Člověk, který měl v posledních 90 dnech pozitivní PCR test na covid, nemá nárok na antigenní test zdarma, respektive hrazený ze zdravotního pojištění. Pokud antigenní test chce nebo potřebuje, musí za něj zaplatit kolem 350 korun.
Na antigenní test hrazený ze zdravotního pojištění lidé mohou opakovaně každé tři dny. Kdo měl za poslední tři měsíce koronavirus a pozitivní PCR test, má však smůlu.
„Testování se neprovádí v případě, že osoba prodělala v uplynulých 90 dnech infekci COVID-19 (včetně bezpříznakových průběhů),“ stojí na webu centrálního registračního systému.
Pokud člověk antigenní test potřebuje například k návštěvě domova seniorů nebo ho chce z důvodů, aby neohrozil blízké, musí si ho zaplatit sám. Jeden antigenní test vyjde zhruba na 350 korun.
„V případě, že přes výše uvedené dojde k testování před uplynutím uvedených lhůt, budou náklady vzniklé v souvislosti s tímto vyšetřením vyfakturovány pacientovi. Pokud pacient potřebuje antigenní test před uplynutím uvedené lhůty, může být testován na vlastní náklady – jako samoplátce,“ píše se v rezervačním systému.
Žádné průkazy nejsou, lidé mají jen esemesku
Stejné informace podávají i jiné nemocnice či testovací místa. „Na test hrazený ze zdravotního pojištění nemá nárok osoba, u které neuplynulo více než 90 dnů od prvního RT-PCR testu s pozitivním výsledkem,“ stojí například na webových stránkách Fakultní nemocnice Bulovka. Lidé se mohou nechat testovat jako samoplátci, v tom případě zaplatí za antigenní test 351 korun.
Z jakého důvodu? Člověk má podle odborníků po prodělání nemoci imunitu na několik měsíců, minimálně na tři. To potvrzuje i ministerstvo zdravotnictví. „Je to z důvodu, že 90 dnů po prodělání COVID-19 by měl mít dle současných poznatků člověk v těle protilátky, a nová nákaza je tak málo pravděpodobná. Proto ani test na COVID-19 v tomto období není nutný,“ sdělila CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.
„Po dobu 90 dnů (z toho ale minimálně 10 dnů v izolaci) je třeba si test zaplatit. Úhrada z veřejného zdravotního pojištění není možná, neboť není indikace k testu ze zdravotních důvodů, pokud daná osoba nemá nové příznaky onemocnění. Pak se ale indikuje PCR test,“ dodala Peterová.
Dříve se mluvilo o tom, že by lidé po koronaviru mohli dostávat průkaz o bezinfekčnosti, díky kterému by měli určité výhody, například nemuseli antigenní testy absolvovat. Žádné oficiální rozhodnutí ale nakonec nepadlo. Člověk může maximálně ukázat SMS zprávu, ve které má výsledek PCR testu.
Antigenní testy se provádějí výtěrem z nosohltanu – stejně jako PCR testy. Vzorek se však neposílá do laboratoře, výsledek se stanoví hned na místě pomocí testovacího setu během 15 až 30 minut. PCR testy se posílají do laboratoře a výsledky jsou známy minimálně po čtyřech hodinách.
Nevýhodou antigenních testů je nižší senzitivita. Když je někdo bez příznaků nebo je nemoc COVID-19 v počátcích, výsledek může být falešně negativní. „Antigenní testy vyhodnotí minimálně 30 procent nakažených chybně jako nenakažené,“ varoval už dříve evoluční biolog Jaroslav Flegr.
V České republice běží plošné testování pomocí antigenních testů od listopadu. Původně mělo skončit 15. ledna, vláda ale nakonec rozhodla, že se testovat bude i nadále.