S nástupem pandemie koronaviru se na sociálních sítích vyrojilo nespočet dezinformací. Jeden z hoaxů tvrdí, že vakcína proti covidu způsobuje nemoc samotnou. Další říká, že během testů na covid zdravotníci lidem zavádějí do nosů mikročipy. Epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS vysvětloval, proč je to nesmysl. Mikročip by podle něj každý vysmrkal.
Od té doby, co svět bojuje s pandemií koronaviru, se už objevilo nespočet hoaxů. Jeden z nejznámějších je, že v rámci výtěru z nosohltanu během PCR testu vám do nosu zdravotníci dají čip, aby vás mohl stát kontrolovat. Další dezinformace je, že vakcína proti covidu způsobuje nemoc samotnou. Nic z toho není pravda.
Fake news v Česku: Vakcína způsobuje covid a Kalousek žije ve vile Tugendhat
Dezinformací a poplašných zpráv se v České republice i ve světě šíří poměrně dost. Takzvaným fake news vloni naletěla více než polovina Čechů. Hoaxy se to hemží i na politické scéně a přibylo jich i s nástupem pandemie koronaviru. Na sociálních sítích se například rozšířilo, že vakcína proti covidu způsobuje nemoc samotnou. Objevila se také zpráva, že Piráti chtějí sebrat řidičský průkaz lidem starším 70 let. A zkušenosti s dezinformacemi mají i další politici.
„Po sociálních sítích se šíří dezinformace například o čipování. Jenom pro zajímavost, když lidé začnou tvrdit, že na vyšetřovací špejli je možné zavést do nosu čip, tak klasický mikročip je veliký jako zrnko rýže. Kdybych ho tam zavedl, tak při prvním smrkání bych ho vysmrkal. On by se tam neudržel,“ vysvětloval Prymula.
„Vakcíny proti covid neobsahují celý virus, který by se mohl množit a nakazit tak člověka. Vakcína tak nemůže vyvolat virus COVID-19,“ vyvracel hoax už začátkem prosince ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Budou dvě kampaně, slibuje Prymula
Podle Prymuly brzy odstartují dvě kampaně, které budou bojovat s hoaxy o koronaviru a očkování. Ministerstvo o kampani proti fake news přitom hovoří už přes měsíc a půl.
Dosud představilo jedinou, která se ale moc nepovedla. Původním cílem bylo právě vyvracet dezinformace o covidu, kampaň však působila přesně naopak. Vizuál kritizovali odborníci na marketing, grafici, opozice i premiér Andrej Babiš (ANO).
Hoaxy jsou přitom čím dál větším problémem. Například v roce 2019 fake news naletěla více než polovina Čechů.
Rozhovor Terezie Tománkové s Romanem Prymulou si můžete poslechnout i jako podcast:
Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Castboxu a dalších platformách.