Kdo je Jana Nečasová? Premiéra nazvala primitivem, jako úřednice úkolovala tajné služby

Kauza, která začala pronásledováním sokyně v lásce a zdaleka neskončila pádem celé vlády. Případ Jany Nečasové a jejího manžela a expremiéra Petra Nečase (ODS) se táhne už deset let. Někdejší šéfka premiérova vládního kabinetu se čerstvě dočkala milosti ze strany prezidenta Miloše Zemana, a to v kauze úkolování a zneužívání tajných služeb. Ze zveřejněných odposlechů mimo jiné vyplynulo, že Nečasová nešetřila ostrými slovy ani expremiéra za občanské demokraty. „Na chlapa si hraj někde jinde, ne přede mnou. Ty jsi normální primitiv, vole,“ řekla Nečasovi na jednom z odposlechů.

Nečasová se narodila 21. července 1964, od května 1984 do srpna 1993 pracovala jako kantýnská a později mzdová účetní strojíren Chodos v Chodově u Karlových Varů. Z manželství, které skončilo v polovině 90. let, má dvě dcery. Později pracovala v porcelánce Leander a sklárnách West Bohemia Glass, při zaměstnání si dodělala maturitu.

Od listopadu 1996 působila jako asistentka senátora Vladimíra Kulhánka (ODS) a rovněž byla oblastní manažerkou občanských demokratů v Karlových Varech. V září 2005 se stala šéfkou provozního oddělení hlavní kanceláře ODS v Praze. V roce 2006 si ji tehdejší místopředseda strany Nečas vzal s sebou na ministerstvo práce, aby mu vedla kancelář.

Od ledna do července 2010 Nagyová pracovala jako poradkyně na ministerstvu obrany. Následně zamířila na Úřad vlády jako ředitelka Nečasova kabinetu. Už v té době se objevily v médiích spekulace o možném vztahu mezi ženatým Nečasem a jeho podřízenou. Ovšem teprve v lednu 2013 Nečas oznámil, že již několik měsíců žijí s manželkou Radkou odděleně, a čtvrt roku po odchodu z premiérské funkce, v září 2013, se oženil s Nagyovou.

Otazníky kolem vzdělání i odměn

Objektem zájmu médií se ale stala už začátkem roku 2012, kdy se objevily informace o vysokých odměnách, které jako ředitelka premiérova kabinetu dostávala. Nečas to tehdy označil za mediální lynč. Ve stejné době také tisk zpochybnil způsob, jakým Nagyová získala vysokoškolský titul na soukromé Univerzitě Jana Amose Komenského, na které studovala v letech 2006 až 2011.

Co se týče kauzy zneužití Vojenského zpravodajství (VZ), na veřejnost se vyšetřování dostalo 12. června 2013, kdy Útvar pro odhalování organizovaného zločinu provedl zásah na řadě míst v ČR, včetně Úřadu vlády.

Impulzem bylo prošetřování činnosti organizované skupiny kolem Romana Janouška, Tomáše Hrdličky, Iva Rittiga či Jiřího Tomana, a prověřování jednání tehdejšího náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka.

Tajné služby Nagyová zneužívala ke sledování své sokyně a tehdejší manželky premiéra, Radky Nečasové. V kauze byli obžalováni i bývalí šéfové rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a bývalý zpravodajec VZ Jan Pohůnek. Případ přispěl v červnu 2013 k pádu Nečasovy vlády. V červnu 2014 nejprve soud Nečasové dal roční podmínku s odkladem na čtyři roky, po podaném odporu ji i ostatní obžalované zprostil viny.

V březnu 2016 rozsudek zrušil pražský městský soud, Obvodní soud pro Prahu 1 v červnu 2016 Nečasovou a tři bývalé zpravodajce opět osvobodil. Zprošťující verdikt ale v prosinci 2016 znovu zrušil pražský městský soud, a záležitost se tak vrátila k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Odvolací senát navíc nařídil výměnu soudkyně, což potvrdil také Ústavní soud.

Nečasová: Jsi normální primitiv

Nová soudkyně v listopadu 2017 uložila Nečasové dvouletý podmíněný trest. Obžalovaní zpravodajci dostali rovněž podmínky: Kovanda a Pohůnek 20 měsíců, Kovandův předchůdce Páleník 18 měsíců. Všichni se odvolali. V březnu 2019 odvolací soud všem obžalovaným zpřísnil tresty a zákazy činnosti. Nečasové uložil tříletou podmínku a desetiletý, tedy maximální zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy.

Páleník, Kovanda a Pohůnek dostali podmínky v délce 2,5 let, dvou let a 20 měsíců a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech na osm, sedm a šest let.

Z odposlechů vyplynulo, že Nečasová nešetřila ani premiéra Nečase. Například mu opakovaně vyčetla, že se „za ni stydí, zatímco lítá jako kráva“. Nevyhnula se ani vulgarismům. „Na chlapa si hraj někde jinde, ne přede mnou. Ty jsi normální primitiv, vole. Nebudu ti dělat poskoka. Nebereš mě jako partnera, šikanuješ mě. Doma držíš hubu a krok, vole,“ osprchovala Nečasová tehdejšího předsedu vlády. „Jaňulko, prosím tě. Já nemám sílu se hádat. Já jsem úplně grogy,“ oponoval na nahrávce slabě Nečas.

Nejvyšší soud (NS) v roce 2020 označil odposlechy v kauze Nečasové za nezákonné. Nepoužitelné byly podle soudu i odposlechy dalších lidí ze souvisejících kauz. Podle NS bylo nezákonné to, že odposlechy byly u soudů použity u posuzování jiné trestné činnosti, než ke které byly ostravským soudem povoleny. Ostatními spoluobviněnými se soud vůbec nezabýval, nemohl tak nijak zpochybnit zákonnost jejich odposlechů.

V květnu 2021 nicméně dospěl Nejvyšší soud k závěru, že použití odposlechů jako důkazů v této kauze bylo oprávněné a v pořádku. NS tak odmítl dovolání Nečasové i ostatních obžalovaných. Rozhodnutí bylo zveřejněno v září.

Advokáti obžalovaných označovali odposlechy za nezákonně nařízené, a tedy nepoužitelné jako důkaz. NS se ale v tomto ohledu zastal státních zástupců a policistů. Upozornil na judikaturu, podle níž formální nedostatky příkazů k odposlechu nemusí nutně znamenat nezákonnost a nepoužitelnost takto získaných důkazů. Tak se vypořádal se skutečností, že jiný senát Nejvyššího soudu dříve shledal u odposlechu Nečasové porušení zákona kvůli nedostatečnému odůvodnění.

Ústavní soud loni v listopadu zamítl stížnosti v kauze. Jana Nečasová a tři bývalí zpravodajci tak dostali definitivně podmíněné tresty a zákazy činnosti.

Do případu zasáhl Zeman

V listopadu 2019 policie obvinila Nečase v kauze VZ z křivého svědectví ve prospěch manželky Jany. V květnu 2020 soud expremiéra uznal v tomto případě vinným.

Žalobci následně podali odpor proti trestnímu příkazu, což znamená, že se trestní příkaz ruší a soud musí kauzu projednávat v hlavním líčení. Soud začal Nečasův případ projednávat loni v prosinci, za křivou výpověď mu hrozí až tříleté vězení.

Prezident Miloš Zeman v lednu 2023 svou milostí prominul Nečasové zbytek zkušební doby, která se vztahovala k její podmínce, informovalo ministerstvo spravedlnosti. Podle České televize se rozhodnutí hlavy státu týká právě případu zneužití VZ.

Tagy: