a investic, což mu vyneslo nemalé jmění. Jaké vazby pojí muže s íránsko-korejskými kořeny s americkou administrativou?

„Prezident Joe Biden oznámil svůj záměr nominovat následující osobnosti, aby sloužily coby vztyční lídři jeho administrativy,“ stojí v prohlášení, které Bílý dům zveřejnil minulou středu. Mezi záplavou různých náměstků na americká ministerstva stojí i jméno Bijana Sabeta. Ten získal nominaci na nového amerického velvyslance v České republice.

Bidenovi přitom nevadí, že Sabet nemá žádnou diplomatickou ani politickou zkušenost. Přímo Bílý dům o novém plánovaném ambasadorovi uvádí, že jde zejména o investora, který se zaměřuje „na pomoc technologickým průkopníkům dosáhnout jejich potenciálu a vybudovat důležité světové společnosti“.

Sám Sabet je z nominace pochopitelně nadšený. „Jsem velmi poctěn a vděčný za nominaci od prezidenta Bidena stát se americkým velvyslancem pro Českou republiku,“ napsal před pár dny Sabet na sociálních sítích. Časopis Forbes ho označil za „prozíravého investora“.

Spojené státy aktuálně v Česku velvyslance nemají. Ten poslední, Stephen King, skončil v lednu 2021, tedy krátce po prezidentských volbách, jak je běžné. Velvyslanci USA ve světě se z pravidla střídají po změně hlavy státu. Velvyslanectví aktuálně vede chargé d'affaires Michael Dodman.

Velvyslanectví za sponzoring?

Čím si Sabet nominaci na velvyslanecký post vysloužil, když nemá politické ani diplomatické zkušenosti? Jedná se o důležitého sponzora americké Demokratické strany, tedy strany prezidenta Bidena. Partaj podporuje dlouhodobě a je označován za velkého příznivce exprezidenta Barracka Obamy. Patří ale mezi spíše drobnější až střední dárce.

V Senátu, který definitivně rozhodne o jeho nominaci, mají demokraté a republikáni po 50 členech. V horní komoře Kongresu ovšem může hlasovat i viceprezident, který tak dodá 101. hlas. Schválení Sabeta by tak mělo být ve své podstatě formalitou.

Investiční gigant i nadšenec do fotografování

Bijan Sabet rozhodně nemá hluboko do kapsy. Je mu 53 let, kořeny má v Íránu a Koreji. Proslul coby investor v odvětví technologií. Své peníze vložil například do sociální sítě Twitter, a to v době, kdy se teprve rozjížděla. Stejně tak investoval například do Tumblru.

Průlom pro něj znamenal hlavně projekt zvaný Spark, který v roce 2005 spoluzakládal. Dnes je společnost Spark Capital přední firmou na poli investic. A právě investice zejména do start-upů stály za Sabetovou cestou vzhůru.

Sám říká, že se při investování řídí podle čtyř zásad: „Jsou zakladatelé něčím výjimeční? Miluji jejich produkt? Je jejich vize dechberoucí? Chtěl bych pro ně sám pracovat?“. Po letech práce se ovšem rozhodl Spark Capital opustit, aby se mohl více věnovat filantropii a politice. A právě tu by nyní měl coby velvyslanec v Česku provozovat.

Mimo to je velmi vášnivým fotografem. Své výtvory Sabet pravidelně zveřejňuje na instagramovém účtu. Aktuálně žije poblíž Bostonu se svojí manželkou Lauren, se kterou má tři děti.

Jakou stopu zanechali předešlí ambasadoři?

Posledním velvyslancem USA v Česku byl republikány dosazený Stephen King. Ten se po prohře Donalda Trumpa v prezidentských volbách vrátil do USA. King, stejně jako Sabet, přišel do ambasadorské funkce z byznysu. Byl totiž zakladatelem a šéfem realitní společnosti King Capital LLC. Na druhou stranu se již delší čas věnoval v politice. V roce 1988 neúspěšně kandidoval do Senátu za republikány ve státě Wisconsin.

V českých médiích se hojně psalo i o jeho předchůdci a dosud posledním velvyslancem s nominací demokratů Andrewovi Schapirovi. S tím se totiž český prezident Miloš Zeman po čase odmítl bavit, když ambasador zkritizoval jeho plán zúčastnit se v roce 2015 tradiční vojenské přehlídky v Moskvě. Po zbytek mandátu měl Schapiro dveře na Pražský hrad zavřené.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Plzeň už má novou koalici. Vládnout bude ANO s Piráty a STAN
Volby 2022

ON-LINE: Plzeň už má novou koalici. Vládnout bude ANO s Piráty a STAN

Komunální a senátní volby v Česku skončily. Lidé si mohli volit nové zastupitele obcí, měst a městských obvodů a obměnit třetinu Senátu. Ve většině republiky jsou už výsledky jasné, rodí se první koalice. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vedl v senátních volbách v Jihlavě, v prvním kole ale nezvítězil. Naopak mandát v Senátu získal v prvním kole na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). V krajských městech převážně boduje hnutí ANO, vládní koalice zase ovládla Prahu či Brno.

Známá jména u voleb: Šlachta ovládl Pohořelice, uspěl i Pirk či kancléř Mynář
Volby 2022

Známá jména u voleb: Šlachta ovládl Pohořelice, uspěl i Pirk či kancléř Mynář

Šéf hnutí Přísaha a bývalý elitní policista Robert Šlachta, proslulý kardiochirurg Jan Pirk (za TOP 09) či hradní kancléř Vratislav Mynář (SPOZ) mohou po komunálních a senátních volbách slavit. Dařilo se i známým starostům jako třeba Michalu Šmardovi nebo Janu Birkemu (oba ČSSD). Smutní naopak legendární žokej Josef Váňa či předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová.

Infobox
sledujeme živě
01:00

Vážení čtenáři, on-line přenos CNN Prima NEWS k letošním komunálním a senátním volbám tímto končí. Děkujeme Vám za vaši pozornost.

00:51

Hlaváček nechce pražskou koalici s ANO a SPD

00:28

V Plzni už je domluvená nová koalice

00:11

Čižinský: Pro Praha Sobě byly volby úspěšné

Poprvé bez Kubery. Severočeská modrá bašta padla, ODS ale v čele Teplic nejspíš zůstane

Komunální volby v Teplicích mají poprvé od roku 1994 jiného vítěze než Občanskou demokratickou stranu. Po sečtení všech odevzdaných hlasů je jasné, že jich nejvíce připadlo hnutí ANO, ODS však skončila v těsném závěsu. Oba politické subjekty tak nejspíše budou pokračovat v dosavadní magistrátní spolupráci. V zastupitelstvu totiž mají pohodlnou většinu.

Rusové se chtěli na válku dívat jen v televizi. Zapojit se podle expertů nehodlají

Moskva nemá pro vedení invaze dostatek lidských zdrojů. Rusové si původně představovali, že konflikt budou pouze sledovat na televizních obrazovkách a blíže se jich nedotkne. Z této iluze se jich však řada musela probrat po vyhlášení částečné mobilizace Vladimirem Putinem. Podpora agresivní války na Ukrajině v Rusku klesá a motivace občanů k aktivnímu zapojení je velmi nízká. Shodli se na tom odborníci v pořadu Zprávy PLUS.

Živě
ON-LINE: Další brutální zákroky v Rusku. Policie zatkla stovky demonstrantů proti mobilizaci

Tisíce Rusů prchají ze země kvůli ohlášené mobilizaci, kterou ve středu oznámil prezident Vladimir Putin. Skupina G7 prohlásila, že výsledky Ruskem řízených referend na Ukrajině nikdy neuzná. Ukrajinci pokračují ve stabilizaci území, které v posledních dnech dobyli zpět. V Izjumu skončily exhumace, bylo nalezeno 447 těl. Rusko v době pokračující mobilizace vyměnilo generála odpovědného za logistiku. Ruská policie zatkla při nových demonstracích proti mobilizaci další stovky lidí.

Nákaza planými neštovicemi je nejsilnější za deset let. Experti varují před infekčními party

V České republice prudce roste počet lidí nakažených planými neštovicemi. Státní zdravotní ústav eviduje 50 tisíc případů. Jedná se o nejvyšší počet nakažených za posledních deset let. Nárůst množství případů souvisí i s návratem dětí do škol. Mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová varovala, aby rodiče své děti nenechávali záměrně nakazit. Neznají totiž zdravotní stav dítěte a mohli by ho tak vystavit dvěma nemocem najednou.

Sledujte Partii s prezidentem Zemanem. Jak zhodnotí výsledky obecních a senátních voleb?

Kdo je vítězem a kdo poraženým? Výsledky komunálních a senátních voleb v Partii Terezie Tománkové okomentuje prezident Miloš Zeman. Poté bude následovat velká politická diskuse s předsedou Senátu Vystrčilem (ODS), místopředsedkyní ANO Schillerovou, vicepremiérem a šéfem lidovců Jurečkou a s předsedou SPD Okamurou. Partii sledujte v neděli od 11:00 na CNN Prima NEWS, na Primě nebo v tomto článku.

Čínský prezident ve vězení? Po sociálních sítích se šíří domněnky o vojenském převratu

Uživatelé na sociálních sítích společně s menšími světovými médii šíří neověřené informace o údajně velmi třaskavém dění v Číně. Objevily se spekulace o tom, že tamní armáda využila odcestování prezidenta Si Ťin-pchinga ze země a po jeho návratu z Uzbekistánu státníka uvrhla do domácího vězení. Odborníci považují zprávy za nepravděpodobné.

Babiš šetřil na rautu a Nacher myl auto. ANO působí po volbách odevzdaně

Kandidát na pražského primátora za ANO Patrik Nacher si v sobotu nechal vyčistit auto, první místopředseda strany Karel Havlíček byl na výlovu a šéf hnutí Andrej Babiš v Karlových Varech. Zavřely se volební místnosti a hnutí ANO se proměnilo, z velkolepé kampaně s obytňákem se stal nejchudší raut na štábu, kam nejdůležitější politici přijeli pozdě. I když se hnutí v komunálních i senátních volbách podle dosavadních výsledků celkem daří, po volbách působí odevzdaně.

Domácí zpravodajství

Nevypadá to špatně, ocenil průběžné výsledky voleb Fiala. Vyloučil spolupráci s SPD

Premiér Petr Fiala (ODS) po oznámení průběžných výsledků voleb odmítl, že by na komunální úrovni jeho strana tvořila koalice s hnutím SPD. Zároveň uvedl, že nepochybuje o úspěchu předsedy Senátu a stranického kolegy Miloše Vystrčila, který obhajuje křeslo v horní komoře Parlamentu. Průběžné výsledky zatím hodnotí pozitivně šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Nejstarší kandidát voleb na Moravě: Jsem astrolog, zachrání nás jen celosvětový stát

Josef Orszulík se narodil 20. června 1930, přesto se pokusil získat mandát v komunálních volbách. Jeho otec býval komorníkem u hraběte Larische v Karviné, on sám se voličům představil na kandidátce jako astrolog a filozof. Je mu 92 let, a kdyby v hlasování uspěl, mohl být až do roku 2026 zastupitelem, tedy do 96 let! Už předem ale hlásil prohru: „Vím, že nemám šanci.“ Kandidoval na 54. pozici nevýznamného politického hnutí Švýcarská demokracie v Ostravě.