Mléčné výrobky budou dále zdražovat
Obchodníci varují před dalším zdražováním cen vybraného zboží. Na zvyšování cen podle nich tlačí dodavatelé. Potravinářská komora nařčení odmítá a ze zdražování naopak viní obchodní řetězce. Ekonomové ve vysílání CNN Prima NEWS uvedli, že pro zdražování nevidí důvod. Zvyšování cen se projevilo zejména u mléčných výrobků.
Zatímco v létě 2023 si zemědělci stěžovali na nízkou výkupní cenu mléka, letos byli o poznání spokojenější. Právě dojnice letos drží ekonomicky nad vodou středně velké zemědělské podniky.
ČTĚTE DÁLE: Deset potravin zvyšujících riziko rakoviny. Expertka ukázala, čemu se vyhnout
Radost ovšem nemají zpracovatelé mléka. „V současné době cena atakuje hranici 12 korun za litr a po novém roce tuto hranici překročí,“ uvedl mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek.
„Cena mléka představuje v ceně konečného výrobku 70 až 80 procent. Samozřejmě cena suroviny se musí promítnout do cen mléčných výrobků,“ přiblížil předseda představenstva Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.
Zdražování se netýká pouze mléka, ale i některých dalších potravin. „V současné době můžeme sledovat zdražení u kakaa nebo kávy. Ceny produktů z těchto komodit by asi klesat neměly,“ uvedl Zemánek.
Podle obchodníků je ovšem tlak na zvyšování cen ze strany výrobců už za čárou. „Vidíme velmi brutální kampaň dodavatelů na zdražování,“ zdůraznil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Mnohdy ani neumí říct důvod, proč musí zdražovat,“ posteskl si.
Potravináři Prouzova slova odmítli. „Přístup řetězců je pořád stejný. Oni by měli nejraději potraviny zadarmo, aby si mohli dát pořádnou přirážku a namastit si kapsy,“ konstatoval mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek.
Ekonomové: Pro zdražování není důvod
Podle ekonomů neexistují v současné chvíli důvody pro výrazné zvyšování cen. „Budou to zkoušet dál a je dobře, že tomu jako média věnujete pozornost, protože je potřeba vytvářet tlak na to, že objektivní důvod není,“ nechala se slyšet ekonomka Jana Matesová.
„Energie zejména ve srovnání s loňskem jsou o poznání levnější. Ani cena práce oproti loňsku tolik nevzrostla,“ přiblížil ekonom a datový analytik Petr Bartoň.
Argumenty potravinářů i obchodníků pro další zvyšování cen může ještě podpořit rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Příští rok se očekává zvýšení takzvané regulované složky ceny elektřiny. Úřad přistoupil ke stejnému kroku již před rokem. Také tehdy potravináři i obchodníci v reakci na nová pravidla přistoupili ke zdražení.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Chcete znát platy kolegů? Zaměstnavatelé je už brzy budou muset zveřejňovat, chystá EU